PORTAL DLA SENIORÓW
 

5 pierwszych kroków w sieci

Starszy niż rok
Czy rzeczywiście wirtualny świat dostępny jest jedynie dla młodych? Czy seniorzy boją się nowych technologii, a może nikt nie potrafi wytłumaczyć im, jak właściwie poruszać się w Internecie?

Jeszcze do niedawna Internet był czymś, na co mogli pozwolić sobie nieliczni. Dziś nie wyobrażamy sobie hotelu, restauracji czy innego lokalu bez WiFi. Panuje powszechne przekonanie, iż Internet jest dobrym narzędziem w rękach młodego pokolenia, czyżby?

Każdy stawiał kiedyś swoje pierwsze kroki w sieci. To narzędzie wraz z szybkim rozwojem technologicznym, za chwilę może okazać się niezbędne by dokonać rezerwacji pokoju, zapisać się do lekarza, czy zrobić zakupy. Może warto spróbować?

Krok 1. Wybór przeglądarki


Rozpoczynając swoją przygodę z internetem, należy wybrać przeglądarkę, która znacznie ułatwi nam pracę i pozwoli w łatwy sposób poruszać się po sieci. Najbardziej popularną przeglądarką internetową jest obecnie Mozilla Firefox. By ją pobrać, należy wejść na stronę https://www.mozilla.org/pl/firefox/new/ i wcisnąć zielony przycisk “Firefox - Pobierz za darmo”.

Krok 2. Ustawienia przeglądarki


Gdy już udało Ci się pobrać przeglądarkę, kolejnym krokiem jest dokonanie podstawowych zmian w jej ustawieniach. Ma to służyć nie tylko Twojej wygodzie, ale i bezpieczeństwu. Możemy tego dokonać, klikając na przycisk w prawym górnym rogu strony i wybierając “Ustawienia”. Możesz tam m.in ustawić jaka strona będzie otwierała się po kliknięciu na ikonę “Internet” na pulpicie.

Krok 3. Wpisywanie adresu strony


Ten krok umożliwi Ci dotarcie do strony, która Cię obecnie interesuje. U góry strony znajduje się biały pasek, w który należy wpisać odpowiedni adres strony. Jeśli jednak go nie pamiętasz, możesz dotrzeć do danego portalu w inny, prosty sposób.

Krok 4. Wyszukiwarka Google


To najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa na świecie. Dzięki niej nie musisz wpisywać całego adresu strony, lecz jedynie słowa klucze. Firma Google przygotowała swoje narzędzie tak, by każdy w prosty sposób mógł z niego korzystać. Do dzieła!

Krok 5. Przydatne informacje


Jeśli wciąż czujesz się nieco zagubiony, masz wiele pytań i nie wiesz, jak sobie poradzić, pamiętaj, że na CafeSenior regularnie pojawiają się kolejne porady dla osób stawiających pierwsze kroki w sieci. Znajdziesz je przede wszystkim w dziale “Nowe technologie”. Od kwietnia możesz też ściągnąć za darmo stworzony przez nas ebook “Bezpieczny Internet krok po kroku”.

Autor: Martyna Dębowska

 

Jeśli szukasz jakichś porad dotyczących obsługi komputera i Internetu, których nie możesz znaleźć na naszej stronie, napisz pytanie w komentarzu, postaramy się pomóc!

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Przy zakupie których produktów wybierasz opcję dostawy do domu?

  Produkty spożywcze (zdrową żywność, codzienne zakupy)

  Ubrania (ze sklepów internetowych lub aukcji)

  Kosmetyki (z internetowych drogerii)

  Książki, płyty, bilety (związane z życiem kulturalnym)

  Produkty, o które wstydzę się poprosić będąc w sklepie (np. środki chłonne)

Patronem sondy jest HARTMANN

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA