Testament

W Polsce obowiązuje dziedziczenie ustawowe, chyba że zmarły przed śmiercią sporządził testament. Wyrażona w ten sposób jego ostatnia wola jest nadrzędna nad Kodeksem Cywilnym. Istnieją różne formy tego dokumentu, np. testament ustny lub własnoręczny. Jednak najlepiej, by przed śmiercią powstał testament notarialny.

    Testament notarialny

    Ta forma dokumentu sprawi, że potencjalni spadkobiercy będą mogli być spokojni o ostatnią wolę bliskiej im osoby. Jest on sporządzony w kancelarii notarialnej, u notariusza, więc trudno jest go podważyć. W tym dziale znajdziesz informacje o tym, jak prawidłowo go napisać i ile będzie kosztowało podpisanie go u notariusza.

    Spadek i odrzucenie spadku

    Czy wiesz, że w Polsce można także dziedziczyć długi? W artykułach w tej kategorii znajdziesz informacje jak odrzucić spadek po zmarłym, jeśli jego przyjęcie wiąże się z obciążeniem spadkobiercy kosztami. Dowiesz się czym jest spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Sprawdzisz czy dotyczy cię podatek od spadku, jaka jest jego wysokość i kto oraz do kiedy musi go zapłacić?

    Publikujemy także bardziej ogólne informacje dotyczące dziedziczenia ustawowego, jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i z czym wiąże się wydziedziczenie.