Meteopatia (meteoropatia) – objawy, leczenie, przyczyny

Meteopatia, czyli meteoropatia to nadwrażliwość na zmiany aury. Wpływ pogody na samopoczucie nie jest wprawdzie uznawany za chorobę, jednak na dolegliwości związane z warunkami atmosferycznymi uskarża się nawet 60 procent Polaków – tak mówią szacunki Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Spis treści

Reklama

Meteopatia - przyczyny

Najczęstszym powodem utyskiwania meteopatów jest ból głowy na zmianę pogody. Cierpienie mogą wywoływać:

 • zmiany ciśnienia,
 • skrajne temperatury,
 • wiatr,
 • wilgotność powietrza,
 • zachmurzenie,
 • opady.
Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Meteopatia - objawy

Meteopatia, nazywana też meteoropatią, dotyka coraz więcej osób. Podejrzewa się, że ma to związek ze zmianami klimatu i występującymi coraz gwałtowniejszymi zjawiskami atmosferycznymi, a także postępującym oderwaniem człowieka od środowiska naturalnego. Za szczególnie ciężki dla meteopatów uznaje się marzec, kiedy zachodzi najwięcej zmian w pogodzie.

Reklama

Meteopatia, czyli meteoropatia

Meteoropatia nie jest chorobą, wciąż brakuje bowiem jednoznacznych i niepodważalnych dowodów naukowych dotyczących wpływu pogody na samopoczucie i dolegliwości bólowych. Nie mniej przyjmuje się pewien kanon objawów, przypisywanych meteopatii, występujących w różnym nasileniu u różnych osób w związku z pogodą, w szczególności ze zmianami frontów atmosferycznych.

Wpływ pogody na samopoczucie

Meteopatia to takie uciążliwości, jak:

Reklama

Ból głowy na zmianę pogody

Ból głowy, na który cierpią okresowo meteopaci, należy do najczęstszych objawów meteopatii. Związany jest ze zmianami widocznymi na barometrze. Podejrzewa się, że wywołują go zmiany w naczyniach krwionośnych powodowane zmianą zawartości tlenu, co związane jest z wahaniami ciśnienia atmosferycznego. Stereotypowo zwykło się wiązać ból głowy z brzydką pogodą i niskim ciśnieniem, meteopaci cierpią jednak także w związku ze zbliżaniem się frontu wyżowego.

Meteopatia - leki

Ponieważ meteopatia nie jest uznawana za chorobę, trudno mówić o leczeniu jako takim, istnieje jednak wiele sposobów radzenia sobie z objawami. W przypadku gdy mamy do czynienia z bólem głowy na zmianę pogody, zaradzić mogą zwykłe tabletki przeciwbólowe.

Należy też staranne dobierać spożywane trunki. Jeżeli ból głowy związany jest ze wzrostem ciśnienia atmosferycznego, poleca się picie naparów z melisy i lipy, które mają działanie uspokajające i tym samym – obniżające ciśnienie tętnicze. Nie jest wskazane w tym czasie:

 • picie kawy,
 • spożywanie herbaty,
 • używanie soli.

Pogoda a samopoczucie

Natomiast osoby, u których przykre objawy występują w związku z nadejściem niżu, powinny do tych zaleceń stosować się odwrotnie, np. pijąc kawę. Meteopaci powinni pamiętać o:

 • odpowiedniej ilości snu (8 godzin dziennie),
 • właściwej diecie (między innymi unikając tłuszczów zwierzęcych, spożywając posiłki lekkostrawne, bogate w witaminy i minerały).

Meteopatia - leczenie

W walce z objawami meteopatii skuteczne mogą być preparaty dostarczające do organizmu magnez oraz witamina B6, na których niedobór cierpi większość osób. Magnez wpływa regulująco na układ krążenia i układ nerwowy, zaś witaminy z grupy B, wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, łagodzą stres. Poleca się także:

 • ziele dziurawca,
 • korzeń kozłka lekarskich,
 • ziele męczennicy,
 • inne zioła mające działanie uspokajające.

Pobudzający syntezę białek żeń-szeń uznawany jest z kolei za regulator pomagający przystosować organizm do zmiennych warunków.

Czytaj też: Nakrycie głowy na chłodne dni. Co wybrać?

Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
ŁZS - wszystko, co powinieneś wiedzieć o chorobie
Lekarz od ŁZS tłumaczy coś pacjentowi
Przeczytaj artykuł
Czy Alzheimer jest dziedziczny? Czynniki wpływające na rozwój choroby
Czy Alzheimer jest dziedziczny?
Przeczytaj artykuł
Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy – ile kosztuje?
Badanie poziomu cukru
Powiązane artykuły
Utrata słuchu - nagła, częściowa, w jednym uchu, renta
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Niedosłuch - odbiorczy, przewodzeniowy, centralny
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online