Migotanie przedsionków - naturalne preparaty wspomagające
Migotanie przedsionków jest najczęściej diagnozowaną postacią arytmii serca, dlatego jego naturalne leczenie powinno przede wszystkim opierać się na dbaniu o dobrą kondycję ogólną mięśnia sercowego i całego układu krążenia. Dolegliwość ta w większości przypadków towarzyszy innym schorzeniom, przeważnie zmianom miażdżycowym, chorobie niedokrwiennej serca(zwanej inaczej chorobą wieńcową), wrodzonym wadom serca czy nadciśnieniu tętniczemu. Polega ona na zbyt szybkiej i chaotycznej czynności przedsionków, których głównym zadaniem jest pompowanie krwi po położonych pod nimi komór. Arytmia powoduje, że przedsionki kurczą się słabiej niż powinny lub nie kurczą się wcale i nie spełniają swojej funkcji, a zalegająca w nich krew zaczyna krzepnąć, co grozi wystąpieniem zawału serca lub udaru mózgu. Aby do tego nie doszło, warto dbać o dobrą kondycję mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych zaopatrujących go w krew, a wraz z nią – tlen i wszystkie potrzebne substancje odżywcze.
Istnieją naturalne preparaty, które wspomagają efektywną, miarową pracę serca:
- magnez– jako oponent wapnia konkuruje z nim o przenikanie do komórek i jest jego naturalnym blokerem, sprzyja więc profilaktyce wapnienia naczyń krwionośnych, odpowiada też za utrzymanie prawidłowego poziomu elektrolitów, w tym potasu odpowiedzialnego za prawidłową, miarową pracę serca, magnez reguluje również poziom enzymu kontrolującego w organizmie produkcję cholesterolu;
- kwasy tłuszczowe omega-3zawarte w oleju rybim– wykazują właściwości antyarytmiczne,
- inne substancje o działaniu przeciw-arytmicznym: koenzym Q10, miedź, witamina C, N-acetylocysteina– regularne spożywanie produktów zawierających te substancje wspomaga miarową pracę mięśnia sercowego.
Migotanie przedsionków - leczenie naturalne: zioła
Naturalne leczenie migotania przedsionków można też wspierać stosowaniem odpowiednich ziół, które przywracają miarową pracę serca, zarówno gdy bije ono za szybko, jak i za wolno:
- kora chinowa– pozyskiwana z drzewa chinowego, a konkretnie – chinowca lekarskiego, zawiera ona chinidynę – alkaloid obniżający poziom przewodnictwa i kurczliwości serca, a w efekcie – prędkość jego bicia. Chinidyna równocześnie rozszerza naczynia krwionośne, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego. Łyżeczkę sproszkowanej kory należy zalać wrzątkiem i parzyć przez 10 min.
- kozłek lekarski– jego korzeń ma udowodnione właściwości uspokajające, jest więc bardzo skuteczny przy arytmii serca pojawiającej się przy zaburzeniach nerwowych, działa rozkurczowo. Wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego dostępny jest w tabletkach.
- głóg– napar z jego kwiatostanu (dwie łyżki suchych kwiatów zalane szklanką wrzątku, parzone przez 10-15 minut) poprawia ukrwienie, reguluje siłę i miarowość pracy serca, działa uspokajająco. Można o stosować nawet trzy razy dziennie.
- konwalia– jej kwiaty i liście zawierają glikozydy nasercowe zwiększające siłę skurczów mięśnia sercowego, nie spowalniając przy tym jego akcji. Uwaga!Niewłaściwie stosowana konwalia jest silnie toksyczna. Bezpieczny w stosowaniu jest wyciąg z niej zawarty w preparatach farmaceutycznych
Ponieważ migotanie przedsionków często powiązane jest z nadciśnieniem tętniczym krwi, warto korzystać przy nim z właściwości obniżania poziomu ciśnieniawykazywanej przez niektóre rośliny:
- czosnek– ciśnienie obniża zawarta w nim allicyna,
- cebula– skuteczna dzięki zawartej w niej kwercetynie,
- cynamon– nie tylko obniża ciśnienie, ale również poziom glukozy we krwi,
- oregano – zawarty w nim karwakrol obniża ciśnienie i tętno,
- kardamon,
- oliwki – np. pod postacią oliwy z oliwek.
Migotanie przedsionków - leczenie naturalne: dieta
Metodą naturalnego wspomagania leczenia większości chorób, w tym chorób serca i układu krążenia, jest stosowanie odpowiedniej diety. Substancje w spożywanych potrawach mają ogromny wpływ na funkcjonowanie i kondycję ogólną organizmu lub jego konkretnych elementów – organów i całych układów.
Badania wykazują, że dla pacjentów ze stwierdzonym migotaniem przedsionków lub innymi rodzajami arytmii serca, optymalna jest dieta niskotłuszczowa i obniżająca poziom cholesterolu we krwi. Dieta taka bardzo korzystnie wpływa na formę układu naczyniowego i miarową pracę mięśnia sercowego. Przykładem jest tzw. dieta śródziemnomorska bogata w zdrowe dla naczyń krwionośnych tłuszcze i produkty regulujące poziom szkodliwych dla żył i tętnic lipidów:
- tłuste ryby morskie– są źródłem łatwo przyswajalnego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego dieta śródziemnomorska bazuje na ich częstym spożywaniu w miejsce spożycia czerwonego mięsa,
- warzywa i owoce,
- produkty pełnoziarniste– ciemne pieczywo, makaron pełnoziarnisty, wszelkiego rodzaju kasze.
Dieta taka przynosi najlepsze efekty, kiedy wzbogaci się ją o częste spożycie oliwy z oliwek. Udowodniono, że zawarty w niej kwas oleinowy hamuje rozwój zmian miażdżycowych, chorób serca, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Oprócz silnych właściwości przeciwmiażdżycowych, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Wszystko to razem wspiera prawidłową pracę serca i miarowość jego czynności.
Czytaj:
- Dieta przy migotaniu przedsionków. Jaka jest optymalna?
- Jak wzmocnić serce – przy arytmii, po zawale
- Domowe sposoby na migotanie przedsionków. Co robić?