Polska w panoramie: Wirtualny Kraj

Coraz więcej muzeów sięga po najnowsze technologie, by zaistnieć w wirtualnej przestrzeni. Niektóre tworzą całkowite odzwierciedlenie wnętrza muzeum, łącznie z zabytkami w gablotach. Inne stawiają ogół nad szczegółem, pokazując nam świat dzięki zdjęciom panoramicznym.
Spis treści

Czym różni się wirtualne muzeum od zwiedzania panoramicznego? Opisywane wcześniej strony oferowały nam możliwość obejrzenia wnętrza muzeum i umieszczonych w nim zabytków. Przy panoramach sferycznych, w odróżnieniu od typowych muzeów wirtualnych, najważniejsza jest możliwość obejrzenia różnych miejsc. I to nie tylko wnętrz budynków, ale również przyrody i ciekawych miejsc o znaczeniu kulturowym lub turystycznym.

wirtualny kraj

Polska wirtualna, wirtualny kraj

Ciekawym przykładem strony, na której znajdują się panoramiczne zdjęcia z terenu Polski jest serwis Wirtualny Kraj. W tym przypadku, znajdujące się na portalu panoramy podzielone są na różne kategorie tematyczne, m.in. muzea, obiekty sakralne, koleje linowe, obiekty sportowe, kulturę i sztukę czy przyrodę i turystykę. Strona jest stale aktualizowana, dlatego warto na nią raz na jakiś czas zaglądać i sprawdzać, czy nie zdigitalizowano nowego miejsca, które chcielibyśmy zobaczyć. Panoramy pozwalają rozejrzeć się dookoła, jakbyśmy byli na miejscu. Obraz możemy przesuwać zarówno na boki, jak i w górę i na dół. A dzięki wysokiej rozdzielczości zdjęć istnieje również możliwość przybliżania konkretnych fragmentów fotografii.

W trzy strony świata

Przykładem typowej wycieczki, podobnej jak w przypadku wirtualnych muzeów, jest oferta Zamku Książ w Wałbrzychu. Możemy tam obejrzeć wnętrza saloników, sal i korytarzy, ale też zerknąć, jak wygląda zamek i jego otoczenie z zewnątrz.

Zamek Książ

Dla kontrastu drugie miejsce, które odwiedzimy, to Jaskinia Wierzchowska. Dzięki potędze internetu - można się do niej wybrać nawet w środku nocy, w środku zimy, bez butów i bez latarki.

Jaskinia Wierzchowska

Dzięki wirtualnym panoramom Polski można zwiedzać nie tylko konkretne obiekty, ale również całe fragmenty miast. A nawet brać udział w sfilmowanych wydarzeniach, takich jak oblężenie Malborka, które można znaleźć po wejściu w zakładkę Imprezy. Dopóki jednak ludzkość nie odkryje, jak podróżować w czasie, będzie to tylko rekonstrukcja pasjonatów historii.

malbork

Zdjęcia sferyczne pozwalają nam na zobaczenie znajomych zakątków, ale także nowe odkrycia. A może znajdziemy ciekawe miejsca, o których nigdy nie słyszeliśmy? Dzięki takim stronom możemy lepiej poznać nasz piękny kraj.

Przeczytaj: 

 

Więcej z kategorii Podróże
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Paszport - gdzie złożyć dokumenty?
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Wirtualne muzeum: Luwr