Nadciśnienie tętnicze wśród Polaków – ponad 17 mln chorych

Według ostatnich badań na nadciśnienie tętnicze może chorować nawet 17 mln Polaków. Z czego leczy się mniej niż połowa, a właściwą kontrolę ciśnienia uzyskuje się jedynie u 23 proc. pacjentów.
Pielęgniarka bada ciśnienie krwi starszemu mężczyźnie
Źródło: 123rf
Spis treści

Nadciśnienie tętnicze krwi

Według przedstawionych danych, w Polsce nadciśnienie tętnicze ma 14 mln Polaków w wieku 19-99 lat. Wskazuje na to Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności WOBASZ II z 2014 r. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę normy i kryteria nadciśnienia tętniczego krwi amerykańskie, a nie Europejskie wynik może sięgnąć nawet 17 mln Polaków.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA) prawidłowo ciśnienie tętnicze krwi nie powinno przekraczać 130/80 mmHg. W Europie za prawidłowe uznaje się wciąż ciśnienie nieprzekraczające 140/90 mmHg.

- Jeśli przyjmiemy normy amerykańskie, jakie obowiązują od listopada 2017 r., w naszym kraju zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi może mieć nawet 17 mln osób – powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego prof. Krzysztof J. Filipiak.

Sprawdż, jak poprawnie zmierzyć ciśnienie.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, były prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, prof. Andrzej Tykarski zwrócił uwagę, że najnowsze polskie wytyczne uwzględniają normy amerykańskie. - Za prawidłowe, podobnie jak w innych krajach europejskich, uznajemy wartość ciśnienia 140/90 mmHg, ale zalecamy, żeby u osób do 65. roku życia obniżać je lekami tak, by nie przekraczało 130/80 mmHg - wyjaśniał. Jedynie u osób starszych, które ukończyły 65 lat, można w terapii ograniczyć się do wartości 140/90 mmHg.

Sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego dr. hab. n. med. Filip Szymański przypomniał, że nadciśnienie może doprowadzić do wielu innych schorzeń. Dlatego według nowych proponowanych przez PTNT zaleceń, leczenie nadciśnienia powinno być bardziej intensywne niż dotychczas. – Nadciśnienie poza chorobami sercowo-naczyniowymi może spowodować tętniaki aorty i tętnic mózgowych, rozwarstwienie aorty, a także przewlekłą niewydolność nerek oraz uszkodzenia wzroku” – wyliczał.

Leczenie nadciśnienia 

W Polsce skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego wciąż jest niewystarczająca. Z omawianego podczas spotkania badania WOBASZ II wynika, że leczy się 46,1 proc. chorych z nadciśnieniem, a właściwą kontrolę ciśnienia uzyskuje się jedynie u 23 proc. pacjentów.

Jednak jak wyjaśniał prof. Tykarski nie jest to wyniki złego leczenia. Jego zdaniem wiele osób wciąż nie wie, że ma nadciśnienie tętnicze krwi, a inni wiedzą o tym, ale nie zgłaszają się do lekarza i nie podejmują leczenia.

Z kolei dr hab. Filip Szymański podkreślał, że w leczeniu nadciśnienia tętniczego bardzo ważna jest zmiana stylu życia:

  • zapobieganie otyłości,
  • zwiększenie aktywności fizycznej
  • oraz ograniczenie spożycia soli.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, żeby być aktywnym fizycznie przez co najmniej 150 minut tygodniowo (np. 30 minut pięć razy w tygodniu).

Materiał opracowany na podstawie PAP Nauka.

 

Czytaj jeszcze: 

Dieta kardiologiczna - co jeść by mieć zdrowe serce?

Ból serca - jakie są przyczyny i objawy? Postępowanie

Choroby serca – niepokojące objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę

 

Bibliografia

  • http://naukawpolsce.pap.pl/
Więcej z kategorii Serce
Rehabilitacja po zawale serca – ćwiczenia. Gdzie?
Mężczyzna odbywa rehabilitację po zawale serca
Dieta przy migotaniu przedsionków. Jaka jest optymalna?
Oliwa z oliwek
Rehabilitacja kardiologiczna na NFZ wczesna. Ćwiczenia
Mężczyzna w trakcie rehabilitacji kardiologicznej
Powiązane artykuły
Dieta kardiologiczna - co jeść by mieć zdrowe serce?
Mężczyzna po zabiegu wszczepienia bajpasów
Życie po bajpasach – jak wygląda i co należy zmienić?
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków? Powikłania
Mężczyzna trzyma się za serce
Bajpasy po zawale. Powikłania i rehabilitacja
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Choroba wieńcowa. Jakie ma objawy i jak ją leczyć?