Refleksoterapia – przyjemniejsza niż akupunktura
Refleksoterapia, podobnie jak akupunktura, wykorzystuje energetyczne powiązania między poszczególnymi organami, częściami ciała, a odpowiadającymi im punktami w stopach. Nazywane są one receptorami lub refleksami, a wiedza o nich wykorzystywana jest w tradycyjnej medycynie chińskiej już od ponad czterech tysięcy lat. Mechanizm działania leczniczego akupunktury i refleksoterapii jest podobny. Ta druga metoda jest jednak nieco przyjemniejsza, ponieważ nie wiąże się z nakłuwaniem skóry, a jedynie z masażem.
Jak działa refleksoterapia?
Uciskając i masując odpowiednie punkty na stopach, możemy zlikwidować napięcia i ból w określonych częściach ciała i narządach wewnętrznych. Masaż poszczególnych receptorów pomaga odblokować strefy przepływu energii i przywrócić naturalną równowagę organizmu. Refleksoterapię rozpoczyna się zwyczajowo od dużego palca u stopy. Jeśli podczas masowania danego receptora poczujemy ból w stopie, to sygnał, że organ, któremu przyporządkowany jest dany punkt, potrzebuje pomocy.
Rolą refleksoterapii jest takie oddziaływanie na nasz organizm, które doprowadzi go do fizjologicznego stanu równowagi. Co to oznacza w praktyce? Nasz organizm leczy się sam, pod wpływem odpowiedniego masażu i ucisku receptorów powiązanych energetycznie z chorymi układami lub częściami naszego ciała. Brzmi ciekawie? Czytaj dalej.
Czy refleksoterapia jest dla ciebie?
Refleksoterapia stóp polecana jest szczególnie osobom cierpiącym na bezsenność i zestresowanym. Głęboki relaks stóp i całego ciała pomaga odblokować i usunąć negatywne emocje oraz zmniejszyć napięcia mięśni. To pierwszy krok w walce ze stresem. Refleksoterapia stóp polecana jest również w leczeniu bólów głowy, migreny, bólów związanych z reumatyzmem i schorzeniami kręgosłupa. Pomaga także w terapii chorób skóry, zaburzeń układu pokarmowego i hormonalnego.
Podczas wyboru refleksoterapeuty warto sprawdzić w internecie, czy posiada on odpowiednie kwalifikacje, może pochwalić się profesjonalnymi kursami lub wieloletnią praktyką. Jeśli wolisz kierować się opiniami zaufanych i kompetentnych osób, zasięgnij porady swojego lekarza pierwszego kontaktu lub popytaj znajomych. Może ktoś zna sprawdzonego refleksoterapeutę, którego mógłby ci polecić.