Laska inwalidzka - czym się kierować przy zakupie?

Laska inwalidzka służy osobom starszym do podpierania się w czasie chodzenia. O lasce poruszają się także osoby niewidome, niepełnosprawne oraz po przebytych wypadkach, w których ucierpiał narząd ruchu. Obecnie produkuje się wiele rodzajów lasek inwalidzkich. Czym się różnią laski inwalidzkie? Ile kosztują? Czym należy się kierować przy ich zakupie?
Spis treści

Rodzaje lasek inwalidzkich

Laska inwalidzka to znany od tysięcy lat przedmiot służący do podpierania się podczas chodzenia, używany przez osoby starsze, niepełnosprawne, po przebytym urazie narządu ruchu oraz przez osoby niewidome. Pierwsze laski inwalidzkie, znane jeszcze z przekazów biblijnych, nie miały skomplikowanej konstrukcji. Aaronowi za laskę służył prosty, drewniany kij zakończony półokrągłym uchwytem. Współcześnie producenci przyrządów rehabilitacyjnych produkują wiele rodzajów lasek inwalidzkich. Można wyróżnić laski inwalidzkie:


  • drewniane,
  • aluminiowe,
  • teleskopowe (regulowane),
  • składane,
  • z siedziskiem,
  • na trójnogu lub czwórnogu,
  • ozdobne,
  • dla niewidomych - tzw. białe laski.

Większość wymienionych rodzajów może dodatkowo różnić się uchwytem. Produkuje się bowiem laski inwalidzkie z uchwytem w kształcie litery T lub litery U, z uchwytem falistym (tzw. uchwyt derby), z okrągłą gałką lub z uchwytem antypoślizgowym.

Do rodzajów lasek inwalidzkich można także zaliczyć kule inwalidzkie, które umożliwiają poruszanie się w przypadku poważniejszych dysfunkcji lub nawet amputacji kończyny dolnej. To przyrządy przydatne zwłaszcza w czasie rehabilitacji.

Laski inwalidzkie drewniane

Laska inwalidzka drewniana to jedna z najbardziej klasycznych lasek, która doczekała się wielu wcieleń. Obecnie można kupić laskę w całości wykonaną z drewna lub wzbogaconą uchwytami zrobionymi z metali szlachetnych czy tworzyw sztucznych. Produkuje się także ozdobne laski drewniane - rzeźbione, wykonane z drewna egzotycznego, z uchwytami w kształcie kuli wykonanej na przykład z bursztynu czy brązu. Za najbardziej trwałą uchodzi laska wykonana z jednego kawałka drewna, którego koniec jest na mokro wyginany, w taki sposób, aby powstał uchwyt w kształcie litery U.

Laska inwalidzka aluminiowa

Laski inwalidzkie aluminiowe charakteryzują się wytrzymałością, lekkością oraz możliwością regulacji. Nie są wykonywane tylko ze stopu aluminium. Zwykle są zakończone drewnianymi lub antypoślizgowymi uchwytami. Zaletą lasek aluminiowych jest to, że można dopasować ich wysokość do wzrostu użytkownika. Ponadto wielu producentów wykonuje laski aluminiowe, które można dodatkowo składać. Laska składana jest idealna dla osób, które nie potrzebują stałego podparcia w czasie chodzenia, a korzystają zniego jedynie w niektórych sytuacjach, jak na przykład wsiadanie czy wysiadanie z autobusu lub tramwaju.

Laski inwalidzkie z siedziskiem

Laska inwalidzka z siedziskiem to właściwie laska i taboret w jednym. Tego rodzaju laska jest zwykle wykonana z aluminium i jednym ruchem przekształca się w taboret na trzech nogach. Polecana jest  seniorom lubiącymspacerować. W czasie spaceru będzie stanowiła podparcie, a w przerwie zagwarantujeodpoczynek w pozycji siedzącej.

Laska inwalidzka na trójnogu lub czwórnogu

Laski inwalidzka typu trójnóg lub czwórnóg jest przeznaczona dla osób, które mają problemy z utrzymaniem równowagi oraz wymagają większej stabilności w czasie poruszania się. Zakończona  trzemalub czteremanogamizapewnia najwyższą ochronę przed upadkiem.

Laski inwalidzkie dla niewidomych

Laska dla osób niewidomych pełni inną funkcję niż większość lasek inwalidzkich. O ile laski inwalidzkie służą przede wszystkim do podpierania się w czasie chodzenia, o tyle laska dla niewidomych służy do wyszukiwania przeszkód na drodze oraz informuje społeczeństwo, że osoba idąca o lasce ma problemy ze wzrokiem.

Jak dopasować laskę inwalidzką?

Laskę inwalidzką należy przede wszystkim dopasować do wzrostu. Uchwyt nie może znajdować się na nisko lub za wysoko. Jeśli stoimy prosto z luźno opuszczonymi rękami, rękojeść powinna znajdować się na wysokości nadgarstka. Natomiast w czasie poruszania się, ręka powinna być zgięta w łokciu, mniej więcej pod kątem 20 stopni. Laski inwalidzkie drewniane przycina się, aby dopasować ich wysokość do użytkownika. W razie wątpliwości co do odpowiedniej długości, lepiej jest wybrać laskę teleskopową, czyli o regulowanej długości.

Ile kosztuje laska inwalidzka?

Ceny lasek inwalidzkich są uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim od materiału, z jakiego jest wykonany trzon oraz uchwyt. Im bardziej ozdobna laska inwalidzka, tym droższa. Tewykonane z wysokogatunkowego drewna z ozdobnymi uchwytami mogą kosztować nawet kilkaset złotych, natomiast za wykonane z aluminium zapłacimy 20-40 złotych.

Czytaj również
Więcej z kategorii Rehabilitacja
Choroba Parkinsona – rehabilitacja. Zalecane ćwiczenia
Kobieta cierpiąca na chorobę Parkinsona w czasie rehabilitacji
Rehabilitacja stawu skokowego po skręceniu i złamaniu
Pacjentka na rehabilitacji stawu skokowego
Porażenie nerwu twarzowego – rehabilitacja. Ćwiczenia
Mężczyzna z porażeniem nerwu twarzowego
Powiązane artykuły
Pacjent na rehabilitacji po endoprotezie biodra
Rehabilitacja po endoprotezie biodra – jak długo trwa?
Pacjentka w trakcie rehabilitacji po udarze mózgu
Rehabilitacja po udarze mózgu w ośrodkach NFZ i w domu
Mężczyzna w czasie rehabilitacji barku
Rehabilitacja barku – ćwiczenia po artroskopii stawu
Pacjentka w trakcie rehabilitacji ogólnoustrojowa
Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych
Laska do chodzenia - na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?