Google Doodle - co to jest?

Walentynki? 540. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika? Święto Pracy? A może Dzień Niepodległości na Sri Lance? Każda okazja jest dobra dla Google Doodle.
Spis treści

Co to jest google?

Google to amerykańska korporacja, która prężnie działa w branży internetowej. Jej najpopularniejszym produktem jest najbardziej znana na świecie wyszukiwarka internetowa Google.

Google doodle

Zastanawiałeś się ostatnio, o co chodzi, gdy poszukując różnych informacji w Internecie, zamiast standardowego logo wyszukiwarki Google zobaczyłeś kolorowy, nie do końca zrozumiały obrazek? Spokojnie, to właśnie Google doodle (zwane też Doodle Google) – sympatyczne oblicze internetowej marki. Przyjrzyj się mu, kliknij – zaraz wszystko stanie się jasne.

Uruchamiając wyszukiwarkę Google czy pocztę google gmail Twoim oczom na pewno ukaże się google doodle. 

Logo google

Zwykle hasło „logo znanej marki” kojarzy się z prostym, charakterystycznym i niezmiennym obrazkiem, który wpływa na rozpoznawalność firmy. Pierwsze skojarzenie? Przykładowo tzw. łyżwa Nike albo jabłko Apple Inc. Obydwa przykłady idealnie pasują do orientacyjnej definicji znaku firmowego. A jak ma się do tego Google Doodle, czyli logo google, najpopularniejszego przedsiębiorstwa w branży internetowej?

Google

Widoczne nad paskiem wyszukiwarki „codzienne” Doodle właściwie nie wprawia w zachwyt. W końcu co niezwykłego może kryć się w kilku kolorowych literach? Nie należy jednak dać się zwieźć pozorom, a trochę poczekać – zwykle do jakiejś istotnej daty. Wtedy logo Google zmienia swoje oblicze, sprawiając tym miłą niespodziankę internautom. Okazji jest naprawdę mnóstwo i nigdy nie wiadomo, którą Google szczególnie sobie upodoba i zechce uczcić niebanalną kreacją. Dzień Kobiet albo Międzynarodowy Dzień Kota to niemal pewniaki. Ale może niebawem Albert Einstein będzie obchodził 134. rocznicę urodzin? Świetnie, i z tej okazji na pewno pojawi się nowe Google Doodle. Jaką przyjmie formę? Kto wie – może:

  • obrazka,
  • minigry
  • pokazu slajdów.

Prawdopodobnie będzie interaktywne i by zobaczyć wszystkie jego walory, użytkownik będzie musiał trochę w nie „poklikać”. Jedno wiemy na pewno: będzie przebojem i po raz kolejny przełamie stereotyp dotyczący znaków firmowych.

Google doodle okazje

Jak piszą twórcy: „Doodle to zabawne, zaskakujące, czasem spontaniczne zmiany nakładane na logo Google, które mają podkreślać wagę dni wolnych, rocznic oraz zasług słynnych artystów, pionierów i naukowców”. Pomysł narodził się w 1988 roku wraz z nadchodzącym festiwalem Burning Man, kiedy założyciele firmy Google zmodyfikowali logo na okazję tego wydarzenia. Od tego czasu zapotrzebowanie na Doodle znacznie wzrosło, a nad projektem pracuje zespół profesjonalnych ilustratorów, którzy przygotowują grafiki na przeróżne okazje.

Google doodle przykłady

Teraz już na pewno nie będziecie zastanawiać się - Google co to?

Oprócz zmiennej formy stałym elementem Google Doodle jest wkomponowany w obrazek napis „Google”. Zobaczcie sami, jakie może przybierać kształty:Koniec Kalendarza Majów (21 grudnia 2012)Dzień Australii (26 stycznia 2013)144. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie (7 listopada 2011)Dzień Niepodległości Kenii (12 grudnia 2012)Andrzejki (30 listopada 2012)190 rocznica urodzin Gustave’a Flauberta (12 grudnia 2011)

I na koniec jedna z ostatnich, najnowszych grafik z okazji Dnia Kobiet (8 marca 2013):Więcej grafik można znaleźć w muzeum Google Doodle dostępnym pod adresem: http://www.google.com/doodles/finder/2013/All%20doodles.

Czytaj również: