Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków? Powikłania

Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków i nie doprowadzić do powikłań? Odpowiedź na to pytanie jest możliwa po przeanalizowaniu, na czym polega ta choroba serca i jak jest groźna. Co roku przybywa pacjentów z migotaniem przedsionków. Sami lekarze bardzo poważnie traktują to zaburzenie pracy serca, gdyż nieleczone doprowadza do wielu groźnych powikłań. Często jest ono nazywane epidemią XXI wieku. Jak postępować, aby jak najdłużej żyć z migotaniem przedsionków i unikać niebezpiecznych powikłań?
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Źródło:123RF
Spis treści

Migotanie przedsionków to rodzaj arytmii czyli zaburzenie prawidłowej pracy serca. Przedsionki serca nie wykonują równomiernych skurczów. Serce pracuje wtedy chaotycznie i bardzo szybko. Tętno staje się nieregularne. Przy tak nieskoordynowanym działaniu przedsionków krew przestaje być pompowana do komór serca. Migotanie przedsionków może trwać cały czas, może też mieć charakter sporadyczny. Ale zawsze wymaga interwencji lekarza. 

Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków?

Z migotaniem przedsionków można żyć bardzo długo, ale pod jednym koniecznym warunkiem -  pacjent musi być odpowiedzialny i zdyscyplinowany. Oznacza to, iż każdy chory na migotanie przedsionków musi się leczyć, przyjmować leki i stale być pod opieką lekarza kardiologa. Nawet najmniejsze zaniedbanie doprowadza do bardzo groźnych powikłań. Trzeba dokładnie poznać chorobę i stosować wszystkie zalecenia lekarza. Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków w poczuciu bezpieczeństwa i braku obaw o życie? Zdrowe serce bije miarowo jak zegar, a chore zaburza swój rytm. Choroba ta dotyka w większości osoby starsze. Bardzo ważne jest, aby nie wywoływać migotania przedsionków. Wiele chorób serca doprowadza do tej niebezpiecznej choroby. 

Co wywołuje migotanie przedsionków? 

Niektóre choroby i styl życia mogą wywoływać migotanie przedsionków. Zaliczane są do nich:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • wady serca,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • choroba płuc,
 • nadczynność tarczycy,
 • zaburzenia elektrolitowe,
 • niekiedy podłoże genetyczne.

Te wszystkie choroby, nieleczone bądź leczone niesystematycznie, doprowadzają do zaburzenia mechanizmów elektrycznych już przeciążonych przedsionków serca. Brak konsultacji medycznej i opieki kardiologa stwarza poważne zagrożenie dla osób dotkniętych tymi schorzeniami. W tych sytuacjach odpowiedź na pytanie, jakdługo można żyć z migotaniem przedsionków staje się dość trudna. Niewydolność serca i migotanie przedsionków to choroby mocno ze sobą sprzężone. Czasem jedna napędza drugą. Chorzy z migotaniem przedsionków bardzo często nie odczuwają ich migotania, a niemiarowe bicie serca czy też odczuwalne kołatanie przypisują innym schorzeniom serca, na które już się leczą. Aby długo żyć z migotaniem przedsionków należy odpowiedzialnie leczyć serce i informować lekarza o każdych dodatkowych objawach. W zapobieganiu migotaniu przedsionków dobrze jest leczyć wszystkie choroby, które je wywołują. Ogromne znaczenie mają też działania poza farmakologiczne – zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta, unikanie stresu i używek (papierosy, alkohol). 

Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków po rozpoznaniu objawów?  

Aby szybko rozpocząć skuteczne leczenie migotania przedsionków należy znać objawy, które wskazują na to zaburzenie pracy serca. Od wdrożenia natychmiastowego monitorowania chorego serca zależy, jak długo można żyć z migotaniem przedsionków. Podstawowymi objawami tej choroby są:

 • kołatanie serca,
 • uczucie silnego bicia serca,
 • częste zawroty głowy,
 • nawracające duszności,
 • uczucie „dzwonienia w uszach”,
 • niespodziewane omdlenia,
 • częste mroczki przed oczami.

