Kupowanie ubrań przez internet - co warto wiedzieć?

Duży wybór towaru, możliwość dokonania zakupu bez wychodzenia z domu i niższe ceny to niewątpliwie największe zalety kupowania ubrań przez internet. Tym, co z kolei najbardziej odstrasza nas od tej formy, jest brak bezpośredniej możliwości przymierzenia odzieży. O czym warto wiedzieć, gdy chcemy wyposażyć swoją garderobę w wirtualnym sklepie?
Spis treści

Dokładnie określasz, czego szukasz

Sklepy internetowe oferują wiele narzędzi, za pomocą których można wedle własnych preferencji zawęzić wyniki wyszukiwania. Np. w serwisie Allegro wybrać możesz interesujące cię kolory, desenie, fason, rozmiar, markę, a nawet określić maksymalną kwotę, jaką chcesz wydać na daną rzecz. Ponadto wybierać można spośród ubrań nowych i używanych. Sprzedaż prowadzona jest za pomocą aukcji (aby kupić towar, trzeba wygrać licytację) albo opcji “Kup teraz”, w której towar kupujesz od ręki za podaną kwotę.

M, L, a może XL?

Na początek ważne jest, by znać swoje wymiary. Zmierz i zapisz obwód talii, bioder, klatki piersiowej, dla pewności sprawdź swój wzrost. Drugim niezbędnym krokiem jest sprawdzenie tabeli rozmiarów producenta, zamieszczonej na stronie sklepu. Nawet jeśli od lat niezmiennie nosisz rozmiar 42, może się okazać, że bluzka, którą zamierzasz kupić, ma zawyżoną bądź zaniżoną rozmiarówkę.

Możesz wykorzystać przy tym własne ubranie. Weź sweter, który pasuje na ciebie idealnie i zmierz długość rękawa czy długość całkowitą miarą krawiecką. Teraz masz wyobrażanie, jak może w rzeczywistości wyglądać ten, który wpadł ci w oko w internecie.

Nawet jeśli ubranie będzie na ciebie pasować, może się okazać, że po prostu się w nim sobie nie spodobasz. Na szczęście zawsze można je odesłać. W ostatnim czasie na korzyść konsumenta zmieniły się przepisy dotyczące sprzedaży internetowej.

Nowe zasady sprzedaży internetowej

Na zwrot bez podawania przyczyny mamy teraz nie 10, a 14 dni od daty otrzymania towaru. Należy jednak pamiętać, że prawo odstąpienia od umowy obowiązuje tylko w przypadku, gdy kupujesz od przedsiębiorcy (czyli np. osoby, która prowadzi sklep). Jeśli swoje używane ubranie sprzedała ci osoba prywatna, ta zasada nie działa.

Zakupioną odzież możesz więc bez przeszkód przymierzyć i zdecydować - tak jak w sklepie - czy ci ona odpowiada. Wolno ci w związku z tym, jeśli to konieczne, rozerwać opakowanie. Sprzedawca ma prawo natomiast obciążyć cię kosztami używania towaru, jeśli zauważy, że zwracane ubranie było używane ponad miarę. Dlatego jednorazowe wyjście na zabawę i następnie odesłanie użytej sukienki nie wchodzi w grę.

Co z kosztami dostawy? Możesz zażądać ich zwrotu, ale tylko do kwoty najtańszego sposobu dostawy, jaki oferował w momencie zakupu sprzedawca. Jeśli wybrałeś paczkę priorytetową za 15 zł, a sklep oferował najtańszą dostawę w postaci listu ekonomicznego za 5 zł - możesz otrzymać tę niższą kwotę.

Czytaj również:

 

Więcej z kategorii Internet
Proste internetowe gry, które ćwiczą mózg
Już co trzeci senior robi zakupy przez Internet
Internet bez tajemnic: selfie
Powiązane artykuły
Skróty internetowe, które powinieneś znać
10 przykazań bezpiecznego korzystania z Internetu
Polecamy blogi o modzie dla 50+
Co to jest mem internetowy?
Jak legalnie oglądać filmy w Internecie?