Na co zwrócić uwagę wybierając glukometr?

Badanie poziomu cukru we krwi to podstawowe działanie wspierające prawidłowe prowadzenie cukrzycy. Sprawdź, jak wybrać glukometr. Ten tekst polecamy nie tylko diabetykom, ale także ich bliskim, znajomym i rodzinie.
Spis treści

Glukometr jest podstawowym urządzeniem do pomiaru i kontroli poziomu glukozy we krwi. Często używany jest kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę. Warto zastanowić się nad wyborem glukometru i przemyśleć, jakie funkcje i parametry tego narzędzia są dla nas najważniejsze.

Na co zwracać uwagę przy wyborze glukometru?

  • prostota obsługi – ważne jest, aby glukometr był prosty w obsłudze. Ułatwi to pomiary i codzienną samokontrolę. Na rynku można znaleźć glukometry, w których wystarczy włożenie paska, aby przygotować urządzenie do wykonania pomiaru. Jeśli paski mają samozasysającą kapilarę – pomiar będzie jeszcze łatwiejszy.
  • rozmiar urządzenia – mały i poręczny glukometr jest o wiele wygodniejszy w obsłudze.
  • aplikacje – coraz więcej glukometrów można połączyć z aplikacjami w telefonie. Co to oznacza w praktyce? Dane z pomiaru zapisywane są w aplikacji w telefonie, dzięki czemu nie ma potrzeby prowadzenia dodatkowego kalendarzyka.
  • ilość krwi wymagana do przeprowadzenia pomiaru – im nowocześniejszy glukometr, tym mniej krwi potrzeba do wykonania badania.
  • koszty – o ile wiele glukometrów jest darmowych, o tyle paski mają bardzo zróżnicowaną cenę.
  • dokładność – o tym, jak precyzyjny jest pomiar decyduje zwłaszcza jakość glukometru (przed wyborem urządzenia warto zapoznać się z normą standard ISO 15197:2013).
  • pamięć – im więcej pomiarów zapamiętuje urządzenie, tym lepiej. Ponadto niektóre glukometry umożliwiają obliczanie średniej z pomiarów z ostatnich np. 7, 14, 30 lub 90 dni.
  • dodatkowe funkcje – niektóre glukometry umożliwiają pomiar nie tylko poziomu glukozy, ale także sprawdzają obecność ciał ketonowych i pozwalają wykryć początki kwasicy. Dla osób ze słabym wzrokiem dostępne są urządzenia, które odczytują na głos wyniki pomiaru.

Jak zdobyć glukometr?

Glukometr można otrzymać za darmo lub przysłowiową złotówkę: od lekarza diabetologa, w aptece (po okazaniu recepty na paski) lub kontaktując się bezpośrednio z producentem. Producenci dość często prowadzą akcję bezpłatnej wymiany starych glukomentów na nowe. Jeśli diabetyk zdecyduje się na wybór urządzenia o konkretnych parametrach, może być konieczny jego zakup. Ceny glukometrów wahają się od kilkunastu do 200 złotych.

Czytaj także:

Jak wybrać urządzenie do mierzenia ciśnienia?

Komputer dla seniora – laptop, tablet czy stacjonarny?

E-palenie, czyli jak działa e-papieros

Wygląda jak zegarek, ale może uratować życie

 

Więcej z kategorii Cukrzyca
Dieta dla cukrzyków - Diben Drink
Świadomi cukrzycy
Powiązane artykuły
Jadłospis dla osób z cukrzycą: 5 pomysłów na śniadanie dla seniora diabetyka
Owoce na wadze
Zdrowie na talerzu - dieta diabetyka
Dieta dla cukrzyka
Warzywa i owoce na odchudzanie
Otyłość a cukrzyca i insulinooporność - dieta
Jak nie dać się cukrzycy?