Jeżeli którykolwiek z tych objawów pojawia się często i z dużym nasileniem wizyta u lekarza jest konieczna. Jeśli lekarz w badaniach potwierdza migotanie przedsionków nie wolno tego lekceważyć, jeśli chce się żyć z migotaniem przedsionków, a jest to możliwe. To schorzenie może wystąpić jako epizod i jest to tzw. napadowe migotanie. Ustępuje ono po 24 godzinach. Ale i ten rodzaj zaburzenia warto skonsultować z lekarzem. Napad, który nie ustępuje przez 7 dni oznacza przewlekłe migotanie przedsionków. Aby normalnie żyć z migotaniem przedsionków, leczenie musi spełniać 3 podstawowe zadania:

 • kontrola rytmu pracy komór serca,
 • przywrócenie właściwego rytmu przedsionków, tzw. rytmu zatokowego,
 • podjęcie działań, których głównym zadaniem jest nie dopuszczenie do powikłań zakrzepowo-zatorowych. 

Migotanie przedsionków – powikłania

Migotanie przedsionków dotyka głównie osoby starsze. Kiedyś zachorowalność na ten rodzaj zaburzeń pracy serca była mniejsza. Ludzie nie żyli tak długo, jak w obecnych czasach. Przedsionki serca w czasie migotania drżą i kurczą się nieregularnie. Przepływ krwi jest zaburzony, a to powoduje ryzyko powstawania skrzeplin. Oderwany fragment skrzepliny może z krwią dopłynąć do tętniczki mózgowej i ją zamknąć. Dochodzi wtedy do najpoważniejszego powikłania, jakim jest niedokrwienny udar mózgu. Ryzyko wystąpienia udaru wielokrotnie wzrasta u chorych z migotaniem przedsionków. Do innych powikłań zakrzepowo-zatorowych migotania przedsionków należą:

 • przejściowe niedokrwienie mózgu,
 • zator tętnic obwodowych,
 • ostre niedokrwienie kończyn,
 • udar śledziony,
 • niedokrwienie jelit,
 • niewydolność serca jako skutek wieloletniego migotania przedsionków lub niewłaściwego ich leczenia,
 • przedwczesny zgon pacjenta.

Aby zapobiec niepożądanym powikłaniom należy przyjmować leki przeciwzakrzepowe. Pacjenci, którzy nie mogą przyjmować leków przeciwkrzepliwych są poddawani specjalnemu zabiegowi przezskórnego zamknięcia uszka lewego przedsionka. Zabieg ten nie leczy migotania przedsionków, ale zapobiega udarowi. 

Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków? Odpowiedź na to pytanie wydaje się teraz prosta – bardzo długo i bezpiecznie. Ale wymaga to szybkiego rozpoznania choroby, zmiany stylu życia i stosowania terapii, zalecanej przez lekarza. A przede wszystkim należy leczyć schorzenia serca i inne choroby poza sercowe, co do których istnieje podejrzenie, iż mogą w przyszłości być przyczyną migotania przedsionków. 

Jolanta Woźniak

Czytaj:

 

Bibliografia

 • Grupa Robocza Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ds. Leczenia Migotania Przedsionków „ Wytyczne ESC w Leczeniu Migotania Przedsionków w 2016 r.”,
 • E. Koźluk, G. Opolski „Migotanie przedsionków”,
 • Prof. P. Pruszczyk „Postępowanie w migotaniu przedsionków z uwzględnieniem profilaktyki udaru mózgu”, Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM.
Więcej z kategorii Serce
Bajpasy po zawale. Powikłania i rehabilitacja
Mężczyzna trzyma się za serce
Rehabilitacja po zawale serca – ćwiczenia. Gdzie?
Mężczyzna odbywa rehabilitację po zawale serca
Ćwiczenia dobre dla serca
Powiązane artykuły
Dieta kardiologiczna - co jeść by mieć zdrowe serce?
Mężczyzna po zabiegu wszczepienia bajpasów
Życie po bajpasach – jak wygląda i co należy zmienić?
Oliwa z oliwek
Dieta przy migotaniu przedsionków. Jaka jest optymalna?
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków? Powikłania
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Choroba wieńcowa. Jakie ma objawy i jak ją leczyć?