Komputer dla seniora – laptop, tablet czy stacjonarny?

Jak wybrać odpowiedni komputer dla seniora. Czy od urządzenia stacjonarnego nie będzie wygodniejszy tablet albo laptop dla seniora? Ile kosztuje dobry komputer dla seniora?
Spis treści

Komputer dla seniora

Jaki wybrać komputer dla seniora, aby spełnił wszystkie swoje zadania, a jednocześnie nie przeciążył ponad miarę domowego budżetu?

W przypadku komputerów najważniejsza jest odpowiedź, do czego ma być wykorzystywany sprzęt? Jeśli jego użytkownik nie będzie grać w gry komputerowe, ani obsługiwać zaawansowanych programów do projektowania graficznego, czy profesjonalnej obróbki zdjęć, nie ma sensu inwestowanie w zakup komputera wyposażonego w najwydajniejszy procesor, najmocniejszą kartę graficzną, dużą ilość pamięci RAM, gigantyczny dysk, czy monitor o rozdzielczości QHD.

Proste edytory tekstu czy przeglądarki internetowe po prostu nie potrzebują takiej mocy. Odpowiadając sobie na pytanie, jaki ma być komputer dla seniora, można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Komputer dla seniora – stacjonarny

Komputer stacjonarny jest we współczesnym świecie rozwiązaniem coraz rzadziej wybieranym. Choć zazwyczaj oferuje wyższe parametry niż laptop w tej samej cenie, jego podstawową wadą jest przywiązanie do miejsca, którym zazwyczaj jest biurko.

Sam komputer jest urządzeniem pokaźnych rozmiarów i stosunkowo ciężkim, w dodatku wymaga podłączenia kablami do prądu oraz oddzielnego monitora i zewnętrznych głośników. Osobnymi akcesoriami są też klawiatura i mysz komputerowa – te tańsze również podłączone są za pomocą kabli (USB), te droższe łączą się z komputerem bezprzewodowo.

Już samo połączenie tych elementów po zakupie może przysporzyć wiele kłopotów, zaś później plątanina kabli zniechęca do prób przenoszenia sprzętu nie mniej, niż jego waga.

Klawiatura dla seniora

Tyle o wadach, teraz o zaletach. Bo jeśli komputer dla seniora ma służyć wyłącznie do pracy w domu, wyłącznie przy biurku lub innym miejscu, gdzie został ustawiony, to jest to rozwiązanie warte rozważenia.

Przewagą komputerów stacjonarnych jest przede wszystkim wyższa wydajność w stosunku do ceny. Wiele osób chwali sobie też większą wygodę pracy z zewnętrzna klawiaturą oraz myszą, w porównaniu z płaskim, zintegrowanymi klawiaturami laptopów i tzw. touchpadami. Używana wraz z komputerem stacjonarnym klawiatura dla seniora jest bardzo wygodna, ze względu na solidny rozmiar klawiszy, ich położenie względem siebie, a także duży tzw. skok.

Ile wydać na stacjonarny komputer dla seniora

Najbardziej wydajne komputery wyposażone będą w:

 • potężne procesory, takie jak Intel Core i7 najnowszej generacji,
 • pamięć RAM na poziomie 16 gigabajtów (GB),
 • szybkie dyski SSD,
 • bardzo wydajne karty graficzne.

Ceny mogą sięgać 4-8 tysięcy złotych, nie licząc monitora, głośników, klawiatury, myszy. Tyle, że są to komputery przeznaczone dla graczy albo profesjonalnych grafików. Komputer dla seniora w domyśle będzie urządzeniem do mniej wymagających rozwiązań, takich jak obsługa programów do edytowania tekstu czy przeglądanie stron internetowych.

Do tego typu zastosowań w zupełności wystarczą najtańsze modele, które można nabyć w przedziale cenowym od 800 do 2000 tys. zł. Niezłym wyborem może się okazać zakup używanego komputera dla seniora. Absolutnie jednak należy w takim przypadku skorzystać z pomocy osoby znającej się na sprzęcie komputerowym. Kuszące bywają ceny rzędu 50 czy 100 złotych, ale często dotyczą one wiekowego sprzętu, który nie poradzi sobie z większością współczesnych programów. Należy pamiętać, że w tej branży 5 lat to już epoka, a 10 – wieczność.

