Joga także dla seniorów

Joga to uniwersalny system pomagający wprowadzić w życie oczekiwane zmiany. Jej praktykę może zacząć każdy. Jedną ze ścieżek jogi są ćwiczenia fizyczne, zwane asanami, pozwalające na spostrzeżenie i zrozumienie odczuć pochodzących z ciała.

W ramach badań naukowych medycyny zachodniej podjęto próbę adaptacji jogi dla celów higieny fizycznej i jako ćwiczeń relaksacyjnych. Jogini przekonują, że jednym ze skutków praktyki jogi jest dobra kondycja fizyczna. Joga pomaga więc zwalczać bóle głowy i stawów, ułatwia łagodne przejście przez okres przekwitania, wspomaga leczenie depresji i pomaga zrzucić nadwagę, jak również wspomaga leczenie i leczy wiele innych chorób i dolegliwości.

Asany, czyli pozycje i postawy medytacyjne (siedzące, stojące, leżące), zwiększają siłę i wydajność mięśni, ścięgien, systemu krążenia, systemu nerwowego, mają również korzystny wpływ na umysł i psychikę. Wymagają także skupienia na oddechu, co wpływa korzystnie na pracę serca, a to pomaga w natlenieniu komórek ciała i przyspiesza procesy metaboliczne. Ostatnio coraz częściej zaleca się uprawianie jogi kobietom w ciąży. Wykazano, że poprawia to samopoczucie ciężarnych, a w szczególności – przynosi ulgę w towarzyszących zaawansowanej ciąży bólach pleców.Praktyka jogi jest zalecana również osobom w podeszłym wieku. Odpowiedni dobór asan może się u nich przyczynić do zwiększenia świadomości ciała i usunięcia sztywności wielu jego struktur; dobroczynny ruch sprawi, że mięśnie zaczną się wzmiacniać i uelastyczniać, bóle kręgosłupa zredukują się, poprawi się przemiana materii i polepszy się ogólne samopoczucie.

– Zorganizowane zajęcia ruchowe dla osób starszych stały się ostatnio bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu i dbania o zdrowie. Seniorzy mają już inne pomysły na siebie i swój czas niż poświęcanie go wyłącznie obowiązkom rodzinnym. Szkoły jogi wychodzą naprzeciw tym zapotrzebowaniom – mówi Agnieszka Dołengiewicz z warszawskiej szkoły jogi Shakti. – Okazuje się, że wykonywanie asan jest idealną formą ruchu dla seniorów, jednak zajęcia z jogi spełniają wiele innych funkcji, niekoniecznie związanych z oczywistą poprawą kondycji fizycznej i psychicznej ćwiczących. Mają na przykład również wymiar społeczny, stwarzają doskonałe warunki do nawiązania nowych znajomości – dodaje.

– Nauczyciele prowadzący jogę dla osób w zaawansowanym wieku zawsze bardzo dbają o to, by poziom trudności, a także tempo tych zajęć były dostosowane do możliwości osób w nich uczestniczących – przekonuje dalej Agnieszka Dołengiewicz ze Szkoły Jogi Shakti. – A skutki regularnych ćwiczeń pojawiają się już po kilku tygodniach i mają bardzo praktyczny wymiar: ćwiczący jogę odczuwają znaczną poprawę elastyczności ciała, poprawia się ich samopoczucie, zwiększa dystans do codziennych problemów.

Najstarsza instruktorka jogi ma w tej chwili 95 lat! Tao Porchon-Lynch już dwa lata temu trafiła do Księgi Rekordów Guinessa. Jogi uczy od ponad 60 lat i mówi, że póki będzie oddychać - będzie uczyć też jogi. Żartuje, że gdy przestanie - będzie kontynuowała swoją misję na następnej planecie. Tymczasem pozostaje niezwykle aktywna. W zeszłym roku wydała DVD o jodze oraz książkę poświęconą medytacjom.


Gorąco polecamy jogę seniorom. Czy w Waszych miejscowościach są specjalne zajęcia dla osób 60+?

 

Czytaj również
Więcej z kategorii Pasje
Przeczytaj artykuł
Rower. Sposób na uniknięcie korków i spowolnienie starzenia?
Przeczytaj artykuł
104-latek ze Świdnicy chce pobić rekord świata w sprincie
Przeczytaj artykuł
81-latek na siłowni. Jak on to robi?!
Powiązane artykuły
Joga na zdrowe stawy
Wrocław: Podsumowanie zajęć jogi
Dzień do maratonu
W oczekiwaniu na maraton