Dogoterapia dla seniorów. Jak pomagają psy?

Dogoterapia jako metoda, w której w działaniach terapeutycznych uczestniczą wykwalifikowany dogoterapeuta i pies, cieszy się coraz większą popularnością. Ceniona jest szczególnie przez rodziców dzieci, którym kontakt z psem przychodzi z łatwością, a które dzięki temu rozwijają się i uczą. Jest też jednak coraz częściej wykorzystywana w terapii osób starszych, którym często brakuje kontaktów nie tylko z człowiekiem, ale także z psem.

Kontakt z psem niesie osobom starszym wiele radości. Jest to nie tylko okazja do miłego spędzania czasu, ale także do pojęcia aktywności fizycznej. Zabawa z psem wymaga od jej uczestników aktywnej postawy, nie wynika ona jednak z przymusu, przez co może stopniowo poprawiać możliwości fizyczne osób starszych, nie dając im jednocześnie poczucia, że robią coś nieprzyjemnego i obowiązkowego. Karmienie psa, głaskanie czy rzucanie piłki to czynności, które są elementem dogoterapii (m.in. poprawiają ruchomość stawów), ale przychodzą one często naturalnie i spontanicznie. Jest to także okazja do nawiązania relacji, zarówno z psem jak i z dogoterapeutą, będącej źródłem wsparcia i radości. Dzielenie uczuć i wspomnień jest szczególnie ważne dla tych osób, którym brakuje czyjejś obecności w ich życiu. Im kontakt terapeutyczny z psem umożliwia uczestniczenie w życiu społecznym, nawiązywanie przyjaźni i zmniejszanie uczucia osamotnienia.Dogoterapia to nie tylko powrót dawnych radości czerpanych przy kontakcie z psem, ale także odkrycie nowych dla tych osób, które nigdy nie miały możliwości posiadania psa. Przyjemność z odkrywania czegoś nowego może dać poczucie spełnienia i satysfakcji z powodu robienia czegoś dla siebie i własnej samorealizacji. Poznanie własnych możliwości poprzez udział w nowych aktywnościach może być zupełnie nowym, niespodziewanym doświadczeniem. Duża rolę odgrywają tutaj wszyscy członkowie relacji terapeutycznej, którzy przez swoje zaangażowanie decydują o jakości tej relacji.

dogoterapia

Argumentem przemawiającym za tym rodzajem terapii jest jej naturalność. Pies jako zwierzę towarzyszące człowiekowi od dawna, często postrzegane jako członek rodziny, szybko budzi sympatię oraz pomaga w zrelaksowaniu się. Niewymuszony kontakt z psem, często mający charakter zabawy może być wartością samą w sobie. Wzbogacony o pomoc wyszkolonego dogoterapeuty może przynieść bardzo dobre rezultaty - widoczne w poprawie jakości życia emocjonalnego, społecznego i psychofizycznego.

Z roku na rok oferta zajęć dla osób starszych powiększa się, dając seniorom możliwość aktywnego spędzania czasu i uczestniczenia w życiu społecznym. Tym, którzy nie mogą mieć własnego pupila, a którzy tęsknią za kontaktem z psem, szczególnie warto polecić dogoterapię. Poprawa samopoczucia i stanu zdrowia przy jednoczesnym miłym spędzaniu czasu na pewno urozmaici codzienne aktywności, pozostawiając dobry humor i satysfakcję.

Czytaj także: 

Jak zwierzęta wpływają pozytywnie na seniorów?

Jak zwierzęta poprawiają jakość życia? Cz. 1

Koty w domu spokojnej starości

 

Więcej z kategorii Choroby
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Powiązane artykuły
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Dalekowzroczność - na czym polega? Okulary dalekowidza
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Lek a suplement - czym się różnią?