Pies senior – jak o niego dbać?

Spis treści

Opieka nad psem wymaga odpowiedniego zaangażowania. Dbanie o czworonożnego przyjaciela to nie tylko wspólne spacery i zabawy, ale też prawidłowe karmienie i regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Szczególnie istotne jest to zwłaszcza wtedy, gdy w naszym domu mieszka pies, który ma już swoje lata. Co powinien wiedzieć opiekun takiego zwierzęcia i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w przypadku psich seniorów?Artykuł sponsorowany

 

Starzenie się psów


Nie da się jednoznacznie określić tego, w jaki sposób starzeją się psy. W dużej mierze zależy to od ich kondycji, chorób towarzyszących, sposobu odżywiania oraz predyspozycji genetycznych. Niemniej jednak, podobnie jak w przypadku ludzi, starość wiąże się z utratą sił i sprawności ruchowej. Wśród najczęstszych oznak starzenia się u psów weterynarze wymieniają utrudnioną zdolność uczenia się, utratę energii (spacery trwają krócej i odbywają się w wolniejszym tempie), siwienie, osłabienie ostrości zmysłów oraz zaburzenia snu i ogólną dezorientację. Do tego dochodzą jeszcze choroby towarzyszące m.in. psia demencja, zaburzenia funkcjonowania układu moczowego oraz zapalenia i zwyrodnienia stawów.

 

 

Prawidłowe karmienie


Psy, podobnie jak ludzie, w pewnym wieku mogą mieć gorszą przemianę materii, a co za tym idzie, zaczynają tyć. Ta tendencja jest bardzo niebezpieczna – czworonożnemu seniorowi trudno będzie gubić nadprogramowe gramy i kilogramy, a wysoka waga może być przyczyną chorób, np. cukrzycy. Co więcej, otyłość dodatkowo obciąża już i tak zmęczone stawy. Aby temu zapobiegać, warto inwestować w wysokiej jakości pożywienie, np. karmy Acana lub inne produkty cenionych i renomowanych marek, które w swoich składach mają niezbędne do codziennego funkcjonowania witaminy i składniki odżywcze. Warto dodać, że coraz więcej producentów decyduje się na tworzenie specjalnych karm dedykowanych psom starzejącym się. Należy jednak pamiętać, że w przypadku stwierdzonych przez weterynarza chorób konieczne będzie zastosowanie się do odpowiedniej diety, która może wiązać się z koniecznością kupienia karmy np. w lecznicy.

 

 

Ruch i zabawa z psem


Wielu opiekunów wychodzi z założenia, że skoro pies już ma swoje lata, to nie powinien chodzić na dłuższe spacery, bo mogą mu one zaszkodzić. Nie da się ukryć – psi senior nie przebiegnie już kilku kilometrów ani nie będzie chętny do zabawy frisbee. Jednak od czasu do czasu nieco dłuższe wyjścia (podzielone na kilka przerw) na pewno zrobią mu dobrze. Podobnie jak chwila zabawy. Na samopoczucie psa w podeszłym wieku wpłyną też z pewnością wszelkie ułatwienia, np. posłanie, które nie będzie wymagało od niego wskakiwania, nieco podwyższona miska czy ubranko na zimę.

 

 

 

 

Więcej z kategorii Opieka
Grupa wsparcia - dla osób samotnych i w depresji
Zasiłek pielęgnacyjny - informacje o świadczeniu. Wniosek
Dom opieki (seniora) - rodzaje, koszty pobytu
Powiązane artykuły
Dom dziennego pobytu – dla osób starszych. Jak otworzyć?
Opieka nad osobami starszymi - porady, prawo
Program Senior plus - domy i kluby dla seniorów
ABC opieki nad osobą starszą
Pies senior – jak o niego dbać?