Naukowcy chętnie przyglądają się naszemu życiu, nierzadko wyciągając ze swych badań interesujące wnioski. Popularnością cieszą się przede wszystkim badania, wskazujące na związek pomiędzy zdrowiem człowieka a małżeństwem.
Naukowcy zajmujący się wpływem czynników zewnętrznych na zdrowie człowieka zauważają, że związek małżeński ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu u obojga partnerów. Do jakich wniosków dochodzą obecnie naukowcy?
Bardzo ciekawe badania przeprowadzili naukowcy amerykańskiego Narodowego Instytutu Raka. Dowiedli oni, przy pomocy wywiadów oraz badań lekarskich, że osoby będące w związku małżeńskim rzadziej chorują na nowotwory. Rejestruje się u nich również niższe ryzyko przerzutów, niż w przypadku osób samotnych.
Nieco innym trybem przebiega również leczenie - osoby samotne znacznie trudniej radzą sobie z chorobą, natomiast małżonkowie szybciej dochodzą do siebie po zdiagnozowaniu choroby oraz w trakcie rekonwalescencji. Wsparcie drugiej osoby okazuje się nierzadko nieocenionym lekarstwem.
Inne badania, również przeprowadzone w USA wskazują, że osoby znajdujące się w związku małżeńskim rzadziej zmagają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Do ciekawych wniosków doszli też szwedzcy naukowcy, którzy uważnie przyjrzeli się grupie małżonków z długim stażem - w ich przypadku zmniejszeniu uległo ryzyko rozwoju demencji starczej.
Nie bez znaczenia jest powszechne mniemanie o oczyszczającej mocy kłótni. Kryje się w tym nieco prawdy, co udowodniły badania na Uniwersytecie w Michigan. Według nich osoby, które nie potrafią wyartykułować swoich emocji i chowają urazę w sobie, żyją krócej, niż osoby, które otwarcie kłócą się z małżonkiem. Warto więc czasem porządnie się pokłócić, pamiętając oczywiście o zachowaniu szacunku do drugiej osoby.
Wnioski z badań są więc jednoznaczne - osoby będące w związku małżeńskim żyją znacznie dłużej, cieszą się też lepszym zdrowiem i samopoczuciem, niż osoby samotne.
Małżeństwo wydłuża życie!
Data aktualizacji: 30 września 2016