Surfowanie po sieci zapobiega demencji

Jak wynika z najnowszych badań, korzystanie z Internetu przez osoby starsze może spowalniać pogorszenie się u nich procesów umysłowych. Czyżby surfowanie po sieci było nowym sposobem na uniknięcie demencji?

Ze względu na to, iż jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, w kolejnych latach liczba osób cierpiących na demencję może drastycznie wzrosnąć. Jak dotąd nie opracowano metody, która mogłaby zapobiec lub opóźnić proces spadku sprawności intelektualnej osób w podeszłym wieku.

Nowe, przełomowe badania przeprowadzone przez naukowców z Universidade do Sul de Santa Catarina we Florianopolis w Brazylii oraz University College w Londynie dają jednak nadzieję i wskazują na nową strategię walki z demencją.

Przeprowadzili oni test na ok. 6,4 tys. osób, w wieku powyżej 50 roku życia. Sprawdzono sprawność intelektualną badanych. Musieli oni m.in. zapamiętać najwięcej spośród 10 słów. Pod uwagę brane były także takie czynniki, jak wykształcenie czy brak problemów z funkcjonowaniem. W odpowiednich odstępach czasowych, test ten powtarzano i śledzono stan zdrowia uczestników przez okres 8 lat.

Wyniki były szokujące. Okazało się, iż osoby korzystające z Internetu, w tym także z poczty głosowej i wyszukiwarki internetowej - utrzymywały zdolności poznawcze na lepszym poziomie od pozostałych. Naukowcy twierdzą, iż posługiwanie się Internetem może zwiększać rezerwy mózgu i przyczynia się do bardziej efektywnego wykorzystania sieci neuronów. Może to pozwolić osobom starszym dłużej zatrzymać sprawność intelektualną na odpowiednim poziomie.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij