Domowe sposoby na migotanie przedsionków. Co robić?

Domowe sposoby na migotanie przedsionków to pomoc w leczeniu arytmii serca. To zaburzenie rytmu serca jest głównie leczone w warunkach szpitalnych, gdzie dobierane są leki dla pacjenta. Ale samo działanie lekarzy nie wystarcza. Konieczny jest współudział samego pacjenta, aby skutecznie likwidować skutki migotania przedsionków. Co robić, aby domowymi sposobami unikać nawrotów tej choroby serca?
Starszy mężczyzna odczuwa migotanie przedsionków
Źródło:123RF
Spis treści

Migotanie przedsionków to jedna z form zaburzeń pracy serca. Szybka i chaotyczna praca przedsionków może doprowadzić nawet do niedokrwiennego udaru mózgu. Dlatego tak ważne jest leczenie tej arytmii serca. Uczucie duszności, kołatania serca czy osłabienia powinno być sygnałem dla każdego, iż serce nie pracuje prawidłowo. Specjalistyczne leczenie pod nadzorem lekarza jest główną formą walki z tą chorobą. Ale dopiero połączenie medycyny z naturalnym (domowym) leczeniem migotania przedsionków w dużym stopniu zapobiega nawrotom tej choroby i zmniejsza ryzyko powikłań. 

Domowe sposoby na migotanie przedsionków - profilaktyka

Od dawna znana jest zasada, iż lepiej skutecznie zapobiegać chorobom niż je leczyć. Jeśli jednak pojawią się już objawy jakiegokolwiek schorzenia należy szybko włączyć leczenie. Migotanie przedsionków często wywołują inne, nieleczone przez pacjenta choroby. Ogromne znaczenie w medycynie ma tak zwana profilaktyka pierwotna. Jeśli pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze,  chorobę niedokrwienną serca, zapalenie mięśnia sercowego czy osierdzia lub obciążony jest genetyczną wadą serca musi w warunkach domowych systematycznie przyjmować leki i zapobiegać w ten sposób powstawaniu skutków tych chorób. Niestety te schorzenia nieleczone mogą w przyszłości być przyczyną migotania przedsionków. Domowe sposoby na migotanie przedsionków to także przyjmowanie leków kardiologicznych zapobiegających rozwojom innych chorób, które z kolei mogą być przyczyną pojawienia się migotania przedsionków. 

[link_srodtektowy id="72125"]

Domowe sposoby na migotanie przedsionków – co robić?

Dokładna diagnostyka i stwierdzenie przyczyny migotania przedsionków są podstawą leczenia tej choroby. Naturalne leczenie w przypadku tego rodzaju zaburzeń pracy serca to przede wszystkim zmiana stylu życia. Higieniczny i zdrowy styl życia pozwala przyspieszyć powrót do formy i znacznie poprawia jakość życia pacjenta. Domowe sposoby na migotanie przedsionków to przede wszystkim:

 • rozsądna aktywność fizyczna, dostosowania do możliwości chorego,
 • odpowiednia dieta,
 • stosowanie metod relaksacji, aby minimalizować stres,
 • regularny odpoczynek,
 • zaprzestanie stosowania używek (papierosy, alkohol),
 • systematyczna kontrola stanu zdrowia,
 • ścisła współpraca z lekarzem

Aby w pełni zapobiegać nawrotom choroby konieczny jest współudział pacjenta w leczeniu oraz stosowanie się do wszelkich zaleceń lekarza. Bardzo duże znaczenie ma domowa kontrola pracy serca. Służy do tego przede wszystkim ciśnieniomierz wykrywający migotanie przedsionków. Urządzenie takie gwarantuje bardzo dokładny wynik, a wczesna diagnoza migotania przedsionków znacznie minimalizuje ryzyko udaru. Arytmię serca można też wykryć dzięki aplikacjom na telefon. Pomiar jest wtedy łatwy i szybki, a takie rozwiązanie pozwala monitorować zaburzenia rytmu serca i wcześnie zapobiegać ich skutkom. 

