Materac przeciwodleżynowy
Materac przeciwodleżynowy jest jednym ze skuteczniejszych narzędzi w profilaktyce i leczeniu odleżyn, będących utrapieniem osób obłożnie chorych oraz ich opiekunów. Czym są odleżyny? To ogniska martwicy, przechodzące w owrzodzenie skóry, mięśni i kości. Powstają wskutek długotrwałego niedokrwienia, niedotlenienia i nieodżywienia tkanek, spowodowanego uciskiem na dane miejsce i związanym z tym ograniczonym przepływem krwi. Dochodzi do tego najczęściej tam, gdzie kości leżącego człowieka przyciskają ciało do podłoża, a wiec w okolicy kości krzyżowej i na pośladkach, na piętach i kostkach, łopatkach, łokciach, potylicy.
Odleżyny w skrajnej formie, po zaatakowaniu kości, grożą ciężkimi, nawet śmiertelnymi zakażeniami. Dlatego powiada się, że najlepszym leczeniem odleżyn jest ich profilaktyka, czyli unikanie. A jednym z najlepszych do tego narzędzi jest materac przeciwodleżynowy. Co to takiego, czym powinniśmy się kierować wybierając materac przeciwodleżynowy?
Materace przeciwodleżynowe – statyczne
Statyczne materace przeciwodleżynowe nie są szczególnie skomplikowane jeśli chodzi o mechanizm działania. Polega on na równomiernym rozkładaniu ciężaru ciała na dużą powierzchnię, tak aby ucisk nie był skupiony w jednym miejscu. Zaliczyć do nich można popularne materace:
- piankowe,
- piankowo-żelowe,
- wodne.
Tego typu materace przeciwodleżynowe nadają się jednak tylko dla osób, u których proces powstawania odleżyn jest mało zaawansowany, a także – w profilaktyce odleżyn, zanim dojdzie do ich powstania.
Materac antyodleżynowy - zmiennociśnieniowy
Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy działa w sposób bardziej skomplikowany. Zbudowany jest z licznych komór, które na zmianę pompowane są powietrzem z kompresora. Inna nazwa tego typu urządzenia, to materac przeciwodleżynowy rurowy, właśnie ze względu na owe komory, o kształcie rur.
Mechanizm działania materaca przeciwodleżynowego zmiennociśnieniowego zapobiega podpieraniu nieruchomego ciała w jednym niezmiennym miejscu, dodatkowo zapewniając swego rodzaju masaż. Materac przeciwodleżynowy rurowy stosujemy w przypadku pacjentów z bardziej zaawansowanymi odleżynami.
Materac przeciwodleżynowy NFZ
Zakup materaca przeciwodleżynowego wiązać się będzie ze znacznym wydatkiem, od kilkuset, do grubo ponad tysiąca złotych. Część kosztów może pokryć refundacja z Narodowego Funduszy Zdrowia. NFZ finansuje przedmioty ortopedyczne, do których zaliczany jest materac przeciwodleżynowy, do wysokości limitu określanego przez Ministerstwo Zdrowia. Według najnowszego rozporządzenia, limit finansowania ze środków publicznych wynosi 400 złotych, a wysokość udział własnego określono na 30 procent.
Aby uzyskać na materac przeciwodleżynowy refundację z NFZ, należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi zlecenie na zaopatrzenie w materiały ortopedyczne. Refundacja przysługuje w tym przypadku raz na 3 lata. Dofinansowanie nie obejmuje zakupu materacy przeciwodleżynowych piankowych.
Materac przeciwodleżynowy – refundacja
Jeśli cena materaca przeciwodleżynowego jest wyższa niż limit, NFZ zapłaci do jego wysokości, a resztę pokryje kupujący. Ale dodatkowo można się starać o inną formę wsparcia. O dofinansowanie do zakupu materaca przeciwodleżynowego można poprosić również w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, czasem tego typu pomocą zajmują się również organizacje charytatywne. Pomoc w załatwieniu dofinansowania bardzo często oferują sami sprzedawcy materacy przeciwodleżynowych i innych tego typu urządzeń.
Czytaj też: