Wiadomości podstawowe
Domy dziennego pobytu zapewniają pomoc osobom w wieku poprodukcyjnym, które nie pracują już zawodowo: emerytom i rencistom, także osobom niepełnosprawnym i chorym. Ich celem jest organizacja wolnego czasu i aktywizacja społeczna seniorów.
Domy dziennego pobytu działają jako placówki prywatne (np. Ośrodek Dom na Zdrowiu w Łodzi) bądź w ramach działalności Ośrodków Pomocy Społecznej. W tym drugim przypadku usługi ośrodków są zwykle bezpłatne (podopieczny musi pokryć tylko koszty wyżywienia). Niektóre z nich są prowadzone przez fundacje i stowarzyszenia. Domy otwarte są najczęściej w godzinach 8.00-16.00.
Liczba miejsc z reguły bywa ograniczona i w przypadku domów bezpłatnych o przyjęciu decyduje wywiad środowiskowy, podczas którego urzędnik ocenia ogólną sytuację życiową i materialną kandydata. Najlepiej, jeśli zainteresowany sam zgłosi się do odpowiedniego pracownika socjalnego i wyrazi chęć zapisania do domu dziennego pobytu.
Ośrodki prywatne oferują swoje usługi w różnorakich opcjach: pobyt we wszystkie dni robocze, tylko w wybrane dni, bądź nawet tylko w wybranych godzinach w ciągu dnia.
Czym się zajmują?
Zakres działalności domów dziennego pobytu jest bardzo szeroki. Starają się one zaspokajać potrzeby towarzyskie i kulturalne seniorów, dbać o ich kondycję fizyczną i psychiczną.
Organizują zatem spacery, gimnastykę, zajęcia manualne (wykonywanie serwetek, ozdób), muzyko- i światłoterapię, wycieczki, imprezy okolicznościowe, wyjścia do kina/teatru. Ponadto pracują w nich psychologowie, którzy służą radą w przypadku trudnych sytuacji życiowych, udzielają wsparcia w relacjach z rodziną.
W domach dodatkowo oferuje się pomoc lekarza geriatry czy pielęgniarki, która zajmuje się podstawową opieką: mierzy ciśnienie czy poziom cukru.
Jak sama nazwa wskazuje, domy dziennego pobytu starają się, by ich podopieczni czuli się jak… w domu. Są dobrym rozwiązaniem dla rodzin, które nie zawsze mają możliwość w pełni zająć się swoimi starszymi bliskimi na co dzień, a także samotnych seniorów, którzy chcą spędzać aktywnie czas.
Czytaj także:
Ubezwłasnowolnienie osoby starszej – warunki
Balkonik rehabilitacyjny - refundacja NFZ. Zasady i wniosek
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?