Co zabrać do szpitala na badania lub zabieg?

Jak do minimum ograniczyć dyskomfort związany z pobytem w miejscu, które mało komu kojarzy się przyjemnie? Odpowiednio się przygotować. Co zabrać do szpitala, jeśli chodzi o ubrania, środki higieniczne oraz dokumenty? Co zabrać do szpitala na operację, zabieg lub badania?
Spis treści

Skierowanie do szpitala

Szpital nie przypadkiem nazywany jest przez socjologów instytucją totalną, czyli miejscem, w którym określonej grupie osób przychodzi żyć w zamknięciu, będąc kontrolowanym przez personel i poddanym regułom oraz zabiegom niezależnym od ich woli. To jeden z czynników, oprócz względów zdrowotnych oczywiście, które sprawiają, że dla większości osób pobyt w szpitalu jest wydarzeniem przykrym, niechcianym, niekiedy wręcz traumatycznym, a także wymagającym specjalnego przygotowania. Co zabrać do szpitala, aby pobyt w tym miejscu upłynął w relatywnie dobrych warunkach i bez dodatkowych zgrzytów?
 

Jakie dokumenty zabrać do szpitala?

Pierwszym miejscem, w którym spotykamy się ze szpitalnym życiem, jest izba przyjęć. To miejsce, w którym niezbędne są przede wszystkim dokumenty. Co zabrać do szpitala, aby zadośćuczynić wszelkim wymogom formalnym? Podstawą jest skierowanie na leczenie szpitalne, wystawione uprzednio przez lekarza specjalistę. Pamiętajmy, że zazwyczaj przed przyjęciem do szpitala należy się zgłosić do wybranej lub wskazanej placówki, by zostać wpisanym na listę oczekujących, niekiedy szczegóły należy też omówić z lekarzem z konkretnego oddziału.

Oprócz skierowania potrzebna jest pełna dokumentacja medycznadotycząca schorzenia, z jakim zgłaszamy się na zabieg lub leczenie. Niezbędny też jest oczywiście dowód osobistyoraz potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego.

Co zabrać do szpitala na 3 dni?

Po przejściu przez izbę przyjęć, zazwyczaj trafiamy na oddział. W przypadku mniej poważnych operacji, zabiegów czy badań, możemy tu spędzić 2-3 dni, w poważniejszych przypadkach – znacznie dłużej. Co zabrać do szpitala na 3 dni i dłużej? Jeżeli na co dzień przyjmujemy leki nie związane z chorobą lub urazem będącymi podstawą przyjęcia do szpitala, należy ze sobą zabrać odpowiedni ich zapas. Szpital nie będzie we własnym zakresie podawać leków na nadciśnienie osobie, która leczona jest na zapalenie płuc, czy uraz kończyny.

Do szpitala zgłaszamy się najczęściej z własną piżamą (może być dres lub inne wygodne ubranie). Niezbędny jest odpowiedni zapas bielizny. Przydatny będzie też szlafrok a także klapki. Aby czas spędzony w szpitalu był bardziej komfortowy, zabrać też należy do szpitala zestaw środków do higieny osobistej, takich jak mydło, szampon, pianka do golenia, podpaski, kremy, szczoteczka i pasta do zębów, papier toaletowy, przynajmniej 2 ręczniki. Aby nie być zdanym jedynie na specjały ze szpitalnej kuchni, bierzemy ze sobą także talerz, kubek i sztućce. Natomiast dla umilenia czasu spędzonego w szpitalnym łóżku przydadzą się telefon lub tabletz dostępem do Internetu, dobra książka, czy kilka gazet. Nie zapominajmy od drobnych pieniądzach – będą potrzebne w szpitalnym sklepie, a także jako żetony do telewizora.

Co zabrać do szpitala na operację?

