PORTAL DLA SENIORÓW
 

Na co zwrócić uwagę wybierając glukometr?

Spis treści

Badanie poziomu cukru we krwi to podstawowe działanie wspierające prawidłowe prowadzenie cukrzycy. Sprawdź, jak wybrać glukometr. Ten tekst polecamy nie tylko diabetykom, ale także ich bliskim, znajomym i rodzinie.

Glukometr jest podstawowym urządzeniem do pomiaru i kontroli poziomu glukozy we krwi. Często używany jest kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę. Warto zastanowić się nad wyborem glukometru i przemyśleć, jakie funkcje i parametry tego narzędzia są dla nas najważniejsze.

Czytaj także: Dieta cukrzycowa dla seniora

Na co zwracać uwagę przy wyborze glukometru?  • prostota obsługi – ważne jest, aby glukometr był prosty w obsłudze. Ułatwi to pomiary i codzienną samokontrolę. Na rynku można znaleźć glukometry, w których wystarczy włożenie paska, aby przygotować urządzenie do wykonania pomiaru. Jeśli paski mają samozasysającą kapilarę – pomiar będzie jeszcze łatwiejszy.

  • rozmiar urządzenia – mały i poręczny glukometr jest o wiele wygodniejszy w obsłudze.

  • aplikacje – coraz więcej glukometrów można połączyć z aplikacjami w telefonie. Co to oznacza w praktyce? Dane z pomiaru zapisywane są w aplikacji w telefonie, dzięki czemu nie ma potrzeby prowadzenia dodatkowego kalendarzyka.

  • ilość krwi wymagana do przeprowadzenia pomiaru – im nowocześniejszy glukometr, tym mniej krwi potrzeba do wykonania badania.

  • koszty – o ile wiele glukometrów jest darmowych, o tyle paski mają bardzo zróżnicowaną cenę.

  • dokładność – o tym, jak precyzyjny jest pomiar decyduje zwłaszcza jakość glukometru (przed wyborem urządzenia warto zapoznać się z normą standard ISO 15197:2013).

  • pamięć – im więcej pomiarów zapamiętuje urządzenie, tym lepiej. Ponadto niektóre glukometry umożliwiają obliczanie średniej z pomiarów z ostatnich np. 7, 14, 30 lub 90 dni.

  • dodatkowe funkcje – niektóre glukometry umożliwiają pomiar nie tylko poziomu glukozy, ale także sprawdzają obecność ciał ketonowych i pozwalają wykryć początki kwasicy. Dla osób ze słabym wzrokiem dostępne są urządzenia, które odczytują na głos wyniki pomiaru.Jak zdobyć glukometr?


Glukometr można otrzymać za darmo lub przysłowiową złotówkę: od lekarza diabetologa, w aptece (po okazaniu recepty na paski) lub kontaktując się bezpośrednio z producentem. Producenci dość często prowadzą akcję bezpłatnej wymiany starych glukomentów na nowe. Jeśli diabetyk zdecyduje się na wybór urządzenia o konkretnych parametrach, może być konieczny jego zakup. Ceny glukometrów wahają się od kilkunastu do 200 złotych.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Co sądzisz na temat terapii psychologicznej?

  każdy chociaż raz powinien zasięgnąć porady psychologa

  w razie problemów warto skonsultować się z psychologiem

  nie warto, to strata czasu i pieniędzy

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA