5 powodów, dla których warto zacząć przygodę z jogą już dziś

Joga wpływa pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale także uspokaja, łagodzi stres i przywraca równowagę w organizmie. Można ćwiczyć ją niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. Sprawdź, co dobrego może dać ci joga.

1. Joga przywraca równowagę w organizmie. Pierwsze źródła archeologiczne dokumentujące praktykę jogi pochodzą sprzed około 1500 roku p.n.e. Już od ponad 3500 lat ludzie ćwiczą statyczne pozycje (nazywane także „asanami”), polegające na napinaniu, rozluźnianiu i rozciaganiu różnych partii mięśni i stawów. Uaktywnienie sporadycznie lub dawno nie używanych części naszego ciała poprawia przepływ energii, symetrię i harmonię organizmu.

2. Joga wzmacnia mięśnie i przywraca naturalną ruchomość w stawach. Trwanie w poszczególnych asanach odbywa się praktycznie bezwysiłkowo, nie są to dynamiczne ćwiczenia, co powoduje wzmacnianie mięśni i jednoczesne ich rozluźnianie. Pozycje dostosowane są do możliwości fizycznych seniorów, dzięki czemu ćwiczący mogą stopniowo rozciągać swoje ciało, zwiększając jego elastyczność i przywracając ruchomość w stawach. Joga dla seniorów pozwala na usprawnianie ciała bez nadmiernego zmęczenia.

3. Joga poprawia krążenie. Jest także doskonałym sposobem na złagodzenie bólu stawów i kręgosłupa. Jak to możliwe? Odpowiednio dobrane asany zwiększają ruchomość w stawach międzykręgowych, powodując poprawę warunków krążenia w naczyniach wokół kręgosłupa, ogólną poprawę krążenia, a w efekcie poprawia dokrwienie mózgu i oddziałuje pozytywnie na gruczoły wydzielania wewnętrznego.

4. Joga uspokaja i łagodzi stres. Korzystny wpływ jogi na nasze samopoczucie psychiczne odczuwany jest  zazwyczaj w drugiej kolejności, po pozytywnych sygnałach płynących z naszego ciała. Jak to działa? Systematyczne ćwiczenie asanów uspokaja umysł, wycisza, pomaga w kontrolowaniu zaburzeń emocjonalnych i reguluje pracę serca. Poziom koncentracji i spokoju osiągany podczas ćwiczenia jogi nie jest możliwy do uzyskania poprzez inne rodzaje aktywności fizycznej.

5. Joga zwiększa pewność siebie i pozytywnie wpływa na radzenie sobie z codziennymi czynnościami. Reguralne ćwiczenie asan ma nieoceniony wpływ na naszą witalność – odmładza ciało, odświeża umysł. Skupianie uwagi na poszczególnych asanach i na konkretnych częściach ciała przynosi seniorom pozytywne efekty w postaci poprawy koncentracji.

Dotatkowym atutem płynącym z ćwiczenia jogi są pozytywne zmiany pojawiąające się już po niedługim okresie praktyki: poprawa postawy ciała, głębszy oddech, bardziej regenerujący sen oraz lepsze ogólne samopoczucie.

Zaintrygował cię ten artykuł? Sprawdź, czy w twojej okolicy jest szkoła jogi, klub fitness lub klub seniora oferujący zajęcia jogi z profesjonalnym instruktorem. To ważne, żeby swoja przygodę z jogą rozpoczynać pod okiem osoby, która nie tylko podpowie jak dokładnie wykonać dany asan, ale także skoryguje naszą pozycję podczas zajęć. Większość szkół i klubów dysponuje także sprzętem niezbędnym do ćwiczeń (matą, paskiem, drewnianymi klockami lub podłużnym workiem), dzięki czemu nie ma koeniczności kupowania własnych akcesoriów.

joga06

Więcej z kategorii Sport
Nietrzymanie moczu – sprawdź, jakie sporty możesz uprawiać
Jazda na rowerze
Sposoby na nietrzymanie moczu – sport jest ważny
Mężczyzna odpoczywa pod drzewem po jeździe na rowerze
Najstarsza kulturystka świata skończyła 82 lata - Ernestine Shepherd
Powiązane artykuły
Emerytura olimpijska - za jaki medal i ile wynosi?
Najszybsza babcia świata. Ma 75 lat i biega w maratonach
Gimnastyka dla seniorów: ćwiczenia na kręgosłup
Ćwiczenia na kręgosłup – szyjny, lędźwiowy i piersiowy
5 prostych ćwiczeń przy biurku - w pracy też możesz się gimnastykować