Jak przekazać 1 procent podatku?

Spis treści

Do rozliczenia się z fiskusem pozostało już tylko kilka tygodni. Upłyną szybciej niż myślisz, pomyśl więc zawczasu, komu chcesz przekazać 1 procent podatku i jak przekazać 1 procent podatku?

Przeczytaj: Wypełniamy PIT: 1 procent dla seniorów

Wiele osób zostawia wypełnienie tego obowiązku na ostatni dzień kwietnia. W pośpiechu nie można jednak zapomnieć o podarowaniu 1% swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. A wybór ich jest ogromny – w zależności od tego, z czym sympatyzujemy, wspomóc możemy organizacje działające na rzecz dzieci, osób chorych, zwierząt, promocji rozmaitych idei czy aktywności, ale także i... nas samych, czyli seniorów. Choć wytropić te ostatnie nie jest łatwo. Jak przekazać 1 procent podatku?

Sprawdź także: Przekazanie darowizny - jak to wygląda

Komu można przekazać 1 procent podatku?

Odliczyć od podatku możemy jeden procent tylko na rzecz OPP (a więc jednej z tych organizacji, której nadano taki status i która widnieje w aktualnym wykazie ministra pracy). Warto przypomnieć, że w grę wchodzą tylko takie podmioty, które prowadzą działalność społecznie użyteczną, nie zajmują się natomiast działalnością zarobkową. Organizacje takie muszą spełniać wiele dodatkowych wymagań – m.in. muszą ogłaszać i przekazywać administracji rządowej roczne sprawozdania merytoryczne i finansowe, co daje gwarancję, że są uczciwe, a ich działalność przejrzysta. Przed dokonaniem darowizny warto zatem sprawdzić w rejestrze, czy wybrana organizacja w nim widnieje (uwaga – w internecie znaleźć można wiele organizacji podających swój numer KRS, ale nie figurujących w rejestrze, co może być mylące).

Zobacz także: Jak przekazać 1% podatku i wybrać organizację?

Jak przekazać 1 procent podatku

Przekazanie 1% podatku organizacji pożytku publicznego jest bardzo proste. Nie wiąże się też dla podatnika z żadnymi kosztami. Odpowiednia kwota i tak nie zostanie w jego kieszeni: zasili albo budżet państwa, albo wskazaną organizację. Niczego też samemu nie trzeba wpłacać.

Po dokonaniu wyboru organizacji należy wypełnić odpowiednie rubryki w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT). To pola nr 123 i 124, a opcjonalnie także: 125, 126 i 127.


Wpisać w nie należy nazwę wybranej organizacji, jej numer KRS oraz kwotę, którą chce się przekazać, a jeśli chcemy zasilić konto konkretnej osoby, która np. zbiera pieniądze na swoją terapię w ramach jakiejś fundacji – należy pamiętać o stosownym dopisku (np. dla Jana Kowalskiego). Kwota, którą można przekazać, nie może przekraczać jednego procenta podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego (może być natomiast niższa). Programy do wypełniania PIT-ów wyliczają ją automatycznie (jako równą 1 procentowi). I to wszystko. Resztę załatwi urząd skarbowy.

Przeczytaj również: Podatek od odprawy

Chcesz przekazać 1 procent podatku to zwróć uwagę na to

- Twoja darowizna trafi do wybranej przez ciebie organizacji tylko wówczas, gdy złożysz swoje zeznanie podatkowe w ustawowym terminie (najpóźniej 30 kwietnia br.).

- Wybrać i wpisać do zeznania podatkowego możesz tylko jedną organizację pożytku publicznego.

- Organizacja, którą wybierzesz i zechcesz obdarować, musi być uwzględniona w wykazie organizacji pożytku publicznego. Jeśli wpiszesz do zeznania organizację, która nie jest uwzględniona w wykazie, darowizna nie dojdzie do skutku (możesz być poproszony o poprawienie swojej deklaracji).

- Uważnie wpisz do zeznania dokładną nazwę organizacji pożytku publicznego oraz jej numer KRS. Jeśli się pomylisz i dane te nie będą się zgadzały, możesz być poproszony o ich uzupełnienie lub poprawienie.

Czytaj także:

 

Więcej z kategorii Prawo
Dyspozycja na wypadek śmierci – informacje
Spadek z dobrodziejstwem inwentarza - co warto o nim wiedzieć?
Pieniądze z OFE po śmierci bliskiego – jak odzyskać?
Powiązane artykuły
Grupa inwalidzka - lista grup, choroby, przywileje, praca
Podział majątku (spadku) - po śmierci rodziców, małżonka
Czy Twój hałasujący sąsiad łamie prawo?
Porady prawne - ile kosztuje adwokat, porada przez telefon
Eksmisja na bruk. Z mieszkania, z lokalu komunalnego