Poparzenia termiczne III stopnia

Poparzenia termiczne, takie jak oparzenia 1 i 2 stopnia – gdy nie dotyczą dużych powierzchni naszej skóry lub szczególnie wrażliwych miejsc – możemy skutecznie leczyć samodzielnie. Jak się jednak ratować, gdy zdarzy nam się dużo poważniejsze oparzenie 3 stopnia?
Spis treści

Poparzenia termiczne

Poparzenie termiczne jest spowodowane działaniem wysokiej temperatury – powstaje na skutek zetknięcia z:

 • ogniem,
 • gorącymi płynami,
 • wrzątkiem
 • lub przez dotknięcie gorących powierzchni (np. piec, garnek).

W przypadku lżejszych oparzeń 1 i 2 stopnia możemy pomóc sobie sami – warto zapytać o radę naszego farmaceutę, który wskaże odpowiednie preparaty, wytłumaczy, jak je stosować, a w uzasadnionych przypadkach skieruje do lekarza. Są jednak takie oparzenia, które wymagają natychmiastowej pomocy fachowców – nie lekceważmy ich!

Oparzenie 3 stopnia

Oparzenie 3 stopnia następuje, gdy uszkodzenie skóry pod wpływem temperatury dotyczy wszystkich jej warstw i powoduje nieodwracalne uszkodzenie tkanki. Może to także dotyczyć mięśni oraz kości. Powierzchnia zajęta oparzeniem może być zabarwiona na czarno, ostro czerwono albo być bardzo wysuszona i biaława. Przy tak silnym oparzeniu mogą się pojawić:

 • kłopoty z oddychaniem,
 • zawroty głowy,
 • osłabienie.

Poparzenie termiczne może objąć też drogi oddechowe. W przypadku wystąpienia nawet niektórych z tych objawów, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną.

 

Oparzenie wrzątkiem

Oparzenie wrzątkiem, to jedno z najczęściej występujących poparzeń termicznych. Musi dojść do dłuższej styczności wrzątku ze skórą. Dosyć często przyczyną oparzenia termicznego jest też olej, np. w czasie gotowania. Niestety zdarza się, że najcięższe oparzenia kończą się nie tylko interwencją medyczną, ale także operacją, czyli przeszczepem skóry.

Co na oprzenie?

Bardzo ważne jest szczepienie przeciwko tężcowi. Jeśli szczepiliśmy się więcej niż pięć lat temu, lekarz może zalecić powtórzenie szczepienia.

 • nie wolno usuwać spalonego ubrania,
 • nie wolno polewać powierzchni zimną wodą (ryzyko szoku termicznego),
 • trzeba zwrócić uwagę na ewentualne kłopoty z oddychaniem,
 • należy zakryć poparzoną powierzchnię jałową, najlepiej wilgotną gazą.

 

Maść na oparzenia

Pierwsza pomoc przy oparzeniach jest niezwykle ważna. Pamiętajmy jednak, żeby przed konsultacją z lekarzem nie smarować oparzenia żadną maścią. W aptece dostępne są różne preparaty na oparzenia, takie jak: pianki, żele czy gotowe opatrunki z lekiem. Nie wolno jednak stosować maści, bo mogą one niepotrzebnie dodatkowo rozgrzać skórę. Natomiast oliwki i inne tłuste preparaty mogą stać się źródłem zakażenia.

Czytaj też:

 

Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Poparzenia termiczne I i II stopnia
Przeczytaj artykuł
Czy Alzheimer jest dziedziczny? Czynniki wpływające na rozwój choroby
Czy Alzheimer jest dziedziczny?
Przeczytaj artykuł
Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy – ile kosztuje?
Badanie poziomu cukru
Powiązane artykuły
Bezpłatne dermokonsultacje - specjalistyczna pielęgnacja
Utrata słuchu - nagła, częściowa, w jednym uchu, renta
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Niedosłuch - odbiorczy, przewodzeniowy, centralny

Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