PORTAL DLA SENIORÓW
 

Małżeństwo wydłuża życie!

Naukowcy chętnie przyglądają się naszemu życiu, nierzadko wyciągając ze swych badań interesujące wnioski. Popularnością cieszą się przede wszystkim badania, wskazujące na związek pomiędzy zdrowiem człowieka a małżeństwem.

Naukowcy zajmujący się wpływem czynników zewnętrznych na zdrowie człowieka zauważają, że związek małżeński ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu u obojga partnerów. Do jakich wniosków dochodzą obecnie naukowcy?

Bardzo ciekawe badania przeprowadzili naukowcy amerykańskiego Narodowego Instytutu Raka. Dowiedli oni, przy pomocy wywiadów oraz badań lekarskich, że osoby będące w związku małżeńskim rzadziej chorują na nowotwory. Rejestruje się u nich również niższe ryzyko przerzutów, niż w przypadku osób samotnych.

Nieco innym trybem przebiega również leczenie - osoby samotne znacznie trudniej radzą sobie z chorobą, natomiast małżonkowie szybciej dochodzą do siebie po zdiagnozowaniu choroby oraz w trakcie rekonwalescencji. Wsparcie drugiej osoby okazuje się nierzadko nieocenionym lekarstwem.

Inne badania, również przeprowadzone w USA wskazują, że osoby znajdujące się w związku małżeńskim rzadziej zmagają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Do ciekawych wniosków doszli też szwedzcy naukowcy, którzy uważnie przyjrzeli się grupie małżonków z długim stażem - w ich przypadku zmniejszeniu uległo ryzyko rozwoju demencji starczej.

Nie bez znaczenia jest powszechne mniemanie o oczyszczającej mocy kłótni. Kryje się w tym nieco prawdy, co udowodniły badania na Uniwersytecie w Michigan. Według nich osoby, które nie potrafią wyartykułować swoich emocji i chowają urazę w sobie, żyją krócej, niż osoby, które otwarcie kłócą się z małżonkiem. Warto więc czasem porządnie się pokłócić, pamiętając oczywiście o zachowaniu szacunku do drugiej osoby.

Wnioski z badań są więc jednoznaczne - osoby będące w związku małżeńskim żyją znacznie dłużej, cieszą się też lepszym zdrowiem i samopoczuciem, niż osoby samotne.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Ile czasu dziennie spędzasz przy komputerze?

  Mniej niż godzinę

  Od 2 do 4 godzin

  Od 4 do 8 godzin

  Powyżej 8 godzin

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA