Surfowanie po sieci zapobiega demencji

Jak wynika z najnowszych badań, korzystanie z Internetu przez osoby starsze może spowalniać pogorszenie się u nich procesów umysłowych. Czyżby surfowanie po sieci było nowym sposobem na uniknięcie demencji?

Ze względu na to, iż jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, w kolejnych latach liczba osób cierpiących na demencję może drastycznie wzrosnąć. Jak dotąd nie opracowano metody, która mogłaby zapobiec lub opóźnić proces spadku sprawności intelektualnej osób w podeszłym wieku.

Nowe, przełomowe badania przeprowadzone przez naukowców z Universidade do Sul de Santa Catarina we Florianopolis w Brazylii oraz University College w Londynie dają jednak nadzieję i wskazują na nową strategię walki z demencją.

Przeprowadzili oni test na ok. 6,4 tys. osób, w wieku powyżej 50 roku życia. Sprawdzono sprawność intelektualną badanych. Musieli oni m.in. zapamiętać najwięcej spośród 10 słów. Pod uwagę brane były także takie czynniki, jak wykształcenie czy brak problemów z funkcjonowaniem. W odpowiednich odstępach czasowych, test ten powtarzano i śledzono stan zdrowia uczestników przez okres 8 lat.

Wyniki były szokujące. Okazało się, iż osoby korzystające z Internetu, w tym także z poczty głosowej i wyszukiwarki internetowej - utrzymywały zdolności poznawcze na lepszym poziomie od pozostałych. Naukowcy twierdzą, iż posługiwanie się Internetem może zwiększać rezerwy mózgu i przyczynia się do bardziej efektywnego wykorzystania sieci neuronów. Może to pozwolić osobom starszym dłużej zatrzymać sprawność intelektualną na odpowiednim poziomie.
Więcej z kategorii Umysł
Przeczytaj artykuł
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Przeczytaj artykuł
Gdy pamięć odmawia posłuszeństwa
Przeczytaj artykuł
Alzheimera będzie można pokonać ultradźwiękami?
Powiązane artykuły
Tirli-Tirli, czyli ja, Zosia i Alzheimer. Odcinki 26-30
Tirli-Tirli, czyli ja, Zosia i Alzheimer. Odcinki 21-25
Tirli-Tirli, czyli ja, Zosia i Alzheimer. Odcinki 16-20
Tirli-Tirli, czyli ja, Zosia i Alzheimer. Odcinki 11-15

Reklama