Jak spędzić czas z wnukami?

Idzie wiosna, pogoda ulega znacznej poprawie. Warto zatem spędzić czas z wnukami, zachęcając je jednocześnie do ruchu i zabawy na świeżym powietrzu. A może jeszcze inaczej?
Rodzina pozująca do zdjęcia: dziadkowie, dzieci i wnuki
Żródło: 123rf
Spis treści

Spacer

Wiosna jest jednak doskonałym pretekstem do tego, by zachęcić wnuki do wyjścia na zewnątrz, przewietrzenia się i rozruszania. Będzie to równie przyjemnie dla dziadków. Pogoda zachęca do spacerów, drzewa pełne są świeżych pąków, a ptaki oznajmiają przyjście ciepłych dni. Gdy wiosna na dobre zawita za oknami, warto zachęcić wnuki do wyjścia. Dziewczynki mogą tworzyć drobne, żółte bukieciki z rosnących na trawniku mleczy, chłopców zaś na pewno zainteresuje poszukiwanie gałązki, z której później można skonstruować procę. Możesz też spróbować przemycić kilka ciekawostek na temat przyrody, które w ferworze zabawy dzieci na pewno pochłoną z zainteresowaniem.

Prace ogrodowe

A może masz ogród, w którym rośliny nabierają kolorów? Wnuki z przyjemnością pomogą w pielęgnowaniu grządek i przygotowaniach ogrodu do wiosny. Dowiedzą się przy okazji, jak nazywają się poszczególne rośliny oraz jak należy o nie dbać. Pomogą i przy okazji poruszają się na świeżym powietrzu. Jeśli pogoda dopisuje, można wraz z nimi zjeść domowe lody lub napić się wcześniej przyrządzonego przez dziadków kompotu.

Gry planszowe

Jeśli pogoda nie dopisuje, w imię zasady kwiecień plecień, warto pochylić się nad grą planszową. Ważne będzie wówczas, by pokazać wnukom, że gra taka może być równie ciekawa co ta komputerowa. Pozwól im wybrać grę oraz pionki – nie muszą być standardowe, niech to będzie bibelot z półki, kapsel czy zakrętka, a nawet solniczka! Wnuki będą czuły się jedyne w swoim rodzaju, stąpając po planszy. Nie powinnam chyba polecać, by początkowo dać wnukom przewagę w grze, ale z drugiej strony - cóż w tym złego? W końcu nie liczy się wygrana, a wspólnie spędzony czas, w którym przy okazji wnuki rozwiną zdolność koncentracji i logicznego myślenia. Nie martw się, jeśli gra wydaje się skomplikowana. Wnuki na pewno pomogą w rozłożeniu planszy i wspólnie zastanowicie się nad obowiązującymi w grze zasadami.

Puzzle

Jeśli nie lubisz gier planszowych, nie szkodzi. Świetnym pomysłem może być wspólne układanie puzzli. Bez względu na to, co będą przedstawiać, staną się nieoczekiwanym odkryciem tuż po ułożeniu. Ważne jednak jest dostosowanie liczby elementów do wieku wnucząt. Jeśli są nieco młodsze, wybierz kolorowe puzzle z małą liczbą elementów i obserwuj, jak tworzą obraz krok po kroku, podsuwając co niektóre elementy. Jeśli natomiast wnuki są starsze, warto zaryzykować i wybrać bardziej skomplikowane puzzle. Na pewno nie zakończycie układania w jeden wieczór! Ale przyjemnie będzie pozostawić je z zamiarem ponownego spotkania przy nich następnego dnia.

Czytanie

Bardzo pożyteczne będzie wspólne czytanie książek, ale nie tylko! Cóż w tym złego, by kartkować wspólnie gazetę, program telewizyjny czy książkę kucharską? Można czytać wszystko i wszędzie, wystarczy podejść do tego kreatywnie. Ciekawa będzie lektura z podziałem na role i barwną gestykulacją. Możesz przekonać wnuki, by urządziły dla Ciebie i reszty rodziny przestawienie teatralne na podstawie przeczytanego opowiadania. Wtedy wystarczy zaparzyć herbatę i bawić się razem z wnukami w teatr.

Gotowanie

Książka kucharska może natomiast zachęcić do wspólnego gotowania. Wnuki pomogą w zrobieniu ciastek, domowych lodów czy owocowej zupy. Warto wówczas pokazać im przepis i pozwolić sobie pomóc w prostszych do wykonania czynnościach. Dziecko będzie czuło się potrzebne i pomocne, a danie, które razem stworzycie, będzie jeszcze pyszniejsze.

Komputer i gry

Świat idzie do przodu, wskutek czego dzieci spędzają coraz więcej czasu przy elektronice, głównie komputerze. Nie oznacza to jednak, że dziadkowie nie mają do niego dostępu. Warto czasem przysiąść się i przyjrzeć się, jak wnuki spędzają czas w sieci. Nie musi się to wiązać wyłącznie z kontrolą przeglądanych treści. Może rozegrasz rundkę gry, w której uczestniczy dziecko? Zagrzejesz do walki o zdobycie kolejnych punktów lub wyższego poziomu? Warto też porozmawiać i dowiedzieć się, z co gra dzisiejsza młodzież i dlaczego jest to tak wciągające.

Telewizja

Wspólne oglądanie telewizji może być wbrew pozorom bardzo pożyteczne i pouczające. Warto wybrać wówczas taką porę i taki program, przy którym można dodać coś od siebie. Być może dokument przyrodniczy albo klasyk kina. Bajki, które oglądają wnuki, mogą okazać się powrotem do czasów dzieciństwa, w których programy dla najmłodszych wyglądały zupełnie inaczej. Być może wnuki podchwycą wątek i będą chciały usłyszeć nieco więcej na temat bajek, jakie oglądali babcia i dziadek?

Wspomnienia

Zamiast czytania można zaproponować oglądanie połączone z opowieścią – znajdź album ze zdjęciami, usiądź z wnukami i powróć we wspomnieniach do własnych dziadków. Na pewno zainteresujesz tym dzieci, które ciekawe tego, jak było kiedyś, dowiedzą się przy okazji czegoś interesującego o Tobie. Zdziwią się niezmiernie, że babcia i dziadek również byli rozbrykanymi, pełnymi energii dziećmi, które tak naprawdę bawiły podobnie, jak ich wnuki dziś.

Czytaj także:

Wakacje u dziadków: pyszne posiłki dla wnuków

Znani ojcowie po 50-tce. Świętujemy Dzień Ojca

Babcia - nauczycielka życia

Więcej z kategorii Hobby
Autografomania: senior też może
Odwiedzajcie las, aby dobrze żyć
Lifemanagerka.pl: Blogowanie to dzielenie się swoją pasją!
Powiązane artykuły
Gdzie można zagrać w brydża online?
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Warcaby, szachy, mahjong… Gry, które rozwijają umysł
Joga na zdrowe stawy
Pisanki, malowanki