Meteopatia (meteoropatia) – objawy, leczenie, przyczyny

Meteopatia, czyli meteoropatia to nadwrażliwość na zmiany aury. Wpływ pogody na samopoczucie nie jest wprawdzie uznawany za chorobę, jednak na dolegliwości związane z warunkami atmosferycznymi uskarża się nawet 60 procent Polaków – tak mówią szacunki Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Spis treści

Meteopatia - przyczyny

Najczęstszym powodem utyskiwania meteopatów jest ból głowy na zmianę pogody. Cierpienie mogą wywoływać:

 • zmiany ciśnienia,
 • skrajne temperatury,
 • wiatr,
 • wilgotność powietrza,
 • zachmurzenie,
 • opady.

Meteopatia - objawy

Meteopatia, nazywana też meteoropatią, dotyka coraz więcej osób. Podejrzewa się, że ma to związek ze zmianami klimatu i występującymi coraz gwałtowniejszymi zjawiskami atmosferycznymi, a także postępującym oderwaniem człowieka od środowiska naturalnego. Za szczególnie ciężki dla meteopatów uznaje się marzec, kiedy zachodzi najwięcej zmian w pogodzie.

Meteopatia, czyli meteoropatia

Meteoropatia nie jest chorobą, wciąż brakuje bowiem jednoznacznych i niepodważalnych dowodów naukowych dotyczących wpływu pogody na samopoczucie i dolegliwości bólowych. Nie mniej przyjmuje się pewien kanon objawów, przypisywanych meteopatii, występujących w różnym nasileniu u różnych osób w związku z pogodą, w szczególności ze zmianami frontów atmosferycznych.

Wpływ pogody na samopoczucie

Meteopatia to takie uciążliwości, jak:

Ból głowy na zmianę pogody

Ból głowy, na który cierpią okresowo meteopaci, należy do najczęstszych objawów meteopatii. Związany jest ze zmianami widocznymi na barometrze. Podejrzewa się, że wywołują go zmiany w naczyniach krwionośnych powodowane zmianą zawartości tlenu, co związane jest z wahaniami ciśnienia atmosferycznego. Stereotypowo zwykło się wiązać ból głowy z brzydką pogodą i niskim ciśnieniem, meteopaci cierpią jednak także w związku ze zbliżaniem się frontu wyżowego.

Meteopatia - leki

Ponieważ meteopatia nie jest uznawana za chorobę, trudno mówić o leczeniu jako takim, istnieje jednak wiele sposobów radzenia sobie z objawami. W przypadku gdy mamy do czynienia z bólem głowy na zmianę pogody, zaradzić mogą zwykłe tabletki przeciwbólowe.

Należy też staranne dobierać spożywane trunki. Jeżeli ból głowy związany jest ze wzrostem ciśnienia atmosferycznego, poleca się picie naparów z melisy i lipy, które mają działanie uspokajające i tym samym – obniżające ciśnienie tętnicze. Nie jest wskazane w tym czasie:

 • picie kawy,
 • spożywanie herbaty,
 • używanie soli.

Pogoda a samopoczucie

Natomiast osoby, u których przykre objawy występują w związku z nadejściem niżu, powinny do tych zaleceń stosować się odwrotnie, np. pijąc kawę. Meteopaci powinni pamiętać o:

 • odpowiedniej ilości snu (8 godzin dziennie),
 • właściwej diecie (między innymi unikając tłuszczów zwierzęcych, spożywając posiłki lekkostrawne, bogate w witaminy i minerały).

Meteopatia - leczenie

W walce z objawami meteopatii skuteczne mogą być preparaty dostarczające do organizmu magnez oraz witamina B6, na których niedobór cierpi większość osób. Magnez wpływa regulująco na układ krążenia i układ nerwowy, zaś witaminy z grupy B, wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, łagodzą stres. Poleca się także:

 • ziele dziurawca,
 • korzeń kozłka lekarskich,
 • ziele męczennicy,
 • inne zioła mające działanie uspokajające.

Pobudzający syntezę białek żeń-szeń uznawany jest z kolei za regulator pomagający przystosować organizm do zmiennych warunków.

Czytaj też: Nakrycie głowy na chłodne dni. Co wybrać?

Więcej z kategorii Choroby
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Utrata słuchu - nagła, częściowa, w jednym uchu, renta
Powiązane artykuły
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Dalekowzroczność - na czym polega? Okulary dalekowidza
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?