Jak emocje wpływają na pamięć?

Spis treści

Sposób, w jaki zapamiętuje się wydarzenia, zależy nie tylko od otoczenia, ale także od naszych stanów wewnętrznych. Mogą one wpływać na to, jak odbieramy doświadczenia. I zmieniać sposób, w jaki przechowywane są wspomnienia.

Badania przeprowadzone przez amerykańskich i szwajcarskich naukowców rzucają nowe światło na procesy zachodzące w ludzkim mózgu.

Kiedy uczestnikom badań pokazano zdjęcia o silnym wpływie emocjonalnym, inaczej zapamiętywali kolejną serię fotografii dotyczącą życia codziennego. Okazało się, że druga część pokazu była lepiej zapamiętana.

Czytaj więcej w CafeSenior: Jak uważnie doświadczać emocji?

szczesliwi-seniorzy

Wydaje się, że pewne przeciążenie emocjonalne sprawia, że łatwiej „przylegają" w pamięci obrazy beznamiętne, uważają autorzy. Taką ocenę potwierdzają też skany aktywności mózgowej wykonywane za pomocą rezonansu magnetycznego. Opisywany efekt utrzymywał się i po krótszej, i po dłuższej przerwie pomiędzy sesjami oglądania zdjęć.

Wyniki jasno wskazują, że nasza wiedza i pamięć jest pod silnym wpływem wcześniejszych doświadczeń i emocji.

Czytaj więcej w CafeSenior: Jak odzyskać radość życia po trudnych wydarzeniach?

Źródło: Nature Neuroscience

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij