Refleksoterapia stóp – to więcej niż relaksujący masaż!

Słyszeliście o refleksoterapii stóp? To metoda leczniczego masażu, która wywodzi się z praktykowanej od tysięcy lat tradycyjnej medycyny chińskiej. Masaż wykonany tą techniką przynosi ukojenie nie tylko stopom, ale pomaga zrelaksować całe ciało, poprawia krążenie, zapobiega bólom głowy, wspomaga leczenie chorób skóry, bezsenności i nerwic. Brzmi zachęcająco?
Spis treści

Refleksoterapia – przyjemniejsza niż akupunktura

Refleksoterapia, podobnie jak akupunktura, wykorzystuje energetyczne powiązania między poszczególnymi organami, częściami ciała, a odpowiadającymi im punktami w stopach. Nazywane są one receptorami lub refleksami, a wiedza o nich wykorzystywana jest w tradycyjnej medycynie chińskiej już od ponad czterech tysięcy lat. Mechanizm działania leczniczego akupunktury i refleksoterapii jest podobny. Ta druga metoda jest jednak nieco przyjemniejsza, ponieważ nie wiąże się z nakłuwaniem skóry, a jedynie z masażem.

Jak działa refleksoterapia?

Uciskając i masując odpowiednie punkty na stopach, możemy zlikwidować napięcia i ból w określonych częściach ciała i narządach wewnętrznych. Masaż poszczególnych receptorów pomaga odblokować strefy przepływu energii i przywrócić naturalną równowagę organizmu. Refleksoterapię rozpoczyna się zwyczajowo od dużego palca u stopy. Jeśli podczas masowania danego receptora poczujemy ból w stopie, to sygnał, że organ, któremu przyporządkowany jest dany punkt, potrzebuje pomocy.

Rolą refleksoterapii jest takie oddziaływanie na nasz organizm, które doprowadzi go do fizjologicznego stanu równowagi. Co to oznacza w praktyce? Nasz organizm leczy się sam, pod wpływem odpowiedniego masażu i ucisku receptorów powiązanych energetycznie z chorymi układami lub częściami naszego ciała. Brzmi ciekawie? Czytaj dalej.

Czy refleksoterapia jest dla ciebie?

Refleksoterapia stóp polecana jest szczególnie osobom cierpiącym na bezsenność i zestresowanym. Głęboki relaks stóp i całego ciała pomaga odblokować i usunąć negatywne emocje oraz zmniejszyć napięcia mięśni. To pierwszy krok w walce ze stresem. Refleksoterapia stóp polecana jest również w leczeniu bólów głowy, migreny, bólów związanych z reumatyzmem i schorzeniami kręgosłupa. Pomaga także w terapii chorób skóry, zaburzeń układu pokarmowego i hormonalnego.

Podczas wyboru refleksoterapeuty warto sprawdzić w internecie, czy posiada on odpowiednie kwalifikacje, może pochwalić się profesjonalnymi kursami lub wieloletnią praktyką. Jeśli wolisz kierować się opiniami zaufanych i kompetentnych osób, zasięgnij porady swojego lekarza pierwszego kontaktu lub popytaj znajomych. Może ktoś zna sprawdzonego refleksoterapeutę, którego mógłby ci polecić.

 

Czytaj również
Więcej z kategorii Rehabilitacja
Nietrzymanie moczu – uzdrowiska i sanatoria, w których to wyleczysz
Kobieta podaje drugiej siedzącej na huśtawce filiżankę z herbatą
Rehabilitacja po mastektomii: ćwiczenia, drenaż, masaż
Kobieta po mastektomii
Rehabilitacja kolana – zabiegi po operacji lub urazie
Pacjent w trakcie rehabilitacji kolana
Powiązane artykuły
Pacjentka w trakcie rehabilitacji po udarze mózgu
Rehabilitacja po udarze mózgu w ośrodkach NFZ i w domu
Mężczyzna w czasie rehabilitacji barku
Rehabilitacja barku – ćwiczenia po artroskopii stawu
Mężczyzna z porażeniem nerwu twarzowego
Porażenie nerwu twarzowego – rehabilitacja. Ćwiczenia
Pacjent na rehabilitacji po endoprotezie biodra
Rehabilitacja po endoprotezie biodra – jak długo trwa?
Pacjent na rehabilitacji po endoprotezie kolana
Rehabilitacja po endoprotezie kolana. Fizjoterapia