Jak powinna wyglądać starsza pani?

Mam czterdzieści dwa lata i włosy sięgające ud. Znam co najmniej kilka osób, które uważają, że w moim wieku to już niestosownie. Z reguły noszę spodnie-bojówki i podkoszulek, bo szczęśliwie mam pracę, która uwalnia mnie od dress code'u.
Spis treści

Bojówki też uznaje się za niestosowne. Nie przewiduję jednak zmiany stylu ubierania się i fryzury. Cóż, lubię wygodę. Czy mam to zmienić tylko z powodu tego, że przybędzie mi lat?

Jak powinna wyglądać starsza pani?

Przede wszystkim włosy. Oczywiście ułożona, krótka fryzura, najlepiej, by w ryzach trzymała ją trwała ondulacja. Poza tym dyskretny makijaż i spokojny strój – z preferencją na kostium w świąteczne dni. Na co dzień – spódnica za kolano, sweterek, bluzka ze skąpym dekoltem. No i buty – najlepiej na niewysokim obcasie. Taka sztampowa elegancja w wieku 60+.

A co, jeżeli starsza pani nadal kocha swe dżinsy i skórzaną kurtkę, a na nogach najwygodniej nosić jej trampki? Dokładnie tak właśnie ubierała się pewna osiemdziesięcioletnia pani profesor, u której zdawaliśmy literaturę staropolską na toruńskim uniwersytecie. Drżeliśmy przed tym egzaminem, ale wszyscy zgodnie mówiliśmy: pani profesor to niezła laska!

Długie włosy zakazane?

Na jakiej podstawie stwierdzono, że starszej kobiecie nie wypada nosić długich rozpuszczonych włosów? Kto wydał taki osąd i czym go argumentował? Tradycjami sprzed wieków, zgodnie z którymi dziewczynie po ślubie obcinano włosy i nakładano czcigodny małżeński czepiec? Halo, mamy dwudziesty pierwszy wiek! Skoro na mężatkach nie ciąży już presja stawania się obiektami wypranymi z erotyzmu, dlaczego panie powyżej sześćdziesiątki miałyby obowiązkowo obcinać włosy?

Przywilejem emerytury jest zyskanie większej ilości czasu dla siebie, co umożliwia poświęcenie większej ilości czasu na zadbanie o swoją urodę. Ograniczone zasoby emerytalnego portfela wcale nie muszą nas ograniczać. Tak naprawdę najwartościowszymi kosmetykami są te, które czerpiemy wprost z natury. Olejowanie włosów, mycie ich żółtkiem czy płukanie ziołami, da włosom starszej kobiety więcej niż najbardziej wyszukane kosmetyki fryzjerskie przewidziane dla pań 60+. Warto po prostu czytać. I zachwycać swoją falą rozpuszczonych włosów. Ktoś się skrzywi? To jego problem.

Siwizna jest oznaką zaniedbania?
 

Niewiarygodne, ale naprawdę są panie, które święcie w to wierząc, katują swoje włosy silnymi farbami, by ukryć ten oczywisty fakt: siwiejemy. Nie lubimy swojej siwizny? W porządku, wybierzmy pasującą do nas farbę i pokryjmy nasze siwe włosy. Tylko pamiętajmy koniecznie o regularnej aplikacji podtrzymujących kolor zabiegów. Naprawdę żadna siwizna nie szpeci tak, jak odrosty.

A poza tym – siwizna szpeci? Na pewno? Jedna z moich koleżanek zaczęła siwieć tuż po trzydziestce. Po krótkiej bitwie z myślami zdecydowała: jak siwieć, to na całego. I nosiła swą siwiznę z takim przekonaniem, że otoczenie stwierdziło zgodnie: nigdy tak pięknie nie wyglądałaś! I to prawda. Z podziwem oglądam jej kolejne zdjęcia, na których srebra na głowie jest coraz więcej i więcej...

 

Długie siwe włosy noszą najpiękniejsze modelki!

Warto się w nie zapatrzyć: Linda Rodin, Daphne Selfe, Carmen Dell Orefice, Jacky O’Shaughnessy czy wreszcie Helena Norowicz... Wszystkie są siwo- i długowłose. Świat je podziwia, bo są po prostu pięknymi kobietami. Jak każda kobieta, która nosi swą urodę świadomie.

Jak powinna wyglądać starsza pani? Naturalnie i swobodnie, jak każda szczęśliwa i pogodzona ze sobą kobieta. Nie będzie dobrze wyglądać osoba wbita w kostium, gdy całe życie wolała koszulę w kratę. Nie posłuży również nikomu wciąganie na siebie dżinsów, gdy nigdy nie czuło się w nich dobrze.

Jeżeli zatem masz ochotę iść przez świat machając warkoczem, zapleć włosy w warkocz. Jeżeli jednak zawsze miałaś ochotę na krótką, chłopięcą fryzurkę, ciesz się osiągniętą w ten sposób wygodą.

Najpiękniejsze są te kobiety, na których twarzach widać swobodę i pewność siebie – dlatego nigdy nie daj sobie wmawiać, jak powinnaś wyglądać. To Ty jesteś najlepszą ekspertką w tej dziedzinie!

Czytaj także: 

Moda dla 60-latki - fryzury dla pań po 60, sukienki, stylizacje

Modne okulary - modne okulary damskie. Modne oprawki

Dojrzała elegancja według Krystyny Bałakier [WYWIAD]

63-letnia blogerka, która podbiła świat mody [ZDJĘCIA]

Więcej z kategorii Moda
Jesienno-zimowa moda dla seniorki. Nowości i inspiracje
Magia dodatków. Jakie najlepiej pasują do dojrzałej kobiety?
Jak powinien ubierać się dojrzały mężczyzna?
Powiązane artykuły
Moda dla 60-latki - fryzury dla pań po 60, sukienki, stylizacje
Jak dobrać okulary do twarzy? Kształt okularów a twarzy
Jak ubrać się na sylwestra?
Jak dobrać buty? Uniknij częstych błędów
Przewodnik po letnim obuwiu
Od plaży do miasta: Przewodnik po letnim obuwiu