Opiekujesz się chorym na Alzheimera?

Znajdź kreatywne hobby! Opieka nad chorymi na Alzheimera jest bardzo wymagającym zdaniem. Zajęcie angażujące wyobraźnię obniży poziom twojego stresu i depresji.

Członkowie rodziny pacjenta doświadczają silnego stresu emocjonalnego i często muszą wykazać się wyższym wysiłkiem fizycznym. Opieka nad bliskim, który cierpi na chorobę Alzheimera, zwykle oznacza bardzo duże obciążenie i nierzadko prowadzi do poważnych stanów depresyjnych, mówią izraelscy uczeni.

Uczeni z Uniwersytetu w Hajfie sprawdzili, co jest przyczyną depresji u opiekunów. Zauważyli, że wielu członków rodziny doświadcza znacznego stresu, ponieważ czują się winni, że nie okazują dostatecznie dużo troski choremu członkowi rodziny. Ponadto wielu opiekunów nie ma za sobą przeszkolenia czy podobnych doświadczeń, z których mogłaby czerpać wiedzę.

Uczeni sprawdzili, czy takie aspekty, jak wyobraźnia i kreatywność mogą obniżyć objawy depresji. W tym celu 90 opiekunów wypełniło dokładne kwestionariusze dotyczące ich rozkładu dnia oraz osobowości, a także poziomu wyobraźni, kreatywności oraz depresji.

Wbrew oczekiwaniom, okazało się, że wysoki poziom wyobraźni koreluje z wyższym poziomem depresji. Jak sądzą autorzy badań, wielu opiekunów doświadcza blokady - chcą zaangażować się w działania twórcze, które pozwolą im uciec od trudnej rzeczywistości, ale łatwo też znajdują wymówki, aby nie zrobić.

Jednocześnie ustalono, że ci, którzy angażowali się w twórczą działalność, cechowali się niższym poziomem depresji. Naukowcy twierdzą, że zajęcia artystyczne mogą zaoferować skuteczną „ucieczkę" od codzienności, co pomaga obniżyć poziom depresji.

Naukowcy twierdzą, że aktywność twórcza może okazać się bardzo skuteczna w osłabieniu emocjonalnego obciążenia opiekunów. Co więcej, uważają, że profesjonalni opiekunowie powinni podkreślać znaczenie związanych z artyzmem działań i zachęcać rodziny pacjentów z Alzheimerem do prowadzenia takiej działalności.
Więcej z kategorii Umysł
Przeczytaj artykuł
Szczepionka na Alzheimera? Badania są obiecujące
Lekarz szczepi kobietę
Przeczytaj artykuł
Dieta dobra na pamięć. Co uwzględnić w menu?
Produkty wspomagające pamięć i dobrze wpływające na mózg
Przeczytaj artykuł
Mózg rodzi nowe neurony nawet po 70-tce!
starszy mężczyzna w okularach zastanawia się i podpiera ręką twarz
Powiązane artykuły
Porażenie nerwu twarzowego - leczenie, przyczyny i objawy
Problemy ze snem – przyczyny i sposoby na bezsenność
Fazy snu - poznaj fazy snu i ich charakterystykę
Demencja starcza, czyli otępienie starcze - objawy, opieka i etapy