W przypadku, gdy powodem naszej wizyty w szpitalu jest operacja, do standardowej zawartości „niezbędnika” dodajemy kilka pozycji. Z wymogów formalnych, konieczne może być posiadanie zaświadczenia o przebytym szczepieniu przeciwko żółtaczce wszczepiennej(wirusowe zapaleni wątroby typu B). Pamiętamy, że przed operacją stosuje się skrócone, dwustopniowe szczepienie. Jeśli na operację oczekiwaliśmy przez dłuższy czas, niezbędne może się też okazać zaświadczenie od lekarza POZ o tym, że nasz stan zdrowia zezwala na wykonanie zabiegu.

W wielu przypadkach przydatne czy wręcz konieczne mogą się okazać podkłady oraz ubrania zapewniające łatwy dostęp do operowanego miejsca (np. rozpinana piżama w przypadku operacji w obrębie jamy brzusznej czy klatki piersiowej). Dla lepszej higieny dobrze jest mieć ze sobą własną maszynkę do golenia– pamiętajmy, że operowane miejsca muszą być pozbawione owłosienia.

Co zabrać do szpitala na operację ginekologiczną?

Oczywiście każdy pobyt w szpitalu, każda operacja lub zabieg mają swoją specyfikę, warto w związku z tym zapoznać się z sugestiami, które odnośnie ekwipunku ma dana placówka. Szpitale często na swoich stronach internetowych zamieszczają listę niezbędnych przedmiotów, z uwzględnieniem panujących warunków lokalowo-sanitarnych a także charakteru planowanych procedur medycznych. O dodatkowych przedmiotach codziennej higieny należy pamiętać na przykład wybierając się na oddział ginekologiczny, czy położniczy. Co zabrać do szpitala na operację ginekologiczną? Oprócz wyżej wspomnianych przedmiotów, szpitale zalecają by mieć ze sobą m.in. jednorazowe ręczniki papierowedo osuszania rany oraz krocza po kąpieli a także własne ręczniki wyprane w bardzo wysokiej temperaturze. Jeśli natomiast udajemy się na oddział położniczy będąc w zaawansowanej ciąży, spakujmy do torby rzeczy, które przydadzą się nie tylko nam, ale i narodzonemu dziecku (pieluchy, ubranka takie jako body i pajacyk, cienkie czapeczki, rękawiczki i skarpetki etc.)

Co zabrać do szpitala psychiatrycznego?

Szczególnym miejscem jest szpital psychiatryczny. Na temat pobytu w tego typu placówkach narosło wiele mitów, dotyczących zwłaszcza stopnia ubezwłasnowolnienia oraz uzależnienia pacjentów od personelu. Co zabrać do szpitala psychiatrycznego? Standardem jest wyprawka opisana powyżej, pamiętać jednak należy, że w większości placówek nie będzie tolerowane wnoszenie na oddział przedmiotów mogących stanowić zagrożenie, a więc między innymi sztućców i innych ostrych przedmiotów: żyletek, scyzoryków, lusterek, pilników, narzędzi itp. Pacjenci na forach internetowych radzą sobie też nawzajem, aby nie brać przedmiotów o wysokiej wartości, aczkolwiek osoby walczące z uprzedzeniami przekonują, że pokutujący mit o wyższym niż gdzie indziej ryzyku kradzieży jest mocno przesadzonym stereotypem. Większość pacjentów przyznaje natomiast, że w szpitalu psychiatrycznym bardziej niż w innych oddziałach przydać się mogą stopery do uszu ułatwiające sen.     

 

Czytaj również
Więcej z kategorii Badania
Zdrowie to nie żarty! Zadbaj o regularne badania
Optometrysta - optometrysta a okulista, badanie optometryczne
Kiedy powinieneś odwiedzić laryngologa?
Powiązane artykuły
Lekarz wykonuje badanie na osteoporozę
Badanie na osteoporozę – gdzie zrobić i jak wygląda?
Pacjenci u lekarza rodzinnego
Zmiana lekarza rodzinnego: jak często i w jaki sposób?
Lekarz wykonuje badanie endoskopowe
Badania endoskopowe przewodu pokarmowego i w urologii
Ile jest ważne skierowanie na badanie krwi?
Badanie TSH
Badanie TSH - podstawowe badanie w ocenie funkcji tarczycy