Domowe sposoby na migotanie przedsionków – dieta

Leczenie migotania przedsionków jest najskuteczniejsze, gdy eliminowane są czynniki sprzyjające ich powstawaniu. Ogólnie pojęte choroby serca wymagają odpowiedniej diety, co pociąga za sobą konieczność wyeliminowanie produktów szkodliwych dla zdrowia. Lekarze często wskazują, iż dla układu krążenia i serca najlepsza jest tzw. dieta śródziemnomorska, która jest jednym ze skuteczniejszych domowych sposobów na migotanie przedsionków. Oto podstawowe założenia diety dla osób z chorym sercem:

 • spożywanie produktów pełnoziarnistych,
 • wprowadzanie do jadłospisu dużej ilości warzyw i owoców,
 • eliminowanie spożycia czerwonego mięsa, 
 • spożywanie chudego drobiu i ryb,
 • minimalizowanie spożycia potraw smażonych, a wprowadzanie do codziennej diety potraw gotowanych lub duszonych,
 • systematyczna kontrola wagi.

Regularne spożywanie alkoholu przyczynia się do powstawania chorób układu krążenia i stwarza większe ryzyko wystąpienia migotania przedsionków. Mocna kawa czy herbata co do zasady aż tak bardzo nie szkodzą, ale każdy pacjent reaguje inaczej na te napoje. Dlatego też tak ważna jest obserwacja indywidualnych reakcji przez samego pacjenta. I jeśli kawa wywołuje przyspieszone bicie serca to należy z niej zrezygnować.  

Domowe sposoby na migotanie przedsionków – zioła

Naturalne sposoby leczenia wielu schorzeń są znane i stosowane od dawna. Zioła wspomagają pracę serca, ale ich nadmiar bądź łączenie z niektórymi lekami może czasem szkodzić. Warto zawsze skonsultować z lekarzem, co można stale przyjmować. Oto lista ziół wykorzystywanych w leczeniu domowymi sposobami migotanie przedsionków:

 • głóg - napary z głogu obniżają ciśnienie i działają przeciwzakrzepowo;
 • jemioła - systematycznie pita herbata z jemioły dotlenia mięsień sercowy;
 • rozmaryn - herbata przyrządzona z 1 łyżeczki rozmarynu  korzystnie wpływa na przedsionki serca, ponieważ pobudza krążenie;
 • konwalia majowa - herbata ze 100 g. liści konwalii, zalana 0,5 litra spirytusu, odstawiona na 2 tygodnie w ciemnym miejscu i pita w ilości 20 kropli na kieliszek wody zmniejsza częstość skurczów i łagodzi potoczne kołatanie serca;
 • serdecznik pospolity - jego ziele ma przede wszystkim działanie uspokajające, zwalnia akcje serca i obniża ciśnienie krwi.

Domowe sposoby na migotanie przedsionków – na czym polegają?

Leczenie migotania przedsionków rozpoczyna się od poznania przyczyny choroby i ustalenia strategii działań medycznych. Wskazanym uzupełnieniem są domowe sposoby na migotanie przedsionków, które wspomagają prawidłowy rytm serca i go utrzymują. Do takich domowych sposobów wspomagania serca przy zaburzeniach rytmu jego pracy zaliczane są:

 • zimne okłady na klatkę piersiową i szklanka chłodnej wody, gdy serce bije za szybko,
 • cieple okłady na klatkę piersiową, gdy serce bije za wolno,
 • utrata wagi przy stosowaniu rozważnej diety,
 • ucisk opuszkiem środkowego palca, rytmiczny, przypominający rytm serca,
 • głębokie oddechy, przytrzymywanie powietrza i powolne wypuszczanie.

Warto także mieć zawsze przy sobie tzw. tabletkę podręczną, zaleconą przez lekarza do natychmiastowego zażycia po pierwszym uczuciu migotania przedsionków. 

Jolanta Woźniak

Czytaj też:

 

Bibliografia

 • Dr A. Furman, dr A. Gackowski “Informacje dla pacjentów z niewydolnością serca i ich rodzin”
 • Dr A. Olszanecka „Chroń serce- badaj tętno”, The Point, 2018.
Więcej z kategorii Serce
Rehabilitacja po zawale serca – ćwiczenia. Gdzie?
Mężczyzna odbywa rehabilitację po zawale serca
Ćwiczenia dobre dla serca
Domowe sposoby na migotanie przedsionków. Co robić?
Starszy mężczyzna odczuwa migotanie przedsionków
Powiązane artykuły
Mężczyzna po zabiegu wszczepienia bajpasów
Życie po bajpasach – jak wygląda i co należy zmienić?
Oliwa z oliwek
Dieta przy migotaniu przedsionków. Jaka jest optymalna?
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków? Powikłania
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Choroba wieńcowa. Jakie ma objawy i jak ją leczyć?
Mężczyzna trzyma się za serce
Bajpasy po zawale. Powikłania i rehabilitacja