Domowe sposoby na komary - odstraszacze, pułapki i rośliny na komary

Spis treści
Dobry patent pozwoli skutecznie uwolnić się latem od dokuczliwych owadów. Jaki wybrać sposób na komary? Czy zastosować odstraszacz, pułapkę, wykorzystać naturalne właściwości roślin, a może radzić sobie za pomocą innych domowych sposobów na komary?

Sposób na komary


Owady potrafią uprzykrzyć wakacyjny wyjazd, czy wieczór spędzony w ogrodzie. W starciu z nimi nie jesteśmy jednak bezbronni. Sposobów na komary jest kilka. Należą do nich między innymi:

  • odstraszacz,

  • pułapka, 

  • rośliny odstraszające, 

  • chemiczne opryski, 

  • moskitiery. 


Część z tych środków można nabyć w aptekach i sklepach. Z tymi owadami można jednak walczyć także domowymi sposobami.

Odstraszacz komarów


Na rynku dostępne są urządzenia odstraszające komary za pomocą emitowanych ultradźwięków. Nie wydzielają one żadnych lotnych substancji chemicznych, przez co są bezpieczne dla człowieka. Popularne modele zabezpieczają pomieszczenie o powierzchni 30-40 metrów kwadratowych. Modele domowe zasilane są z gniazdka elektrycznego, zaś te do wykorzystania na dworze zazwyczaj mają zasilanie solarne.

Co odstrasza komary?


W sprzedaży jest bardzo wiele chemicznych środków na komary, głównie w sprayu. Za najbardziej skuteczne uchodzą te zawierające metanową pochodną benzamidu - DEET (N,N-diethyl-meta-toluamide). Środek ten, wymyślony w USA, pierwotnie był stosowany w rolnictwie, a następnie wykorzystywany przez armię amerykańską w Wietnamie. Ponieważ jednak jest to środek chemiczny, nie powinno się go używać, jeśli w pomieszczeniu znajduje się dziecko, zwłaszcza noworodek. Powinien też być zmywany ze skóry.

Pułapka na komary


Owady te można nie tylko odstraszać, ale też eliminować za pomocą specjalnych pułapek. Należą do nich lampy. Mechanizm ich działania jest prosty. Mają za zadanie zwabić insekta za pomocą światła a następnie unieszkodliwić ładunkiem elektrycznym. Są też pułapki, które przyciągają owady zapachem, a następnie uniemożliwiają wydostanie się ze środka.

Pułapkę na komary można zrobić własnoręcznie wykorzystując do tego zwykłą plastikową butelkę, w której – pod odcięciu górnej części, mieszamy wodę z cukrem, a następnie drożdżami. Rozpuszczone drożdże będą wydzielać dwutlenek węgla, przyciągający komary. Umieszczenie w butelce uprzednio odciętej, a teraz odwróconej szyjki, umożliwi łapanie ich w pułapkę. Tego rodzaju pułapkę należy stosować na zewnątrz.

Domowe sposoby na komary


Domowa pułapka na komary to nie jedyny sposób radzenia sobie z tymi owadami na własną rękę. Swoim zapachem odstrasza cały szereg olejków, a wśród nich:

  • migdałowy,

  • cytrynowy,

  • waniliowy,

  • kokosowy.


Można w tym celu stosować świece zapachowe, do których został dodany któryś z wymienionych olejków, można też samodzielnie skonstruować odstraszacz komarów, wykorzystując do tego butelkę z atomizerem, wypełnioną wybranym olejkiem.

Rośliny odstraszające komary


Owady te są skutecznie odstraszane przez zapach wielu roślin, które można bez problemu hodować w domu, w zwykłej doniczce. Do roślin odstraszających komary należy kocimiętka, zawierająca olejek eteryczny nepetalakton. Odstraszająco działają też inne popularne rośliny na , takie jak: pelargonia, bazylia, piołun bylica, czosnek niedźwiedzi. Insekty te nie lubią też zapachu liści mięty i pomidora.

Czytaj też: