Nietrzymanie moczu – uzdrowiska i sanatoria, w których to wyleczysz

Nietrzymanie moczu to bardzo krępująca niedogodność, którą można skutecznie leczyć. Leczenie nietrzymania moczu może mieć różny wymiar: farmakologiczny, terapeutyczny, czy gimnastyczny. Jednak warto też spróbować kuracji popuszczania moczu w uzdrowiskach i sanatoriach, których misją jest ulżenie pacjentowi w tej dolegliwości.
Kobieta podaje drugiej siedzącej na huśtawce filiżankę z herbatą
Źródło: 123rf
Spis treści

Nietrzymanie moczu – co to oznacza?

Nietrzymanie moczu polega na bezwiednym popuszczaniu moczu o różnym strumieniu. Wyróżnia się lekki, średni i zaawansowany stopień tego schorzenia. W pierwszym stopniu inkontynencja pojawia się podczas nagłych spięć mięśni brzucha, wywołanych np. kaszlnięciem, kichnięciem, wybuchem śmiechu, czy podniesieniem ciężkiego przedmiotu.

Popuszczanie moczu drugiego stopnia objawia się podczas wykonywania różnych czynności, w czasie których szerzej rozstawia się nogi, czyli m.in. kiedy się wchodzi po schodach, biega, czy wykonuje pracę o charakterze fizycznym.
Trzeci stopień gubienia moczu natomiast może się zdarzyć w każdej życiowej sytuacji, nawet podczas stania, czy siedzenia. Ten rodzaj dolegliwości urologicznej występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jednak to panie cierpią na ten problem dużo częściej. Szacuje się, że przed 40. rokiem życia zdarza się to co ósmej kobiecie, natomiast nietrzymanie moczu po menopauzie pojawia się u co drugiej pani.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Przyczyn nietrzymania moczu może być bardzo wiele. U kobiet wymienia się najczęściej:

  • ciąże i porody (szczególnie kończące się zabiegiem oraz kiedy ciężarna rodziła dziecko/dzieci o dużej masie),
  • menopauzę i okres pomenopauzalny,
  • kłopoty hormonalne,
  • częste infekcje dróg moczowych,
  • obniżenie narządów rodnych,
  • często występujące zaparcia,
  • pracę fizyczną wymagającą użycia siły
  • oraz palenie papierosów.

Za nietrzymanie moczu u mężczyzn zazwyczaj odpowiada:

  • przerost gruczołu krokowego
  • i powikłania po zabiegach związanych z prostatą.

Popuszczanie moczu może być też spowodowane przez inne choroby toczące się w ustroju, np. cukrzycę, chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, czy demencję starczą. Niekontrolowany wyciek moczu może być również spowodowany przyjmowaniem moczopędnych leków, a także płynów (jak np. napoje zawierające kofeinę) oraz alkoholu.

Nietrzymanie moczu – rodzaje

Najczęściej występującym rodzajem nietrzymania moczu jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które polega na mimowolnym popuszczaniu uryny podczas wykonywania jakiś cięższych fizycznie czynności, jak bieganie, czy podnoszenie ciężarów ale też w czasie kichania, kasłania, czy podnoszenia się z krzesła – w cięższych etapach choroby.
Do innych odmian tej dolegliwości zalicza się naglące nietrzymanie moczu (występuje gdy potrzeba skorzystania z toalety pojawia się nagle, napierając na cewkę moczową i pęcherz), nietrzymanie moczu z przepełnienia oraz przemijające nietrzymanie moczu (pojawia się okazjonalnie i ma związek np. z przyjmowaniem niektórych leków, czy zbyt dużej dawki alkoholu, bądź napojów i potraw wysoko moczopędnych).

Nietrzymanie moczu – co robić?

Jeśli pojawia się, nawet epizodycznie, objaw polegający na mimowolnym wycieku moczu, należy udać się na wizytę do lekarza. Swoją opinię powinien wydać ginekolog, urolog lub neurolog, zależnie od tego, co jest podstawą schorzenia.
Medyk zaleci wdrożenie odpowiedniego sposobu leczenia nietrzymania moczu. Być może uzna za konieczne przyjmowanie właściwych leków, powstrzymanie się od pewnych czynności, odpoczynek od pracy, itp.
W niektórych przypadkach skuteczne może okazać się leczenie sanatoryjne lub uzdrowiskowe. Schorzenia związane z układem moczowym stanowią jedno ze wskazań umożliwiających ubieganie się o pobyt w sanatorium. Warto dowiedzieć się czy dany przypadek leczniczy kwalifikuje się do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wówczas trzeba postarać się o skierowanie od lekarza, które zostanie ocenione przez NFZ pozytywnie bądź negatywnie.
Niezależnie od powyższych działań warto regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, czyli napinać, a następnie rozluźniać mięśnie dna miednicy (imitując wstrzymywanie na chwilę strumienia moczu).

Nietrzymanie moczu – uzdrowiska i sanatoria

Nietrzymanie moczu w warunkach uzdrowiskowych warto leczyć w placówkach medycznych, czy sanatoriach poświęconych problemom układu moczowego. Są to ośrodki wyspecjalizowane w leczeniu i rehabilitacji konkretnych schorzeń, w tym nietrzymania moczu.
I tak na przykład Polska Grupa Uzdrowiskowa oferuje specjalne zabiegi przeprowadzane w Cieplicach -Zdroju niwelujące problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Podobne usługi oferują m.in. uzdrowiska w Busko-Zdroju, Ustroniu, Iwonicz-Zdroju, czy centrach rehabilitacyjnych takich jak np. ośrodek w Konstancinie. Warto polegać na opinii „ludowej”, na komentarzach zadowolonych kuracjuszy dotyczących miejsc uzdrowiskowych, które drogą poczty pantoflowej docierają do lekarzy i samych pacjentów.

 

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

 

Czytaj również: 

Więcej z kategorii Rehabilitacja
Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych
Pacjentka w trakcie rehabilitacji ogólnoustrojowa
Rehabilitacja stawu skokowego po skręceniu i złamaniu
Pacjentka na rehabilitacji stawu skokowego
Rehabilitacja po endoprotezie kolana. Fizjoterapia
Pacjent na rehabilitacji po endoprotezie kolana
Powiązane artykuły
Mężczyzna w czasie rehabilitacji barku
Rehabilitacja barku – ćwiczenia po artroskopii stawu
Pacjentka w trakcie rehabilitacji po udarze mózgu
Rehabilitacja po udarze mózgu w ośrodkach NFZ i w domu
Kobieta cierpiąca na chorobę Parkinsona w czasie rehabilitacji
Choroba Parkinsona – rehabilitacja. Zalecane ćwiczenia
Pacjent na rehabilitacji po endoprotezie biodra
Rehabilitacja po endoprotezie biodra – jak długo trwa?
Laska do chodzenia - na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?