Cash back, czyli idź po pieniądze... do sklepu

Pilnie potrzebujesz gotówki, a najbliższy bankomat odmówił posłuszeństwa? Dowiedz się, jak możesz wykorzystać cash back. 

Jesteś na odludziu, nie masz pieniędzy, a od najbliższego oddziału banku dzieli cię kilkanaście kilometrów? Takie problemy pomoże ci rozwiązać cash back.

Usługa, która kryje się pod tą nazwą, umożliwia posiadaczom polskich kart debetowych podejmowanie niewielkich kwot (do 200 zł) w sklepach spożywczych, supermarketach, na stacjach benzynowych, w hotelach, restauracjach, aptekach, księgarniach, salonach prasowych, słowem – w tysiącach rozsianych po kraju placówek handlowo-usługowych, w których przy kasach widnieje logo cash back.

Jak działa cash back?

Korzystanie z cash back jest bezpieczne, wygodne i proste. Płacąc kartą debetową za zakupy, wystarczy poprosić kasjera o wypłacenie żądanej kwoty. Transakcję potwierdzasz podobnie jak przy płaceniu kartą – podpisując się na wydruku lub wprowadzając kod PIN. Na rachunku kwota wypłaty i zakupów będą wykazane oddzielnie.

Z usługi cash back można skorzystać niezależnie od wartości zakupu opłacanego kartą – może to być wydatek i 30 zł, i 300 zł. Co więcej – z usługi cash back można korzystać wielokrotnie w ciągu dnia – za każdym razem, gdy płacisz kartą za zakupy w punktach oznaczonych logo cash back. Warto jednak pamiętać o swoim dziennym limicie wypłat. Wypłata cash back może być w niego wliczona. Warto to zawczasu sprawdzić w banku, który wydał twoją kartę.

Czytaj także: Jak korzystać z bankomatu za granicą

To się opłaca

Dodatkowym walorem usługi cash back jest to, że w wielu przypadkach bywa bezpłatna. Jeśli nawet któryś z banków pobiera opłatę, to jest ona niezależna od wypłacanej kwoty i waha się w przedziale między 0,5-1,5 zł. Nie jest to cena wygórowana. Zwłaszcza biorąc pod uwagę opłaty pobierane przez banki przy wypłacie gotówki z bankomatów innych banków (często ok. 5 zł). Usługa cash back jest więc rozwiązaniem znakomicie zastępującym wypłaty z tzw. bankomatów obcych.

Warto pamiętać, że cash back jest usługą lokalną. Oznacza to, że użytkownicy polskich kart mogą korzystać z niej wyłącznie na terenie naszego kraju. Natomiast posiadacze kart wydanych za granicą (np. w Wielkiej Brytanii) nie będą mogli podjąć gotówki w Polsce w kasie osiedlowego sklepu czy na stacji benzynowej.
 

Więcej z kategorii Oszczędzanie
Kredyt hipoteczny dla emeryta. Pożyczka dla seniora
Jak kupować w second handach?
Tanie bywanie – zniżki i promocje dla seniorów
Powiązane artykuły
Wózek inwalidzki - dofinansowanie z PFRON i NFZ. Zasady
Jak łapać deszczówkę?
Odwrócona hipoteka - czym jest i czy się opłaca?
Przedawnienie długu - kredytu, u komornika, czynszu
10 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej