Meteopatia - przyczyny
Najczęstszym powodem utyskiwania meteopatów jest ból głowy na zmianę pogody. Cierpienie mogą wywoływać:
- zmiany ciśnienia,
- skrajne temperatury,
- wiatr,
- wilgotność powietrza,
- zachmurzenie,
- opady.
Meteopatia - objawy
Meteopatia, nazywana też meteoropatią, dotyka coraz więcej osób. Podejrzewa się, że ma to związek ze zmianami klimatu i występującymi coraz gwałtowniejszymi zjawiskami atmosferycznymi, a także postępującym oderwaniem człowieka od środowiska naturalnego. Za szczególnie ciężki dla meteopatów uznaje się marzec, kiedy zachodzi najwięcej zmian w pogodzie.
Meteopatia, czyli meteoropatia
Meteoropatia nie jest chorobą, wciąż brakuje bowiem jednoznacznych i niepodważalnych dowodów naukowych dotyczących wpływu pogody na samopoczucie i dolegliwości bólowych. Nie mniej przyjmuje się pewien kanon objawów, przypisywanych meteopatii, występujących w różnym nasileniu u różnych osób w związku z pogodą, w szczególności ze zmianami frontów atmosferycznych.
Wpływ pogody na samopoczucie
Meteopatia to takie uciążliwości, jak:
- ból głowy
- ból mięśni i stawów
- bóle reumatyczne
- wahania nastroju
- melancholia
- stany depresyjne
- senność
- zaburzenia koncentracji
- ogólne osłabienie organizmu
Ból głowy na zmianę pogody
Ból głowy, na który cierpią okresowo meteopaci, należy do najczęstszych objawów meteopatii. Związany jest ze zmianami widocznymi na barometrze. Podejrzewa się, że wywołują go zmiany w naczyniach krwionośnych powodowane zmianą zawartości tlenu, co związane jest z wahaniami ciśnienia atmosferycznego. Stereotypowo zwykło się wiązać ból głowy z brzydką pogodą i niskim ciśnieniem, meteopaci cierpią jednak także w związku ze zbliżaniem się frontu wyżowego.
Meteopatia - leki
Ponieważ meteopatia nie jest uznawana za chorobę, trudno mówić o leczeniu jako takim, istnieje jednak wiele sposobów radzenia sobie z objawami. W przypadku gdy mamy do czynienia z bólem głowy na zmianę pogody, zaradzić mogą zwykłe tabletki przeciwbólowe.
Należy też staranne dobierać spożywane trunki. Jeżeli ból głowy związany jest ze wzrostem ciśnienia atmosferycznego, poleca się picie naparów z melisy i lipy, które mają działanie uspokajające i tym samym – obniżające ciśnienie tętnicze. Nie jest wskazane w tym czasie:
- picie kawy,
- spożywanie herbaty,
- używanie soli.
Pogoda a samopoczucie
Natomiast osoby, u których przykre objawy występują w związku z nadejściem niżu, powinny do tych zaleceń stosować się odwrotnie, np. pijąc kawę. Meteopaci powinni pamiętać o:
- odpowiedniej ilości snu (8 godzin dziennie),
- właściwej diecie (między innymi unikając tłuszczów zwierzęcych, spożywając posiłki lekkostrawne, bogate w witaminy i minerały).
Meteopatia - leczenie
W walce z objawami meteopatii skuteczne mogą być preparaty dostarczające do organizmu magnez oraz witamina B6, na których niedobór cierpi większość osób. Magnez wpływa regulująco na układ krążenia i układ nerwowy, zaś witaminy z grupy B, wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, łagodzą stres. Poleca się także:
- ziele dziurawca,
- korzeń kozłka lekarskich,
- ziele męczennicy,
- inne zioła mające działanie uspokajające.
Pobudzający syntezę białek żeń-szeń uznawany jest z kolei za regulator pomagający przystosować organizm do zmiennych warunków.
Czytaj też: Nakrycie głowy na chłodne dni. Co wybrać?