Ile dać na komunię i jaki prezent kupić z tej okazji?

Ile dać na komunię? To pytanie nie powinno być najważniejsze tego uroczystego dnia, na wieloletnią tradycję nie ma się jednak co obrażać. Pieniądze, podobnie jak prezenty materialne, z okazji I Komunii Świętej się wręcza i już. A zatem – ile dać pieniędzy na komunię, żeby nie zbankrutować a jednocześnie nie urazić rodziny zbyt skąpym lub (paradoksalnie) zbyt hojnym datkiem?
Spis treści

Ile dać na komunię?

To pytanie od lat w wielu rodzinach przyćmiewa religijny charakter uroczystości, jaką jest Pierwsza Komunia Święta. Dylemat ten zrósł się już na stałe z polskim krajobrazem, a oczekiwania względem darów finansowych oraz rzeczowych wydrenowały niejedną kieszeń znacznie ponad poziom, na który darczyńca mógł sobie pozwolić. Wskutek presji rodzinnej i społecznej dajemy więc na komunię coraz więcej, koperty niejednokrotnie zawierają kwoty już nie z trzema, a czterema zerami, coraz droższe są też prezenty.

Obdarowując dziecko na Pierwszą Komunię, należy zachować umiar i rozsądek, dopasowując wielkość prezentu do własnych możliwości finansowych, a niekiedy też – do sytuacji materialnej rodziny. Pamiętajmy, że dla osób niezamożnych zbyt duża kwota może się wydać pewnego rodzaju ostentacją, może się też stać przyczyną wewnątrzrodzinnej zawiści.

Ile dać chrześniakowi na komunię?

Ile powinien dać chrzestny na komunię? Wobec rodziców chrzestnych społecznie ugruntowane oczekiwania są najwyższe. Tak jak wspomnieliśmy, ciężko jest udzielać rad w oderwaniu od kontekstu społeczno-materialnego danej rodziny. Zazwyczaj jednak przyjmuje się, poza rodzinami bardzo zamożnymi oraz bardzo biednymi, że chrzestni do koperty wkładają kwoty rzędu 500-1500 złotych. Aby uniknąć niepotrzebnych zgrzytów, kwestię tę chrzestni powinni omówić z rodzicami dziecka.

Ile wypada dać na komunię babci i dziadkowi?

Ile dać na komunię dla wnuka? Serce babci i dziadka zazwyczaj pojemność ma większą niż portfel czy konto w banku. We wszystkim należy jednak zachować umiar. O ile chrzestni bywają poddawani presji, o tyle dziadkowie mogą sobie w tej materii pozwolić na większą dowolność. Obserwacje rodzinnych uroczystości pozwalają stwierdzić, że w zupełności wystarczająca będzie kwota rzędu 200-500 zł od jednego lub obojga dziadków. Gdyby pieniądze zdecydowali się dziecku podarować rodzice, również mogą się bez poczucia wstydu zamknąć w tych granicach, aczkolwiek w polskiej tradycji utarło się, że jeśli rodzice fundują prezent, to jest to rzecz materialna. Pamiętajmy przy okazji, że o na rodzicach spoczywa niepisany obowiązek sfinansowania przyjęcia komunijnego. Często jest to wydatek niemały, zwłaszcza jeśli zapadnie decyzja o wynajęciu sali, czy zamówieniu cateringu.

Ile trzeba dać na komunię w dalszej rodzinie?

Ile trzeba dać na komunię, jeśli zaprasza nas dalsza, dawno nie widziana rodzina, albo przyjaciele, znajomi, sąsiedzi? W tym przypadku nie ma sensu się porywać na wielkie wydatki. Dalszy stopień pokrewieństwa czy brak więzów krwi sprawiają, że oczekiwania społeczne i rodzinne nie są wygórowane. Wystarczy, jeśli do koperty włożymy 100-200 złotych, a jeśli nie wybieramy się lub nie jesteśmy zaproszeni na przyjęcie komunijne, również suma 50 zł nie będzie nietaktem.

Pieniądze w kopercie

W jakiej formie przekazujemy pieniądze? Najbardziej eleganckim rozwiązaniem jest wręczenie ich w kopercie. Koniecznie w takiej sytuacji do kompletu dołączamy kartkę z życzeniami, podobnie jak dzieje się choćby w przypadku podarunków dla nowożeńców. Otwarte pozostaje pytanie, komu wręczyć pieniądze – dziecku, czy rodzicom. W wielu domach praktykuje się zwyczaj, w myśl którego prezenty rzeczowe (zabawki, sprzęt sportowy, elektronika) dzieci dostają do rąk własnych, koperty „przejmują” jednak rodzice i to oni często decydują, na jaki prezent je przeznaczyć. W praktyce niekiedy okazuje się, że są za nie kupowane kolejne zabawki bądź elektroniczne gadżety, niekiedy zaś pieniądze idą na atrakcyjny wyjazd wakacyjny, czy też są odkładane na konto w banku (dzieci zazwyczaj uzyskują wówczas dostęp do zgromadzonych środków po ukończeniu 18 lat, pieniądze te stanowią wydatny wkład na rozpoczęcie dorosłego życia). 

Czytaj też:

 

 

 

Więcej z kategorii Historia i tradycje
Prawosławie a katolicyzm. Różnice, cechy i święta
Cerkiew prawosławna
Post w kościele katolickim – kogo i kiedy obowiązuje?
Suchy chleb i szklanka wody
Koronka do krwawych łez Matki Bożej - jak odmawiać?
Pomnik Maryi
Powiązane artykuły
Różaniec za zmarłego - jak odmawiać różaniec?
Msza za zmarłych - jak napisać intencje mszalne?
Konfesjonał
Jak się spowiadać? Grzechy i regułka dla dorosłych
Ksiądz odprawiający mszę świętą
Msza święta krok po kroku – tekst, przebieg, części
Ksiądz trzyma w dłoniach hostię
Części mszy świętej – główne i stałe. Najważniejsze