Najlepsze prezenty komunijne - co warto kupić?

Upominki z okazji Pierwszej Komunii Świętej to dla wielu prawdziwy dylemat. Oczekiwania dzieci zmieniają się z roku na rok i trudno za nimi nadążyć. Z jakich komunijnych prezentów cieszą się wnuki?
Spis treści

Dawniej na topie przez długi czas utrzymywały się rowery, zegarki, łyżworolki, mikroskopy i lalki Barbie. Dziś większość z tych upominków można spokojnie wysłać do lamusa, gdyż marzenia ośmiolatków diametralnie się zmieniły. Według raportu sporządzonego przez portal Nokaut.pl wśród najlepszych prezentów z okazji Pierwszej Komunii Świętej dominuje elektronika, a średnia cena komunijnego podarunku wynosi około 930 zł (sic!). Szał zakupów obejmuje komputery, konsole do gier nowej generacji, tablety, smartfony, czytniki e-booków i aparaty cyfrowe.

Sony PSP – graj gdzie chcesz

Zdecydowanym faworytem rankingu jest podręczna platforma do gier Sony PSP (PlayStation Portable). Jest to niewielkie urządzenie, które umożliwia dziecku zabawę w każdym miejscu i czasie, zapewnia połączenie z Internetem i stacjonarną konsolą PlayStation 3 (drugie miejsce w rankingu) oraz zezwala na przechowywanie danych. Rodzice i dziadkowie decydują się na zakup takiego prezentu głównie ze względu na jego wielofunkcyjność i fakt, że nie kojarzy się z niezdrowym „przesiadywaniem przed ekranem komputera lub telewizora”. Czy warto ulec urokowi Sony PSP? Tak jak każdy elektroniczny gadżet, platforma do gier ma swoje wady i zalety, a przy zakupach najlepiej kierować się rozsądkiem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się nad tym, czy chcemy, aby kolejne urządzenie rozpraszało dziecko poza domem, m.in. w szkole i na wakacjach.

Smartfon – inteligentny telefon

Następnym wymarzonym przez ośmiolatków upominkiem jest smartfon, czyli urządzenie łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego. Za jego pomocą można przeglądać Internet, odbierać pocztę elektroniczną, robić zdjęcia i kręcić krótkie filmy. Użytkowanie umilają różnego rodzaju aplikacje (darmowe i płatne), które posiadacz samodzielnie instaluje na telefonie. Do najpopularniejszych należą Angry Birds (gra zręcznościowa), Amazing Alex (gra logiczna), Pettson’s Inventions (zestaw łamigłówek, w których buduje się wymyślone maszyny), Kids Angielski Słownik (nauka języka angielskiego) czy Doodle Scratch! (elektroniczna kolorowanka). Decydując się na zakup smartfona warto wziąć pod uwagę jego przydatność w przyszłości – ostrożnie traktowany telefon może służyć dziecku przez następne kilka lat. Idealny dla zwolenników bardziej praktycznych prezentów.

Tablet – wszystko w zasięgu ręki

Wysoką pozycję na liście wymarzonych prezentów komunijnych zajmuje tablet. Jest to przenośny komputer w postaci charakterystycznego, płaskiego ekranu, obsługiwany za pomocą dotyku. Podobnie jak w przypadku smartfona sprzęt umożliwia korzystanie z Internetu i szerokiego wachlarza aplikacji. Różni się właściwie tylko jedną cechą – jest po prostu lepszą (i droższą) wersją inteligentnego telefonu. Posiada większy ekran, szybszy procesor i więcej możliwości, a za jego pomocą można robić właściwie… wszystko. Brzmi kusząco, prawda? Pozostaje jednak pytanie – czy tak kosztowny, delikatny i zwykle służący do pracy prezent jest potrzebny dziecku?

Aparat cyfrowy – praktyczny upominek

Od kilku lat aparaty cyfrowe stanowią niezawodne prezenty komunijne. Rodzice i dziadkowie często decydują się na taki upominek, gdyż rozwija kreatywność dziecka, pozwala na przechowywanie setek zdjęć w jednym miejscu i dokumentowanie ważnych wydarzeń z życia pociechy. Cyfrowe fotografie łatwo zrzucić na komputer, obrobić w programie graficznym (kolejne ciekawe i rozwijające zajęcie dla ośmiolatka) i wywołać – nawet w domu, za pomocą drukarki i specjalnego papieru fotograficznego. Ponadto z aparatu cyfrowego może korzystać cała rodzina – będzie on więc świetnym prezentem z praktycznego punktu widzenia.

Inne prezenty

Zeszłorocznym komunijnym hitem był jeż pigmejski reklamowany jako „przyjaciel każdego dziecka, który może żyć w domu i nie jest pod ochroną”. Wraz z nim należało nabyć też klatkę, specjalne szampony, szczotki i tunele. W tym roku popularne są rowery z wyższej półki, skutery i quady (motocykle na czterech kołach). Te ostatnie oznaczają jednak ryzyko wypadku i kontuzji, stąd też ich zakup należy dobrze przemyśleć i przygotować się na dodatkowe wydatki w postaci specjalnych kasków i ochraniaczy. „Bezpiecznym” prezentem, który na pewno nie rozczaruje drugoklasisty, będzie laptop. Natomiast dla zwolenników bardziej klasycznych podarunków idealne rozwiązanie stanowi złota biżuteria dla dziewczynek i sportowy zegarek (ale taki „wypasiony”) dla chłopców. Dużą popularnością cieszą się także odtwarzacze MP3. Rodzice i dziadkowie, którym najbardziej zależy na rozwoju dziecka, coraz częściej fundują pociechom różnego rodzaju kursy i obozy (językowe, taneczne, sportowe, plastyczne) lub wakacje za granicą.

 

Czytaj także: 

Pomysły na prezent dla wnuka - część 1

Pomysły na prezent dla wnuka - część 2

Złote gody - ile lat małżeństwa? Jaki kupić prezent?

Jak zapakować drobny prezent - praktyczne porady

 

 

 

Więcej z kategorii Historia i tradycje
Post w kościele katolickim – kogo i kiedy obowiązuje?
Suchy chleb i szklanka wody
Części mszy świętej – główne i stałe. Najważniejsze
Ksiądz trzyma w dłoniach hostię
Koronka do krwawych łez Matki Bożej - jak odmawiać?
Pomnik Maryi
Powiązane artykuły
Msza za zmarłych - jak napisać intencje mszalne?
Różaniec za zmarłego - jak odmawiać różaniec?
Konfesjonał
Jak się spowiadać? Grzechy i regułka dla dorosłych
Cerkiew prawosławna
Prawosławie a katolicyzm. Różnice, cechy i święta
Ksiądz odprawiający mszę świętą
Msza święta krok po kroku – tekst, przebieg, części