Cukrzyca

Cukrzyca to metaboliczna choroba przewlekła, która charakteryzuje się tym, ze organizm ma problemy z prawidłowym wydzielaniem insuliny, czyli hormonu, który powstaje w trzustce i odpowiada za prawidłowy poziom cukru we krwi.

  Typy cukrzycy

  Cukrzycę dzielimy na rodzaje:

  • cukrzyca typu 1 (dziedziczna),
  • oraz typu 2, która związana jest z nadwagą i otyłością.

  Komu grozi cukrzyca? Osobom, które stosują nieodpowiednią dietę, prowadzą siedzący tryb życia lub są narażone na stres. Jeśli obawiasz się, że jesteś w grupie ryzyka, artykuły z tej kategorii pomogą ci w zdobyciu odpowiedniej wiedzy.

  Cukrzyca często daje o sobie znać dopiero w późniejszym okresie, gdy jest już rozwinięta.

  Jeśli masz częste uczucie suchości w ustach i pragnienie picia, dopada cię senność, częste oddawanie moczu czy infekcje układu moczowego i sucha skóra, może to oznaczać, że jesteś cukrzykiem.

  Dieta przy cukrzycy

  W walce z cukrzycą niezwykle ważna jest dieta. Dieta dla cukrzyka powinna być bogata w: błonnik, dużo płynów, tłuszcze roślinne, a także chrom. Wykluczyć należy: słodycze, tłuszcze zwierzęce i alkohol. W naszych artykułach podpowiadamy jak prawidłowo zbilansować dietę dla cukrzyka, i z jakich produktów lepiej zrezygnować.

  Cukrzyca – leczenie

  Leczenie cukrzycy, to prócz diety, także aktywność fizyczna, dobrane przez lekarza leki (głównie insulina) oraz właściwa edukacja.

  Z naszych artykułów dowiesz się także, jak wybrać odpowiedni glukometr i na czym polega badanie krwi.