Grupa wsparcia - dla osób samotnych i w depresji

Grupa wsparcia to nieformalna grupa osób udzielających sobie nawzajem pomocy, zazwyczaj w kwestiach psychologicznych. Jakie problemy może rozwiązać grupa wsparcia? Depresja, samotność, odchudzanie, zawód miłosny, zdrada, choroba własna, dziecka, rodzica…. Grupa wsparcia psychologicznego może być uzupełnieniem lub alternatywą dla tradycyjnej terapii, ale pamiętajmy – często grupy wsparcia nie są moderowane przez profesjonalnych terapeutów, więc obok ewidentnych korzyści, uczestnictwo w nich może (nie musi) wiązać się z pewnymi zagrożeniami dla delikatnej struktury, jaką jest ludzka psychika.
Spis treści

Grupa wsparcia

Grupa wsparcia funkcjonuje w oparciu o założenie, że jej członkowie nawzajem świadczą sobie pomoc psychologiczną. Grupa wsparcia nie jest ciałem oficjalnym, może być zorganizowana przez dowolną osobę, która nie ma nic wspólnego z psychologią i nie posiada wykształcenia w tym kierunku.

Siłą rzeczy więc grupa wsparcia może świadczy pomoc nieprofesjonalną. W tym miejscu zastrzegamy – słowo „nieprofesjonalny” nie ma tu wydźwięku pejoratywnego. Chodzi jedynie o to, że spotkania grupy wsparcia często nie są prowadzone przez profesjonalnego psychologa czy terapeutę (aczkolwiek i takie się zdarzają, co więcej – udział w niektórych z nich jest płatny). Siła typowych grup wsparcia polega nie na stosowaniu profesjonalnych narzędzi terapii grupowej, lecz na zaufaniu, akceptacji, cieple i zrozumieniu, którego udzielają sobie członkowie danej grupy.

Grupa wsparcia – gdzie szukać?

Najczęściej grupy wsparcia organizowane są przy:

  • ośrodkach pomocy społecznej,
  • poradniach pedagogicznych,
  • poradniach psychologicznych,
  • zajmują się tym przeróżne fundacje i stowarzyszenia,
  • ale też często osoby prywatne, wyszukujące się w Internecie, na forach, poprzez media społecznościowe.

Grupa wsparcia online

Pamiętajmy, że we współczesnym czasach grupy wsparcia nie muszą się już organizować stacjonarnie, nie muszą więc skupiać osób zamieszkałych w swoim niedalekim sąsiedztwie. Równie dobrze można przystąpić do grupy wsparcia online, w której uczestniczyć będą osoby z całego kraju, a nawet świata, o ile różnice językowe czy kulturowe nie będą stanowić bariery.

Grupa wsparcia – depresja

Grupy wsparcia często organizują się wobec pewnych typowych problemów psychicznych, psychologicznych i społecznych. Najłatwiej jest rozpocząć wyszukiwanie osób, z którymi taką grupę się utworzy, albo do której się dołączy przez Internet, wpisując w wyszukiwarkę:

  • grupa wsparcia depresja,
  • grupa wsparcia dla samotnych,
  • grupa wsparcia odchudzanie,
  • grupa wsparcia dla kobiet,
  • grupa wsparcia dla zdradzonych.

To przykładowe, ale nie przypadkowe zapytania. Wymieniliśmy w tym miejscu kilka najbardziej typowych, powszechnie poszukiwanych i organizowanych grup wsparcia.

Grupa wsparcia psychologicznego

Grupa wsparcia dostarcza motywacji do działania. To bardzo ważne u osób jej pozbawionych, na przykład wskutek depresji. Wzajemne motywowanie się, wyznaczanie celów (w określonym horyzoncie czasowym – do przyszłego spotkania, do końca roku itd.) oraz publiczne „spowiadanie” z ich realizacji mogą spowodować zdynamizowanie działań osoby owładniętej niemocą. Mechanizm ten działa również w przypadku osób walczących z uzależnieniami.

Grupa wsparcia – akceptacja

Poza tym grupa wsparcia dostarcza ciepła i akceptacji. Uznanie w oczach innych uczestników będzie odpowiedzią na naturalną potrzebę racjonalizacji naszych czynów, które być może leżą u źródeł depresji (np. poczucie winy). Grupa wsparcia może w takich sytuacjach udzielić swoistego rozgrzeszenia. Być może wystarczy usłyszeć, że inni zrobiliby to samo na naszym miejscu, że nas rozumieją czy popierają.

Grupa wsparcia dla samotnych

I jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – grupa wsparcia opiera się na relacjach międzyludzkich, które mogą być wartością samą w sobie w przypadku osób cierpiących z powodu samotności. W takim przypadku samo uczestnictwo, kontakt z innymi ludźmi mogą działać terapeutycznie. Uczestnik takich spotkań nie czuje się samotny, poznaje nowych ludzi, którzy zmagają się z podobnymi problemami lub rozterkami.

Grupa wsparcia – zagrożenia

Mimo wszystkich niezaprzeczalnych plusów, jakie niosą za sobą grupy wsparcia, istnieje ryzyko wystąpienia sytuacji niepożądanych. Nie jest na przykład wykluczone, że niemoderowana w żaden sposób grupa wsparcia zacznie dryfować w zakątki odległe od celu, jakim jest pokonanie danego problemu, na przykład depresji. Nie jest wykluczone, że poszczególni członkowie grupy wsparcia tak bardzo mocno i głęboko zaczną wyrażać zrozumienie dla stanu psychicznego, w jakim znajdują się pozostali jej uczestnicy, że grupa jako całość utwierdzi się w negatywnych, pesymistycznych przekonaniach, znajdzie usprawiedliwienie dla trwania w stanie psychicznego dołu.

Innym zagrożeniem, na szczęście dość teoretycznym, jest próba zawładnięcia umysłami członków grupy wsparcia przez jednego z uczestników spotkań. Nie koniecznie w niecnych celach i niekoniecznie świadomie. Wystarczy jednak, ze do grupy wejdzie osoba o mocno dominującej osobowości, by pozostali członkowie, będący zazwyczaj w dużym emocjonalnym rozchwianiu, mający w głowie szum poznawczy, poddali się jej rozumowaniu i sugestiom.

Zobacz też:

Więcej z kategorii Opieka
Grupa wsparcia - dla osób samotnych i w depresji
Zasiłek pielęgnacyjny - informacje o świadczeniu. Wniosek
Dom opieki (seniora) - rodzaje, koszty pobytu
Powiązane artykuły
Dom dziennego pobytu – dla osób starszych. Jak otworzyć?
Opieka nad osobami starszymi - porady, prawo
Program Senior plus - domy i kluby dla seniorów
ABC opieki nad osobą starszą
Pies senior – jak o niego dbać?