Jak sprawdzić rozkład jazdy autobusów w Internecie?

Latem komunikacja miejska jeździ zwykle rzadziej, nieraz konieczne są też objazdy związane z remontami dróg. Żeby nie tracić czasu i sił, najlepiej przed wyjściem sprawdzić rozkład jazdy autobusów. Jak to zrobić?
Spis treści

Internet daje znacznie większe możliwości niż przeglądanie rozkładów jazdy na przystankach. Specjalne algorytmy na stronach internetowych pozwalają sprawdzić nie tylko godziny odjazdów, ale również zaplanować całą podróż razem z przystankami, podaniem ceny i dokładnego czasu dotarcia z punktu A do punktu B.

Takie możliwości daje działająca w 18 polskich miastach i aglomeracjach aplikacja internetowa Jakdojade.pl. Jak ją obsługiwać? Najpierw wybieramy na stronie głównej swoją miejscowość. Wówczas wyświetla się nam główne okno. Widoczne są: mapa miasta, formularz do wpisania punktu startowego i docelowego naszego przejazdu, a także miejsce na wyszukiwanie rozkładów jazdy.

Internetowy rozkład jazdy

Jak sprawdzić rozkład jazdy?

Na stronie jest możliwość sprawdzenia zwykłego rozkładu jazdy - na danym przystanku lub konkretnej linii autobusowej czy tramwajowej. Po wpisaniu numeru linii wyświetla się podpowiedź, w jakich kierunkach jeździ. Należy wybrać jeden z nich. Wyświetli się wówczas lista przystanków na trasie. Po zwykłym kliknięciu na jeden z nich zobaczyć można najbliższe odjazdy oraz listę innych linii komunikacyjnych korzystających z tego przystanku.

jak sprawdzić rozkład jazdy

Tradycyjny rozkład wyświetla się, jeśli na wcześniejszej liście przystanków skorzystamy z menu, które wyświetla się przy kursorze myszki. Wystarczy kliknąć na pozycję Rozkład jazdy. Wówczas na środku ekranu pokazuje się wygodny rozkład na wszystkie dni tygodnia.

internetowy rozkład jazdy

Jak sprawdzić najlepszy dojazd na trasie?

Oto największa zaleta Jakdojade.pl. Kilka kliknięć i można znaleźć najwygodniejszą trasę między dwoma punktami na terenie miasta. Jak to zrobić?

Przede wszystkim wypełnić należy pola Z i Do znajdujące się w lewej górnej części ekranu. Można tam wpisać zarówno nazwę ulicy i numer domu, jak i nazwę konkretnego przystanku czy konkretnej dużej instytucji (np. urząd miasta). Tuż pod tymi polami dostępnych jest kilka dodatkowych funkcji:

  • wybór daty i godziny przejazdu (można zmieniać, korzystając ze strzałek)
  • ustalenie jako punktu odniesienia godziny przyjazdu, a nie odjazdu (przez zaznaczenie kwadracika przy napisie Przyjazd)
  • wybór wygodnego lub szybkiego połączenia (wygodne to takie, które wymaga najmniej chodzenia - wybiera się je przez zaznaczenie odpowiedniej kropki, tutaj: lewej)
  • unikanie przesiadek (trzeba kliknąć na kwadracik, przy którym są dwie pinezki)
  • jazda pojazdami niskopodłogowymi (ukryta pod napisem Więcej opcji)

szukanie trasy przejazdu

Po odpowiednim dobraniu wszystkich funkcji, można wreszcie klikać Szukaj. Wyświetla się wtedy lista dostępnych połączeń na trasie. Rozwinięte będą równocześnie szczegóły połączenia optymalnego według aplikacji. Od razu widać na nim, ile trzeba przejść na piechotę, ile trwa cała podróż, na którym przystanku należy wysiąść. To świetne narzędzie do planowania podróży w mieście!

jak sprawdzić internetowy rozkład jazdy autobusów

Miasta, w których funkcjonuje Jakdojade.pl

Gdzie można obecnie korzystać z Jakdojade.pl? W kolejności alfabetycznej są to: Białystok, Bydgoszcz, Górnośląski Okręg Przemysłowy (GOP), Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Kraków, Łódź, Lublin, Trójmiasto, Olsztyn, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław i Zielona Góra.

Jak sprawdzić rozkład jazdy gdzie indziej?

W miastach, w których nie ma Jakdojade.pl, i tak można sprawdzić rozkład jazdy. Należy wówczas wpisać do wyszukiwarki hasło Rozkład jazdy Nazwa-miasta i przejść na pierwszą stronę wyświetlającą się w wynikach. Powinna ona zawierać listę linii autobusowych i nazw przystanków.

 

Więcej z kategorii Podróże
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Paszport - gdzie złożyć dokumenty?
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Wirtualne muzeum: Luwr