Naturalne metody leczenia migotania przedsionków

Migotanie przedsionków jest odmianą zaburzeń rytmu pracy mięśnia sercowego przeważnie towarzyszącą innym schorzeniom – głównie serca i układu krążenia. Czy naturalne leczenie migotania przedsionków jest skuteczne? W wielu przypadkach efektywnie wspiera metody farmakologiczne i zabiegowe, najczęściej zalecane przez specjalistów.
Kwiat głogu
Źródło:123RF
Spis treści

Migotanie przedsionków - naturalne preparaty wspomagające 

Migotanie przedsionków jest najczęściej diagnozowaną postacią arytmii serca, dlatego jego naturalne leczenie powinno przede wszystkim opierać się na dbaniu o dobrą kondycję ogólną mięśnia sercowego i całego układu krążenia. Dolegliwość ta w większości przypadków towarzyszy innym schorzeniom, przeważnie zmianom miażdżycowym, chorobie niedokrwiennej serca(zwanej inaczej chorobą wieńcową), wrodzonym wadom serca czy nadciśnieniu tętniczemu. Polega ona na zbyt szybkiej i chaotycznej czynności przedsionków, których głównym zadaniem jest pompowanie krwi po położonych pod nimi komór. Arytmia powoduje, że przedsionki kurczą się słabiej niż powinny lub nie kurczą się wcale i nie spełniają swojej funkcji, a zalegająca w nich krew zaczyna krzepnąć, co grozi wystąpieniem zawału serca lub udaru mózgu. Aby do tego nie doszło, warto dbać o dobrą kondycję mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych zaopatrujących go w krew, a wraz z nią – tlen i wszystkie potrzebne substancje odżywcze.

Istnieją naturalne preparaty, które wspomagają efektywną, miarową pracę serca:

 • magnez– jako oponent wapnia konkuruje z nim o przenikanie do komórek i jest jego naturalnym blokerem, sprzyja więc profilaktyce wapnienia naczyń krwionośnych, odpowiada też za utrzymanie prawidłowego poziomu elektrolitów, w tym potasu odpowiedzialnego za prawidłową, miarową pracę serca, magnez reguluje również poziom enzymu kontrolującego w organizmie produkcję cholesterolu;
 • kwasy tłuszczowe omega-3zawarte w oleju rybim– wykazują właściwości antyarytmiczne,
 • inne substancje o działaniu przeciw-arytmicznym: koenzym Q10, miedź, witamina C, N-acetylocysteina– regularne spożywanie produktów zawierających te substancje wspomaga miarową pracę mięśnia sercowego.

Migotanie przedsionków - leczenie naturalne: zioła

Naturalne leczenie migotania przedsionków można też wspierać stosowaniem odpowiednich ziół, które przywracają miarową pracę serca, zarówno gdy bije ono za szybko, jak i za wolno:

 • kora chinowa– pozyskiwana z drzewa chinowego, a konkretnie – chinowca lekarskiego, zawiera ona chinidynę – alkaloid obniżający poziom przewodnictwa i kurczliwości serca, a w efekcie – prędkość jego bicia. Chinidyna równocześnie rozszerza naczynia krwionośne, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego. Łyżeczkę sproszkowanej kory należy zalać wrzątkiem i parzyć przez 10 min.
 • kozłek lekarski– jego korzeń ma udowodnione właściwości uspokajające, jest więc bardzo skuteczny przy arytmii serca pojawiającej się przy zaburzeniach nerwowych, działa rozkurczowo. Wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego dostępny jest w tabletkach.
 • głóg– napar z jego kwiatostanu (dwie łyżki suchych kwiatów zalane szklanką wrzątku, parzone przez 10-15 minut) poprawia ukrwienie, reguluje siłę i miarowość pracy serca, działa uspokajająco. Można o stosować nawet trzy razy dziennie.
 • konwalia– jej kwiaty i liście zawierają glikozydy nasercowe zwiększające siłę skurczów mięśnia sercowego, nie spowalniając przy tym jego akcji. Uwaga!Niewłaściwie stosowana konwalia jest silnie toksyczna. Bezpieczny w stosowaniu jest wyciąg z niej zawarty w preparatach farmaceutycznych

Ponieważ migotanie przedsionków często powiązane jest z nadciśnieniem tętniczym krwi, warto korzystać przy nim z właściwości obniżania poziomu ciśnieniawykazywanej przez niektóre rośliny:

 • czosnek– ciśnienie obniża zawarta w nim allicyna,
 • cebula– skuteczna dzięki zawartej w niej kwercetynie,
 • cynamon– nie tylko obniża ciśnienie, ale również poziom glukozy we krwi,
 • oregano – zawarty w nim karwakrol obniża ciśnienie i tętno,
 • kardamon,
 • oliwki – np. pod postacią oliwy z oliwek.

Migotanie przedsionków - leczenie naturalne: dieta

Metodą naturalnego wspomagania leczenia większości chorób, w tym chorób serca i układu krążenia, jest stosowanie odpowiedniej diety. Substancje w spożywanych potrawach mają ogromny wpływ na funkcjonowanie i kondycję ogólną organizmu lub jego konkretnych elementów – organów i całych układów.

Badania wykazują, że dla pacjentów ze stwierdzonym migotaniem przedsionków lub innymi rodzajami arytmii serca, optymalna jest dieta niskotłuszczowa i obniżająca poziom cholesterolu we krwi. Dieta taka bardzo korzystnie wpływa na formę układu naczyniowego i miarową pracę mięśnia sercowego. Przykładem jest tzw. dieta śródziemnomorska bogata w zdrowe dla naczyń krwionośnych tłuszcze i produkty regulujące poziom szkodliwych dla żył i tętnic lipidów:

 • tłuste ryby morskie– są źródłem łatwo przyswajalnego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego dieta śródziemnomorska bazuje na ich częstym spożywaniu w miejsce spożycia czerwonego mięsa,
 • warzywa i owoce,
 • produkty pełnoziarniste– ciemne pieczywo, makaron pełnoziarnisty, wszelkiego rodzaju kasze.

Dieta taka przynosi najlepsze efekty, kiedy wzbogaci się ją o częste spożycie oliwy z oliwek. Udowodniono, że zawarty w niej kwas oleinowy hamuje rozwój zmian miażdżycowych, chorób serca, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Oprócz silnych właściwości przeciwmiażdżycowych, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Wszystko to razem wspiera prawidłową pracę serca i miarowość jego czynności.

Czytaj:

 

Więcej z kategorii Serce
Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków? Powikłania
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Dieta przy migotaniu przedsionków. Jaka jest optymalna?
Oliwa z oliwek
Domowe sposoby na migotanie przedsionków. Co robić?
Starszy mężczyzna odczuwa migotanie przedsionków
Powiązane artykuły
Dieta kardiologiczna - co jeść by mieć zdrowe serce?
Mężczyzna po zabiegu wszczepienia bajpasów
Życie po bajpasach – jak wygląda i co należy zmienić?
Mężczyzna odbywa rehabilitację po zawale serca
Rehabilitacja po zawale serca – ćwiczenia. Gdzie?
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Choroba wieńcowa. Jakie ma objawy i jak ją leczyć?
Mężczyzna trzyma się za serce
Bajpasy po zawale. Powikłania i rehabilitacja