Co nam dają marzenia?

Marzenia dodają nam energii, motywują do działania i sprawiają, że chce się nam żyć. Powiedzenie „marzenia się spełniają” nabiera nowego wymiaru, gdy uświadomimy sobie, że rzeczywiście możemy realizować nasze najskrytsze pragnienia. Co nam dają marzenia i dlaczego warto marzyć?

Marzenia to najogólniej mówiąc wszystkie nasze myśli, wyobrażenia i fantazje, które snujemy podczas pełnej świadomości. Mogą dotyczyć przyszłości, teraźniejszości lub przeszłości, najczęściej marzymy o przyszłych sukcesach, relacjach z bliskimi osobami, poczuciu bezpieczeństwa, szczęśliwym życiu, codziennych zajęciach, podróżach. Marząc myślimy często o naszych najbliższych, o żonie lub mężu, dzieciach, wnukach. Z wiekiem zmieniać się może temat i częstotliwość naszych marzeń, z czasem możemy poświęcać coraz mniej czasu na marzenia, choć to właśnie marzenia pomagają niejednokrotnie nadawać naszemu życiu sens.

1. Nadają kierunek codziennemu życiu

Spełnianie naszych materialnych z pozoru marzeń może służyć zapewnieniu głębszych niż materialne potrzeb. Nawet jeśli mamy typowo materialne fantazje, myślimy o kupnie nowej lodówki, odświeżeniu wystroju mieszkania czy egzotycznej podróży, to za tymi obrazami może kryć się coś więcej. Na przykład pragnienie zapewnienia sobie i bliskim stabilnej pozycji materialnej, którą pomaga osiągnąć dobra praca, a o której świadczyć będzie zagraniczna wycieczka i nowo urządzone mieszkanie. Podążając za marzeniami koncentrujemy się często na drodze do ich osiągnięcia, wyznaczmy kolejne działania, które musimy podjąć, by dotrzeć do celu i w ten sposób organizujemy także nasze codzienne życie.

2. Droga do spełnienia

Każdy z nas, mniej lub bardziej świadomie, ustala i weryfikuje na bieżąco sens swojego życia. Dla wielu osób spełnianie marzeń może być osiąganiem kolejnych etapów na drodze do spełnienia lub po prostu podążaniem wybraną drogą życiową. Krok po kroku.

Najpierw jednak warto nauczyć się odróżniać marzenia od mrzonek, które w odróżnieniu od marzeń, są całkowicie nierealne. Jeśli będziemy stać w miejscu i wyliczać wszystkie powody, dla których nie jesteśmy w stanie zrealizować obrazu naszej mrzonki, to możemy na dobre pogrążyć się w ponurych myślach. W takiej sytuacji najlepiej zastanowić się, jaka potrzeba stoi za nierealną mrzonką i czy nie ma bardziej realnego marzenia, którym moglibyśmy tę mrzonkę zastąpić. Być może ten sam efekt uda się nam osiągnąć za znacznie mniejszą cenę?

Marzenia powinny wyznaczać nam kierunek ku satysfakcji i spełnieniu. Można też powiedzieć, że nasze marzenia są wyobrażeniem tego, co się stanie i jak będziemy się czuli, gdy zrealizujemy już nasz długoterminowy plan. Na końcu naszej drogi do celu czeka wielka radość i moc pozytywnych emocji. Warto żyć dla takich chwil, gdyż nadają one smak naszemu codziennemu życiu. Co więcej, marzyć może każdy z nas… niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania i wielu innych czynników. Naprawdę warto marzyć!

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!