Opieka nad osobami starszymi - o czym należy pamiętać?

Opieka nad osobami starszymi wymaga wiele cierpliwości i zrozumienia dla potrzeb seniora. Należy mieć na uwadze nie tylko stan zdrowia podopiecznego, ale przede wszystkim jego charakter i przyzwyczajenia.
Spis treści

Opieka nad osobami starszymi

Osoba, która chce podjąć się opieki nad seniorem, musi pamiętać o tym, że praca ta wymaga od niego wiele cierpliwości, ostrożności oraz uwagi. Opieka nad osobą starszą, która na dodatek choruje, jest bardzo absorbująca, ale może dać zarówno opiekunowi, jak i seniorowi, wiele satysfakcji.
Do zadań opiekuna należy przede wszystkim pomoc w codziennych czynnościach, które sprawiają seniorowi trudność. Opiekun to jednak także, a może przede wszystkim, osoba, która potrafi słuchać. Każdy z nas ma gorsze dni. Gdy taki dzień zawita u seniora, opiekun powinien cierpliwie i z życzliwością wysłuchać podopiecznego, oferując mu przy tym pożyteczną radę lub po prostu odpowiedzieć uśmiechem.

 

Opiekunka osób starszych

Opiekując się starszą osobą należy pamiętać o delikatności, zarówno w kwestiach fizycznych, jak i psychicznych. Pomoc w poruszaniu się jest tylko jednym z ważnych zadań, jakie musi spełnić osoba opiekująca się seniorem. Równie ważne jest:

 • wsparcie,
 • rozmowa,
 • wymiana myśli, które budują relacje między opiekunem a podopiecznym.

Opieka seniora na pewno staje się łatwiejsza, gdy mamy możliwość skorzystania ze specjalistycznych sprzętów, które ułatwią między innymi pielęgnację.

Opieka długoterminowa

Zwłaszcza długoterminowa opieka nad osobami starszymi wymaga umiejętność radzenia sobie ze stresem. Osoba opiekująca się seniorem powinna również pamiętać o tym, jak ważna jest spostrzegawczość, a także umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Zachowanie zimnej krwi w przypadku nagłego, złego samopoczucia osoby starszej lub umiejętność udzielania pierwszej pomocy należą do obowiązków opiekuna. Odporność na stres jest ważnym elementem, niezbędnym w zajmowaniu się osobą starszą. Niezwykle ważne jest również wzajemne poleganie na sobie. Senior, który zostaje objęty opieką, musi mieć pewność, że może w każdej chwili liczyć na opiekuna. To niezwykle zajmujące zadanie bywa oczywiście trudne. Chcąc jednak zapewnić seniorowi odpowiednie warunki, należy budować relację wzajemnego zaufania i polegania na sobie.

Opieka nad rodzicem

Opieka nad osobami starszymi  jest trudna, jeśli dodatkowo zajmujemy się członkiem rodziny dochodzi silny czynnik emocjonalny. Dlatego podstawową zasadą  jest szacunek. Należy pomagać we wszelkich czynnościach, które sprawiają seniorowi trudności. Jednocześnie jednak nie powinien go zanadto wyręczać, by nie odbierać starszej osobie poczucia samodzielności.
Bardzo ważne jest dokładne zaplanowanie dnia. Ułatwi to wykonywanie poszczególnych zadań i obowiązków, a także nada życiu rytm, który jest ważny dla starszych osób. Dokładny plan dnia pozwoli na lepszą organizację. Seniorowi natomiast da pewność, że wszystko odbywa się według ustalonego harmonogramu.
Opiekując się osobą starszą trzeba pamiętać, że posiada ona własne przyzwyczajenia, których nie możemy drastycznie zmieniać. Wchodząc w życie drugiej osoby musimy mieć na uwadze to, jakim jest człowiekiem, czym się interesuje i co daje jej radość. Warto wówczas odnaleźć wspólne zainteresowania. Do rytuałów można dodać drobne rzeczy. W ciągu dnia można zaplanować:

 • wspólne oglądanie telewizji,
 • grę w szachy,
 • rozwiązywanie krzyżówek,
 • wyjście na spacer.

Czynność powtarzana codziennie stanie się nawykiem i będzie fajnym oderwaniem od obowiązków.

Opieka całodobowa

Osoby starsze cierpiące na demencję starczą lub Alzheimera często wymagają opieki całodobowej. Seniorzy objęci pomocą często miewają problemy ze snem i nie dbają o prawidłowe odżywianie. Zadaniem opiekuna jest dbanie o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego ważne jest, by życie seniora wprowadzić zdrowe nawyki, dzięki którym poczuje się lepiej.

Bezsenność

W przypadku trudności z zasypianiem opiekun powinien wprowadzić kilka zasad, dzięki którym senior będzie w stanie normalnie przesypiać noc. Przede wszystkim należy:

 

 • kłaść się o tej samej porze,
 • wieczorem rezygnować z picia kawy,
 • sięgnąć po ciepłe mleko lub napar z ziół.

Przed snem natomiast ważny będzie relaks w postaci dobrej książki lub muzyki.

Dieta lekkostrawna

Zmiana nawyków dotyczy również jedzenia. Dieta seniora powinna być bogata w witaminy i minerały. Opiekun powinien zadbać o to, by senior miał dostęp do świeżych produktów. Robienie zakupów na zapas oraz jedzenie gotowych dań nie jest dobrym pomysłem i nie służy zdrowiu seniora. W diecie powinno znaleźć się:

 

 • białko,
 • wapń,
 • potas,
 • pożyteczne dla zdrowia kwasy tłuszczowe.

Dla osób starszych zalecana jest przede wszystkim dieta lekkostrawna.

Czytaj też:

 

Jak zwierzęta wpływają pozytywnie na seniorów?

 Wzorcowe mieszkanie dla seniora. Każdy chciałby tak mieszkać