Laptop dla seniora

Prawdopodobnie laptop dla seniora będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Choć oferuje niższą wydajność w stosunku do ceny, to jak wspomnieliśmy, wydajność nie jest potrzebna do większości najprostszych zastosowań. Laptop dla seniora można nabyć już za około 1000 złotych, w dodatku bez konieczności dokupowania zewnętrznego monitora, klawiatury, myszy, głośników.

Zintegrowanie wszystkich tych składników w małej, poręcznej i lekkiej obudowie, sprawia że laptop jest narzędziem wygodnym, poręcznym i w pełni mobilnym, z którego można korzystać w każdym zakątku mieszkania, łącznie z łóżkiem, a także na zewnątrz. Co nie znaczy, że laptop dla seniora będzie rozwiązaniem nie pozbawionym wad. A do tych należą między innymi:

 • niska wydajność,
 • mniejszy ekran,
 • mniej wygodna klawiatura,
 • niewygodny touchpad, jako domyślne narzędzie sterujące, zamiast myszy.

Trzy wymienione na końcu niedogodności można wyeliminować, dokupując zewnętrzny monitor, klawiaturę i mysz, to jednak skazuje nas na niedogodności przypisane komputerom stacjonarnym, a więc zdecydowanie zmniejszoną mobilność.

Tablet dla seniora

Tablet dla seniora to jeszcze inne rozwiązanie. Tablet to urządzenie zbliżone w obsłudze do telefonu dotykowego. Pozbawione zewnętrznej klawiatury, obsługiwane jest za pomocą ruchów palca na monitorze. Tablet dla seniora będzie dobrym sprzętem do:

 • przeglądania stron internetowych,
 • korzystania z poczty,
 • oglądania filmów i zdjęć.

Ale nie będzie już dobrym narzędziem do pisania dłuższych tekstów ze względu na brak fizycznie istniejącej klawiatury. Tablet wymaga też trzymania w ręku bądź osadzenia na podpórce. Choć plusem są niewielkie rozmiary i waga urządzenia, to tym samym generują one jeden z głównych minusów tego typu urządzeń, jeśli chodzi o używanie przez seniorów – mają niewielkie wyświetlacze o przekątnej od 7 do 13 cali.

Niewątpliwą zaletą będą za to ceny tabletów. Najtańsze urządzenie można kupić już za około 300 złotych.

Kurs komputerowy dla seniorów

Kurs komputerowy dla seniorów to dla wielu osób pierwsza okazja do kontaktu z komputerem – urządzeniem, bez którego ciężko wyobrazić sobie współczesny świat. Kurs komputerowy dla seniorów zazwyczaj pokazuje, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Często jest to pierwszy krok przed wizytą w sklepie.

Kursy komputerowe dla seniorów organizują zazwyczaj urzędy miast i organizacje pozarządowe – tak było w ostatnim czasie między innymi w Warszawie czy Poznaniu. Oferta jest kierowana zwykle do osób po 55 lub 60 roku życia.

Kurs komputerowy dla seniorów obejmuje naukę podstawowych umiejętności, takich jak:

 • pisanie i edytowanie tekstów,
 • przeglądanie stron internetowych,
 • korzystanie z wyszukiwarek,
 • obsługa poczty elektronicznej,
 • aktywność na portalach społecznościowych,
 • obsługa konta bankowego,
 • robienie zakupów w sieci,
 • załatwianie spraw urzędowych przez internet,
 • a także ochrona komputera przed szkodliwymi wirusami.

Kursy komputerowe dla seniorów mają zazwyczaj dwa cele – pierwszy to podnoszenie kwalifikacji uczestników, czyli szkolenie czysto techniczne. Drugi to aktywizacja społeczna – zdarza się, że kurs komputerowy dla seniorów jest pierwszą od dawna okazją do wykazania aktywności wykraczającej poza zakres zwykłych czynności domowych, do nawiązania nowych kontaktów.

Nie mówiąc o tym, że nabycie umiejętności w zakresie korzystania z poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, takich jak Facebook, również jest swego rodzaju otwarciem okna na świat, tyle że wirtualny.

Czytaj też: