Bezpieczne i zdrowe opalanie - jak się opalać?

Spis treści

By opalanie było bezpieczne i zdrowe należy się do niego odpowiednio przygotować. Mitów na temat opalania jest bardzo wiele. Wcale nie tak łatwo jest uniknąć szkodliwego promieniowania i poparzeń. Jak się opalać, by uzyskać piękną wakacyjną opaleniznę?

Jak się opalać?

Opalanie przynosi pozytywne skutki, takie jak: produkcja endorfin i witaminy D3. Jednak należy pamiętać, że nadmierne i nieodpowiedzialne przebywanie w pełnym słońcu prowadzi do nieprzyjemnych skutków. Zaliczyć do nich można:


 • oparzenia słoneczne,

 • czerniaka (rak skóry),

 • udar słoneczny.


By uniknąć tych przykrych konsekwencji do opalania należy zawsze się odpowiednio przygotować. W czasie zażywania kąpieli słonecznych musimy stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Osoby w starszym wieku powinny zwrócić szczególną uwagę na to, jakie leki zażywają. Po wystawieniu skóry na słońce część farmakologicznych środków może powodować silne reakcje alergiczne lub nawet trwałe przebarwienia. W grupie tej są:


 • antybiotyki,

 • leki uspakajające i antydepresanty,

 • preparaty przeciwcukrzycowe.

 •  

Czytaj też: Rodzaje cery – jak je rozpoznać?

 

Bezpieczne opalanie


Bezpieczne opalanie to takie, po którym skóra będzie w dobrej kondycji. Wszelkie zaczerwienia, pieczenia, pęcherze i ból wskazują na to, że doszło do poparzenia słonecznego. Pamiętajmy, że opalić się możemy również w cieniu. Dlatego w porze letniej zawsze przed wyjściem z domu warto właściwie zabezpieczyć skórę. W tym celu warto zaopatrzyć się w krem z filtrem dobranym do naszego typu skóry. Im jaśniejszy jest jej koloryt, tym faktor kremu powinien być wyższy. Najlepiej, by nasmarować ciało około 30 minut przed rozpoczęciem opalania, by krem zdążył wsiąknąć. Bezpieczne opalanie to opalanie w godzinach, gdy promieniowanie nie jest najbardziej intensywne. W godzinach południowych, czyli między 11.00, a 15.00 lepiej skryć się w cieniu.

Często opalaniu towarzyszą kąpiele wodne. Należy wystrzegać się przed raptownym wchodzeniem do wody prosto po opalaniu, gdy nasz organizm jest rozgrzany. Różnica temperatur może spowodować szok termiczny. Jeśli jednak chcemy się wykąpać nie zapominajmy o użyciu kremu wodoodpornego z filtrem. Woda przyciąga promienie słoneczne, więc nawet zanurzone pod wodą ciało nie jest odporne na ich działanie. Nie wolno także samoistnie wysychać po wyjściu z wody.  Należy dokładnie wytrzeć się ręcznikiem, a następnie ponownie nasmarować ciało.

Czytaj też: Wczasy dla seniora - jakie kierunki wybraliśmy w tym roku?

 

Ładna opalenizna


By uzyskać efekt ładnej opalenizny, a więc równomiernej, należy się o nią trochę postarać. Jednorazowe posmarowanie się kremem z filtrem jest niewystarczające. Kosmetyk nie tylko się wchłania, ale także ściera się przy kontakcie z ręcznikiem, kocem lub ubraniem. Dlatego warto powtórzyć smarowanie nawet co 1-2 godziny. Najbardziej wrażliwe miejsca należy otoczyć specjalną ochroną i smarować je częściej oraz dokładniej. Grubszą warstwą kremu należy nałożyć na:


 • twarz (zwłaszcza nos i uszy),

 • ramiona,

 • skórę pod kolanami.

 •  


Po zakończeniu opalania zaleca się posmarować ciało specjalnie dedykowanym do tego balsamem, który nawilży skórę, zapewni jej dodatkową ochronę i będzie pielęgnował opaleniznę.

Zdrowe opalanie

Nie zapominajmy, że podczas zdrowego opalania należy chronić nie tylko skórę. Warto także mieć inne kosmetyki z faktorem, np. pomadki do ust, fluidy i szampony. Bardzo ważna jest ochrona głowy, by nie doszło do udaru. W czasie przebywania na słońcu zawsze miejmy na sobie kapelusz, czapkę z daszkiem lub chustkę.

Nie zapominajmy też o ochronie oczu. Dodatkiem do zdrowego opalania zawsze powinny być okulary przeciwsłoneczne z filtrami anty-UV.

Czytaj też: