Jak zadbać o rośliny podczas wyjazdu?

W momencie planowania urlopu pojawia się dylemat – co zrobić z roślinami i kwiatami latem, gdy wymagają częstego podlewania? Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by rośliny nie zwiędły w czasie naszej nieobecności.
Spis treści

Grządki pod ściółką

Przed wyjazdem należy zebrać wszystkie plony, zarówno warzyw jak i owoców, by nie doprowadzić do ich psucia. Po zbiorach dobrze jest porządnie podlać grządki i przykryć je ściółką, by zachowały wilgoć. Takie rośliny, jak truskawki czy pomidory dadzą wówczas nowe owoce. Ogród przed wyjazdem należy też porządnie wyczyścić z chwastów, które „kradną” wodę pozostałym roślinom.

Utrzymywanie wilgoci

Rośliny doniczkowe trzymane na dworze powinny zostać przeniesione w cień na czas urlopu, dzięki czemu ziemia dłużej zachowa wilgoć. Jeszcze lepszą metodą jest zakopanie pojemników w pustych klombach, torfie lub ziemi ogrodowej.

Rośliny ogrodowe zachowają wilgoć, gdy przykryte zostaną kilkucentymetrową warstwą kompostu lub rozdrobnionej kory drzewnej. Dzięki takiej ochronie woda będzie wolniej parować.

Granulki zatrzymujące wodę

Czasem zdarza się, że tuż przed urlopem należy przesadzić roślinę. Wówczas dobrym rozwiązaniem na magazynowanie wilgoci są granulki zatrzymujące wodę. Należy przemieszać je z ziemią, do której przesadzamy roślinę. Dzięki temu nie trzeba podlewać jej zbyt często.

Plastikowa torebka

Wiele uwagi wymagają również domowe rośliny doniczkowe. Zostawione w dusznym, szczelnie zamkniętym domu mogą nie przetrwać kilkudniowej samotności. Dobrym sposobem na nawadnianie rośliny podczas wyjazdu jest stworzenie mikroklimatu dla rośliny w plastikowej torebce.

Takiej pomocy wymagają przede wszystkim rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach. Roślinę, po uprzednim podlaniu, wstawić należy do foliowej, przezroczystej torby wypełnionej odrobiną żwiru lub kilkoma kamieniami. By zapewnić roślinie niemal szklarniowe warunki, można dodać drugą torebkę – wypełnić ją powietrzem i założyć na roślinę.

Stare ręczniki i wanna

Wilgotną atmosferę dla roślin doniczkowych można stworzyć również w łazience. Potrzebna będzie do tego specjalna mata ogrodnicza, która doskonale nasiąka wodą. Jeśli nie mamy możliwości jej zakupu, można użyć kilku dobrze namoczonych, starych ręczników.

Zwilżonym podłożem wykładamy wannę i stawiamy na nim doniczki, które będą pozyskiwały wodę ze spodu. Dobrze, jeśli w łazience są okna – należy zapewnić pozostawionym w wannie roślinom dostęp do światła.

Zapas wody w butelce

Ciekawym rozwiązaniem jest również własnoręcznie wykonany system nawadniania. Do jego wykonania potrzebne są: plastikowa butelka oraz nakrętka lub wata. W zależności od wielkości rośliny wybieramy większą bądź mniejszą butelkę.

Odcinamy dno butelki i wypełniamy ją wodą. Robimy dziurkę w nakrętce lub zamiast tego używamy waty, którą wkładamy do szyjki. Następnie ustawiamy butelkę w doniczce wlotem do dołu. Roślina będzie pozyskiwać wówczas potrzebną ilość wody. Butelkę można ustabilizować, przywiązując do niej tyczkę.

Wilgotny kompres

Prostym sposobem na zapewnienie roślinie wilgoci jest owinięcie doniczki namoczoną gazetą lub tkaniną. Postawić należy ją wówczas w zacienionym, chłodnym miejscu, w którym wilgoć zostanie zachowana na dłużej.

 

Czytaj także: 

Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania

Ogródki działkowe na sprzedaż - jak kupić działkę?

Jesienne prace ogrodowe. Żeby nie zaskoczyła cię zima

Domowe sposoby na komary - odstraszacze, pułapki i rośliny na komary

 

Więcej z kategorii Podróże
Wirtualne muzeum: Luwr
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Jak korzystać z bankomatu za granicą
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?