5 sposobów na swędzenie skóry

Czasami skóra swędzi. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i bardzo ciężko je ustalić bez profesjonalnej diagnozy lekarskiej. Można jednak próbować łagodzić swędzenie domowymi sposobami. Oto 5 niezawodnych sposobów na złagodzenie swędzenia skóry.
Spis treści

Nie drap swędzącej skóry, pielęgnuj!

„Niezależnie” od tego, co jest przyczyną swędzenia skóry, obowiązuje jedna podstawowa zasada: nie drap się. Jest to najgorsze, co można zrobić, gdy doskwiera swędząca skóra. Jedyne, co zyskujemy, drapiąc się, to podrażnienia oraz nieprzyjemne i trudne w gojeniu rany. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje osoba walcząca ze świądem, są rany spowodowane drapaniem. Pamiętaj więc – nie drap się!

1. Co na swędzącą skórę?

Ich zaletą jest to, że nie zawierają w sobie mydła. Jest to szczególny atut w przypadku, gdy swędzenie skóry spowodowane jest wszelkiego rodzaju alergiami. Stosując emolienty, masz pewność, że są one hipoalergiczne i nie podrażniają Twojej skóry. Dodatkowo unikniesz przesuszenia oraz zniwelujesz ciężkie do przetrzymania uczucie swędzenia skóry. Tego typu preparaty mogą przynieść Ci bardzo dużą ulgę.

2. Oliwka na problemy skórne

Drugi sposób na swędzenie skóry polega na dodaniu do kąpieli małej ilości oliwki dla dzieci. Nawilży ona Twoją skórę i zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu. Dzięki temu sposobowi zniwelujesz także działanie twardej wody na Twoją skórę. Atutem tego rozwiązania jest również to, że unikniesz konieczności używania perfumowanych mydeł, które często są odpowiedzialne za stany zapalne skóry.

3. Nawilżenie po kąpieli

Jeżeli zależy Ci na tym, by Twoja skóra była miękka i nie swędziała, musisz trochę o nią zadbać. Absolutną podstawą jest korzystanie z balsamów i kremów po kąpieli. Wysmaruj całe ciało od razu po osuszeniu się i sprawdź, jak dobrze zareaguje Twoja skóra. Dzięki smarowaniu zmiękczasz naskórek oraz sprawiasz, że jest on mniej narażony na wszelkiego rodzaju podrażnienia.

4. Okłady na swędzącą skórę

Gdy nic już nie pomaga, a skóra swędzi jak szalona, musisz spróbować nieco innych metod. Dobrym sposobem jest położenie na swędzące miejsce zimnego okładu. Sprawia on, że podrażnione miejsce jest w pewien sposób znieczulone i przez jakiś czas nie swędzi. Ten sposób przynosi szybką i krótkotrwałą ulgę. Mimo to warto go spróbować w walce ze swędzącą skórą.


     

5. Środki łagodzące świąd

Na każdym kroku można natknąć się na reklamy przeróżnych środków łagodzących swędzenie skóry i powodujących zmniejszenie podrażnień. Niestety, niektóre z nich nie są tak skuteczne, jak zapewniają ich producenci. Pamiętaj, by nie dać omamić się pięknymi nazwami i wybierać tylko środki, które są na rynku od długiego czasu i cieszą się dużą popularnością. Najlepiej będzie, jeśli pójdziesz do apteki i poprosisz o środek na swędzenie skóry.

Nie bój się lekarzy - idź do dermatologa

Jeżeli swędzenie nie ustaje i nic nie przynosi ulgi Twojej podrażnionej skórze, jest to znak, że musisz wybrać się do lekarza specjalisty. Jego badania pozwolą na wykluczenie chorób i skupienie się na jednej przyczynie świądu. Niestety wiele osób zgłasza się do dermatologa dopiero wtedy, gdy ich stan jest już bardzo poważny. Jest to podejście najgorsze z możliwych, ponieważ może prowadzić do poważnych chorób skóry. Ten narząd ma bowiem to do siebie, że jest bardzo delikatny i wymaga od nas specjalnej opieki.

Dieta na swędzącą skórę

Czasami bywa też tak, że podrażniona i swędząca skóra jest wynikiem błędów żywieniowych oraz alergii pokarmowych. Bardzo powszechna jest sytuacja, gdy ktoś jest uczulony na dany pokarm, ale mimo to cały czas go spożywa, ponieważ nie wie o swojej przypadłości. Czasami trudno jest samodzielnie znaleźć przyczynę swędzenia, dlatego nie ma co bać się wizyty u dermatologa. Pomoże one wyeliminować wszelkie alergeny i podpowie, jak powinna wyglądać Twoja dieta.

Pamiętaj, że w walce ze swędzącą skórą, jak we wszystkim, potrzebny jest zdrowy rozsądek. Obserwuj siebie i sprawdzaj, jak reaguje Twoje ciało. Nie bój się wykorzystywać środków dostępnych bez recepty i uważnie dobieraj pokarmy. W przypadku, gdy nie możesz poradzić sobie ze swędzącą skórą, przełam opory i wybierz się do dermatologa. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak radzić sobie ze swędzeniem skóry, wejdź na: Pielęgnacja skóry swędzącej i zaczerwienionej | Bepanthen. Znajdziesz tam wszystko, czego Ci trzeba. Pamiętaj, że swędzenia można się łatwo pozbyć.

Czytaj również
Powiązane artykuły
Zdrowa skóra jest najważniejsza - jak ją pielęgnować?
Jak pozbyć się zmarszczek?
Dermatolog w sklepie
Bezpłatne dermokonsultacje - specjalistyczna pielęgnacja