Ćwiczenia dobre dla serca

Ruch towarzyszy nam przez większą część życia. Jest dla nas czymś tak naturalnym, jak oddychanie i bicie serca. Coraz więcej osób w Polsce prowadzi jednak siedzący tryb życia i zapomina o tym, jak ważny jest ruch dla zdrowia. Poznaj dobroczynny wpływ ćwiczeń fizycznych na serce i zobacz, jak możesz zadbać o nie w przyjemny sposób.

Odrobina ruchu i nawet lekkie, ale regularne ćwiczenia są niezastąpione w profilaktyce chorób serca, a także w ich leczeniu. Inaczej oczywiście planuje się ćwiczenia w przypadku zdrowych osób, a inaczej u tych, u których zdiagnozowano chorobę wieńcową lub nadciśnienie tętnicze. Ćwiczenia mogą stanowić także ważny element w rehabilitacji po zawale serca, zabiegach kardiochirurgicznych czy zabiegach na naczyniach wieńcowych. Sprawdź, które ćwiczenia będą najlepsze dla Ciebie.

Cieszysz się zdrowiem, ale dmuchasz na zimne?

Ruch i ćwiczenia profilaktyczne wskazane są praktycznie dla wszystkich. Spacer, jazda na rowerze, basen, biegówki, aerobik czy joga – wybór formy aktywności fizycznej zależy od Ciebie. Ważne, aby ruszać się minimum 2-3 razy w tygodniu przez pół godziny za każdym razem. Zanim zdecydujesz się na dane zajęcia ruchowe lub uprawianie nowego sportu, warto skonsultować się z lekarzem internistą. Sprawdź, czy nie masz ukrytych chorób układu krążenia i czy występuje u Ciebie podwyższone ryzyko ich wystąpienia lub zachorowania na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub zaburzenia lipidowe. Lekarz najlepiej doradzi Ci odpowiednią dla Ciebie formę ruchu.

 

Czytaj też: Gimnastyka dla seniorów: ćwiczenia na kręgosłup


Masz nadciśnienie tętnicze?

Regularne ćwiczenia i ruch zmniejszają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, a także spowalniają jego rozwój. Systematyczna aktywność fizyczna może obniżyć Twoje ciśnienie nawet o 5-10 mmHg. Jest to możliwe dzięki temu, że poprzez ćwiczenia zwiększa się elastyczność naczyń krwionośnych i spada ogólna masa ciała. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy zbadać ciśnienie, gdyż nie należy przystępować do nich, jeśli ciśnienie przekracza 140/90 mmHg.

Masz stabilną chorobę wieńcową lub jesteś po zawale?

Zanim zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się ze swoim lekarzem i poproś go o dobranie odpowiedniego dla Ciebie zestawu ćwiczeń. Regularny ruch może mieć bardzo dobry wpływ na dalszy przebieg choroby: działa przeciwmiażdżycowo, obniża ciśnienie tętnicze, poprawia tolerancję glukozy i profil lipidowy. Ćwiczenia mają także efekt działania przeciwzakrzepowego i zapobiegają niedokrwieniu.

Rodzaje ćwiczeń

Jeśli nie masz stwierdzonej choroby serca, ani układu krwionośnego, to najprawdopodobniej nie ma dla Ciebie poważnych ograniczeń odnośnie rodzaju wykonywanych ćwiczeń fizycznych. Najlepiej zacząć od prostych, mało obciążających aktywności, takich jak spacer, a później stopniowo zwiększać czas ich trwania i intensywność. Zastanów się, jaka forma ruchu sprawiłaby Ci najwięcej radości. Najbardziej korzystne dla serca są tzw. treningi aerobowe, podczas których nasz organizm pobiera duże ilości tlenu, a cały układ oddechowy intensywnie pracuje. Ma to miejsce na przykład podczas szybkiego spaceru, biegania, jazdy na rowerze, pływania, czy skakania na skakance.

Teraz możesz wybrać swój sposób na ruch i zdrowe serce. Tylko pamiętaj, skonsultuj się ze swoim lekarzem przy najbliższej okazji i sprawdź, czy taka forma aktywności na pewno wyjdzie Ci na dobre.

 

Więcej z kategorii Serce
Rehabilitacja po zawale serca – ćwiczenia. Gdzie?
Mężczyzna odbywa rehabilitację po zawale serca
Dieta przy migotaniu przedsionków. Jaka jest optymalna?
Oliwa z oliwek
Rehabilitacja kardiologiczna na NFZ wczesna. Ćwiczenia
Mężczyzna w trakcie rehabilitacji kardiologicznej
Powiązane artykuły
Dieta kardiologiczna - co jeść by mieć zdrowe serce?
Mężczyzna po zabiegu wszczepienia bajpasów
Życie po bajpasach – jak wygląda i co należy zmienić?
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków? Powikłania
Mężczyzna trzyma się za serce
Bajpasy po zawale. Powikłania i rehabilitacja
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Choroba wieńcowa. Jakie ma objawy i jak ją leczyć?