7 sposobów na zabawę z wnukami. Jak zorganizować wspólny czas?

W Dzień Dziecka warto spędzić trochę czasu z wnukami. To dobry pretekst, żeby pogłębić relacje z dziećmi, wesprzeć ich rozwój i pokazać im świat z naszej perspektywy.
Dziadkowie z wnuczką na spacerze
Źródło: 123rf
Spis treści

Jak zorganizować wolny czas z wnukami? Co zrobić, aby dobrze go spożytkować, a pociechy nie nudziły się? Podpowiadamy i przedstawiamy 7 sposobów na ciekawe i rozwijające zabawy z dziećmi.

Trening mózgu

Puzzle i układanki sprawdzą się w przypadku nieco starszych dzieci, warto przy zakupie zwrócić uwagę na docelową grupę wiekową, producenci zabawek zamieszczają oznaczenia na opakowaniach. Mamy wtedy pewność, że trudność układanki będzie dopasowana do wieku i umiejętności dziecka. Aby bardziej zachęcić pociechę możemy wybrać wzór z jego ulubioną postacią z bajki lub obiektem zainteresowań – samochodami czy zwierzętami. Dostępne są także puzzle edukacyjne, które pogłębiają wiedzę np. na temat danego regionu czy geografii.

Aktywnie na świeżym powietrzu

Dzieci kochają zabawy na świeżym powietrzu. Jeśli pogoda nam sprzyja możemy zabrać je na rower, hulajnogę czy rolki. Jeśli jednak brakuje nam sił na aktywność ruchową możemy pomyśleć o zorganizowaniu mini podchodów. Ukryć wcześniej w parku wskazówki i łamigłówki do rozwiązania, które doprowadzą dziecko do celu – najlepiej miłej niespodzianki lub nagrody.

Wspólne gotowanie

Równie świetnie można bawić się w kuchni, szczególnie jeśli dzieci mają dryg do gotowania i interesują się przyborami kuchennymi. W przypadku młodszych dzieci możemy zorganizować zabawę w wycinanie ciasteczek różnymi kształtami foremek oraz późniejsze dekorowanie wypieków. Z kolei większe dzieci mogą sprawdzić się w poważniejszych zadaniach – np. w robieniu domowej pizzy czy burgerów.

Kreatywnie

Jeśli dziecko jest uzdolnione manualnie z pewnością chętnie wyczaruje coś z papieru kolorowego, farb, masy solnej lub plasteliny. Tutaj dowolność jest ogromna, możemy też kupić kreatywny zestaw do stworzenia własnej dekoracji - pluszaka lub breloczka. W opakowaniu znajdziemy najczęściej bezpieczną plastikową igłę, kawałki wyciętego filcu, pompony, kolorowe piórka czy przyklejane oczy, które pomogą stworzyć dziecku oryginalną zabawkę.

Wspólne czytanie

Czytanie dzieciom jest ogromnie ważne, rozwija wyobraźnię i ciekawość świata. Pozwala na poznanie ról i norm społecznych, a jeśli bajka jest z morałem także uczy. Dlatego wieczór z bajkami to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Nie musimy kupować nowych książek, możemy udać się do biblioteki razem z dzieckiem i wspólnie wybrać książki do czytania.

Zabawa w Kalambury

Możemy użyć techniki, która bardziej przypadnie do gustu dzieciom – malowanie lub pokazywanie. W przypadku mniejszych dzieci, warto nieco zmodyfikować reguły gry i przejąć inicjatywę. Dzieci mogą tylko zgadywać, a za określoną ilość odgadniętych haseł może czekać na nie ciekawa nagroda.

Ćwiczenie pamięci

Dobrym i rozwijającym zadaniem może być gra w memory, która jest z reguły uwielbiana przez najmłodszych. To popularna gra, w której dzieci mają za zadanie zapamiętać ułożenie poszczególnych obrazków i odnaleźć ich pary. Jeśli mamy więcej czasu możemy sami przygotować kartoniki do gry w memory, np. używając naszych wspólnych wydrukowanych zdjęć.

A wy jak spędzacie czas z wnukami? Możecie podzielić się pomysłami w komentarzach.

Czytaj również

Wnuki i prawnuki królowej Elżbiety. Ile ich ma?

7 sposobów na to, jak spędzać z wnukiem czas na łonie natury

Wakacje z rodziną – co robić, by wyszły dobrze nie tylko na zdjęciu?

Jak łagodzić rodzinne konflikty?