Jesienne prace ogrodowe. Żeby nie zaskoczyła cię zima

Spis treści
Wraz z nadejściem jesieni ogród rozpoczyna przygotowania do coraz krótszych, chłodniejszych dni. Wiele roślin potrzebuje jednak naszej pomocy. Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy przyniesie korzyści w przyszłym sezonie.

Natura przygotowuje się do snu


Moment, w którym ogród powoli zasypia, dostosowując się do coraz chłodniejszych dni, jest dla ogrodnika wyraźnym znakiem do tego, by zakasać rękawy i rozpocząć przygotowania do nadchodzącej jesieni oraz zimy. Wrześniowe dni bywają słoneczne, jednak październik oraz listopad mogą przynieść ze sobą groźne dla roślin przymrozki.

Zakończenie zbiorów


Zanim jednak zajmiemy się porządkowaniem ogrodu oraz przygotowywaniem roślin do zimowej drzemki, należy upewnić się, że wszystkie zbiory owoców oraz warzyw zostały dokonane.

We wrześniu dojrzewają jeszcze jabłka i gruszki, jest to również najlepszy czas dla takich warzyw jak pomidory, papryka, cukinia, dynia, marchew oraz buraki. Zbieramy tylko zdrowe warzywa oraz owoce, które będzie można bez obaw przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Zobacz także: Obowiązek odśnieżania. Kto i kiedy odpowiada za odśnieżanie chodników?

Jesienne porządki


Czyszcząc ogród pamiętamy o usunięciu roślin jednorocznych. Zadbać powinniśmy zaś o rośliny wieloletnie. Głównym zadaniem jest zabezpieczenie przed przymrozkami. Sporym zagrożeniem jest też deszcz oraz porywisty wiatr. W tym celu poświęcamy czas wszelkim roślinom, które wymagają zarówno ochrony naziemnej, jak i podziemnej.

Warstwę podziemną rośliny możemy zabezpieczyć, układając wokół niej nieco słomy, ściółki (złożonej z kory, igliwia bądź liści) lub tworząc kopczyki z ziemi. Takie zabezpieczenia przydadzą się zwłaszcza różom, ale także innym roślinom kwiatowym.

Należy jednak pamiętać, że róże przysypujemy dopiero po pierwszych przymrozkach. Korzenie muszą ulec zdrewnieniu, by nie wypuszczały nowych pędów. Dopiero po tym czasie można zabezpieczyć róże kopczykiem.

Nadziemną część rośliny należy przykryć odpowiednim materiałem, który nie przepuści zanadto śniegu oraz deszczu, ale jednocześnie będzie dość przewiewny – najlepsza będzie do tego słomiana mata, jutowy worek lub specjalna agrowłóknina. Nie należy używać do tego folii, która dosłownie dusi roślinę ukrytą wewnątrz.

Doniczki wracają do domu


Rośliny doniczkowe, które wystawione zostały latem na zewnątrz, należy przenieść do domu jeszcze przed nastaniem sezonu grzewczego, by mogły się na nowo zaaklimatyzować. Wrześniowe słońce jeszcze służy roślinom doniczkowym, jednak wraz z pierwszymi przymrozkami powinny stać już na parapetach.

Rośliny balkonowe natomiast, które również są wrażliwe na przymrozki, należy przenieść na czas ich spoczynku w ciemne, chłodne miejsca, na przykład do piwnicy. Ważne, by takie miejsce było dość przewiewne, aby nie doszło do tworzenia się pleśni.

Rośliny doniczkowe, które pozostają na zewnątrz, należy oczyścić ze zbędnych pędów. Donice zabezpieczamy przy pomocy styropianu lub folii, które nie przepuszczą zimna. Dobrym pomysłem będzie ustawienie donicy w kartonie bądź większej donicy wypełnionej gazetą, służąca jako izolacja. Karton nie powinien jednak stać bezpośrednio na ziemi. Część naziemną przykrywamy zaś przewiewnym materiałem.

Trawnik wymaga uwagi


Jesień nie oznacza, że trawnik przestaje rosnąć. Wręcz przeciwnie – jeśli lato było dość ciepłe, trawa może wzrastać jeszcze w listopadzie. Dlatego należy kosić trawnik dopóki, dopóty nie przestanie rosnąć. Podlewanie zaś stopniowo ograniczamy.

Zanim jednak przejdziemy do koszenia, należy zająć się powoli zalegającymi liśćmi oraz gałęziami. Liście należy grabić regularnie. Wiele drzew już zaczyna tracić liście, które nagromadzone w jednym miejscu wilgotnieją, stając się trudne w usuwaniu i pozostawiając plamy na trawniku.

Czas sadzenia


Jesień nie oznacza, że ogród zupełnie zasypia. Wrzesień oraz październik to odpowiedni moment na sadzenie roślin cebulkowych, które zdążą zapuścić korzenie na zimę i rozkwitną wraz z nadejściem wiosny. Będą to tulipany, narcyzy, krokusy, hiacynty. Wrzesień jest też miesiącem idealnym dla, jak sama nazwa wskazuje, wrzosów oraz wrzośców. Dobrze jest również posadzić bądź przesadzić drzewa oraz krzewy owocowe.
Więcej z kategorii Hobby
Lifemanagerka.pl: Blogowanie to dzielenie się swoją pasją!
Włóczka wełniana - co można z niej robić?
Warcaby, szachy, mahjong… Gry, które rozwijają umysł
Powiązane artykuły
Gdzie można zagrać w brydża online?
Moja pasja: zbieranie dzwonków
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Tańce liniowe. Wiek to nie przeszkoda
Joga także dla seniorów