Badania dla kierowców - jakie badania okresowe powinni przechodzić kierujący?

Większość kierowców przechodzi badania tylko raz - przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy. Kierowcy zawodowi natomiast muszą być poddawani badaniom cyklicznie. Bez orzeczenia lekarza o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami nie mogą bowiem pracować w zawodzie. Co więcej, kierowcy zawodowi przechodzą nie tylko badania lekarskie, ale także badania psychologiczne. Jak aktualnie wyglądają badania dla kierowców zawodowych, a jak badania kandydatów na kierowców? Jakie zmiany w przepisach planują rządzący?
Spis treści

Badania dla kierowców - zmiany w prawie

Jeszcze w 2012 roku wystarczyło przejść badania dla kierowców raz, by otrzymać prawo jazdy na całe życie, bez konieczności poddawania się w przyszłości jakimkolwiek testom. Wyjątek stanowili kandydaci na kierowców, u których lekarz przeprowadzający badania wykrył pewne przeciwwskazania do kierowania pojazdami. Takie osoby otrzymywały terminowe prawo jazdy. Aby przedłużyć dokument uprawniający do kierowania pojazdami, musieli przejść stosowane badania.

W styczniu 2013 roku wprowadzone zostały zmiany w przepisach. Od tej pory po zdaniu egzaminu na prawo jazdy otrzymuje się dokument z terminem ważności, maksymalnie na 15 lat, a w przypadku przeciwwskazań zdrowotnych na krótszy okres. Jeśli zbliża się termin ważności dokumentu, trzeba przejść badania, aby otrzymać nowy dokument. Bez orzeczenia lekarza o braku przeciwwskazań do kierowania samochodem, nie otrzyma się nowego prawa jazdy.

Badania dla kierowców regularnie muszą przechodzić kierowcy zawodowi. Zgodnie z przepisami otrzymują oni prawo jazdy na okres nie dłuższy niż 5 lat. Przed upływem tego okresu muszą przejść pozytywnie badania lekarskie oraz psychologiczne, by móc dalej pracować w zawodzie.

Wymiana prawa jazdy

Nowe przepisy z 2013 roku narzuciły także obowiązek wymiany bezterminowych praw jazdy na terminowe. “Stare” prawo jazdy musi zostać wymienione do stycznia 2033 roku. Jednak wszystkie osoby, które zrobiły prawo jazdy przed zmianą przepisów i otrzymały dokument bezterminowo, nie będą musiały poddawać się dodatkowym badaniom, aby otrzymać “nowe” prawo jazdy. Wynika to z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Kierowcy seniorzy muszą jednak mieć się na baczności, gdyż Ministerstwo Infrastruktury aktualnie pracuje nad nową ustawą, która ma zobligować kierowców, którzy skończyli 60 lat do poddawania się regularnym badaniom.Ministerstwo zapowiada, że nowe przepisy mogą wejść w życie w ciągunajbliższych miesięcy.

Badania psychologiczne dla kierowców

Badania psychologiczne dla kierowców dotyczą tylko kierowców zawodowych. Wiele osób zastanawia się jak wyglądają takie badania, ich przebieg reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2014 roku w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy.

Akt prawny określa, że badania psychologiczne dla kierowców powinny składać się z wywiadu bezpośredniego, obserwacji badanego oraz opisu osoby badanej pod względem sprawności intelektualnej, sprawności psychomotorycznej, osobowości oraz dojrzałości społecznej. W czasie badania psycholog może posługiwać się różnymi metodami diagnostycznymi i aparaturą - wirometrem, stereometrem, naktometrem, miernikiem czasu reakcji czy aparatem krzyżowym.

Badania lekarskie dla kierowców

Badanialekarskie dla kierowców również zostały opisane w stosownym akcie prawnym. Rozporządzenie wydane przez Ministra Zdrowia w sprawie badańlekarskich osób ubiegających sięo uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowcówprecyzuje, w jakim zakresie lekarz powinien dokonać oceny stanu zdrowia badanego. Mianowicie badanie powinno dotyczyć:

 • narządu wzroku;
 • narządu słuchu i równowagi;
 • układu ruchu;
 • układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego;
 • układu nerwowego, w tym padaczki;
 • czynności nerek;
 • cukrzycy, przy uwzględnieniu wyników badania poziomu glikemii;
 • stanu psychicznego;
 • objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie;
 • objawów wskazujących na uzależnienie od środków działających podobnie do alkoholu lub ich nadużywanie;
 • stosowania produktów leczniczych mogących mieć wpływ na zdolność do kierowania pojazdami;
 • innych poważnych zaburzeń stanu zdrowia, które mogą stanowić zagrożenie w sytuacji kierowania pojazdami.

Badania psychotechniczne dla kierowców

Wiele osób zastanawia się, czym różnią się badania psychologiczne dla kierowców od badań psychotechnicznych. Warto zapamiętać, że to dwa określenie na to samo badanie. Zatem określenia “badania psychotechniczne dla kierowców” i “badania psychologiczne dla kierowców” mogą być zatem używane zamiennie.

Badania kandydatów na kierowców

Badania kandydatów na kierowców mają taki sam przebieg, jak opisane wyżej badania lekarskie dla kierowców. Lekarz wydając orzeczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami powinien sprawdzić ogólny stan zdrowia kandydata na kierowcę. W razie wątpliwości co do braku przeciwwskazań, lekarz może skierować badanego na dodatkowe badania lub do lekarza specjalisty.

Czytaj:

 

 

Więcej z kategorii Badania
Zdrowie to nie żarty! Zadbaj o regularne badania
Optometrysta - optometrysta a okulista, badanie optometryczne
Kiedy powinieneś odwiedzić laryngologa?
Powiązane artykuły
Lekarz wykonuje badanie na osteoporozę
Badanie na osteoporozę – gdzie zrobić i jak wygląda?
Pacjenci u lekarza rodzinnego
Zmiana lekarza rodzinnego: jak często i w jaki sposób?
Lekarz wykonuje badanie endoskopowe
Badania endoskopowe przewodu pokarmowego i w urologii
Ile jest ważne skierowanie na badanie krwi?
Badanie TSH
Badanie TSH - podstawowe badanie w ocenie funkcji tarczycy