Największe polskie kurorty z dawnych lat

Rodzinne wakacje, wypad z przyjaciółmi w czasach szkoły, czy samotny wyjazd w poszukiwaniu przygód? Na pewno z większością tych miast mamy liczne wspomnienia związane z wakacyjnym odpoczynkiem sprzed lat. Dziś już może mniej popularne, ze względu na rozwój turystyki zagranicznej, jednak kiedyś wyjazd do któregoś z nich był spełnieniem urlopowych marzeń. Przypominamy 10 polskich kurortów z dawnych lat.
Spis treści

Kurort Sopot


Sanatorium Sopot

Sopot jest jednocześnie kurortem i uzdrowiskiem polskim, posiada też najdłuższe w Europie molo z drewnianą konstrukcją. Jego atrakcją oprócz plaży i morza jest oczywiście również tzw. Monciak, czyli ulica Bohaterów Monte Casino, na której znajdują się liczne kluby i restauracje. Urokami wabi nie tylko mieszkańców Trójmiasta, ale także turystów z Polski i Niemiec.

Kurort Kołobrzeg


kołobrzeg

Kolejna nadmorska miejscowość ciesząca się do dziś dużym zainteresowaniem, szczególnie w sezonie letnim. Kołobrzeg jest również uzdrowiskiem, ten status zapewniają mu źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny, które wykorzystywane są w zabiegach leczniczych. Latem organizowane są tutaj liczne koncerty i festiwale.

Kurort Chałupy


Chałupy

Chałupy swoją popularnością zasłużyły na pieśń, mowa tu oczywiście o legendarnej piosence Zbigniewa Wodeckiego „Chałupy welcome to”.

Położone na półwyspie helskim Chalupy oprócz pięknych widoków, plaży i dostępu do morza oferowały wczasowiczom także takie atrakcje jak plaża nudystów a także przystanie rybackie. Dziś dzięki płytkim i względnie spokojnym wodom Chałupy zyskują popularność wśród windsurferów.

Kurort Mikołajki


Mikołajki

Tym razem bez dostępu do morza, ale za to na Mazurach – kurort Mikołajki. Położony w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i nazywany stolicą żeglarską Polski. W sezonie letnim również masowo odwiedzany przez turystów.

Kurort Augustów


sanatorium augustów

Kolejna miejscowość, o której powstał utwór muzyczny, o „Augustowskich nocach” śpiewała Maria Koterbska, wspominając wypad na żagle z ukochanym. Augustów oprócz standardowych wodnych atrakcji może poszczycić się także najkrótszą rzeką świata (wpisaną do księgi Guinnessa!) – Klonownicą. Miejscowość jest położona pomiędzy siedmioma pięknymi jeziorami, a jednocześnie na terenie Zielonych Płuc Polski. Daje odwiedzającym możliwość skorzystania z atrakcji wodnych (wypożyczalnie sprzętu, plaże itd.) oraz z oferty sanatoryjnej, dzięki występowaniu torfów i borowin.

Kurort Zakopane


zakopane

Kurort wcale nie musi leżeć nad wodą, według definicji to miejscowość lecznicza lub znana miejscowość wypoczynkowa. Krupówek w Zakopanem nie trzeba nikomu przedstawiać, podobnie ostatniego hitu muzycznego nawiązującego do miłości w Zakopanem.

Kurort swoją popularność zawdzięcza szczęśliwemu położeniu – Zakopane leży w bezpośrednim otoczeniu Tatr,  a także wysoko rozwiniętej turystyce – ośrodek sportów zimowych, kolejki linowe, kolejki torowe, skocznia narciarska, festiwale, imprezy folklorystyczne, szlaki turystyczne.

Kurort Ciechocinek


Sanatorium Ciechocinek

Ciechocinek jest przede wszystkim miejscowością uzdrowiskową, a podstawą rozwoju są wody lecznicze: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe, które pochodzą z licznych na tym terenie źródeł solankowych.

Miasto położone na Kujawach w 1987 roku odwiedziło ponad 85 tysięcy turystów!

Ciechocinek oferuje odwiedzającym piękne widoki, bo choć brak tu dostępu do morza to w rekompensują go piękne parki, skwery i kwietniki. W Parku Zdrojowym zaprojektowanym przez Hipolita Cybulskiego znajdziemy niespotykane gatunki drzew i roślin, również egzotyczne a także tężnie solankową.

Kurort Międzyzdroje


Międzyzdroje

Wracamy nad morze, by przypomnieć o kolejnym nadmorskim kurorcie, który odwiedzały i nadal odwiedzają tłumnie Polacy. Mowa o Międzyzdrojach, położonych na wyspie Wolin nad Zatoką Pomorską. Miejscowość charakteryzuje się wąskim pasem wydm morskich, nad którym rozrosła się infrastruktura turystyczna. Na fragmencie wydmy wybudowano deptak spacerowy, a w miejscu gdzie wybrzeże wydmowe przechodzi w klif została wybudowana przystań.

Kurort Krynica-Zdrój


krynica zdrój

Miasto o charakterze uzdrowiskowym. Do największego bogactwa naturalnego Krynicy-Zdrój należą wody mineralne. Znajdują się tu łącznie 23 ujęcia, w tym 5 źródeł naturalnych oraz 18 odwiertów. Działanie lecznicze krynickich wód mineralnych wykorzystuje się w leczeniu wielu schorzeń mi.in. przewodu pokarmowego, niedokrwistości czy chorób przemiany materii. Najstarszym budynkiem w Krynicy jest pijalnia wód „Słotwinka” z 1806 roku.
Jednak to nie jedyne zalety miejscowości, dobrze rozwinięta jest tutaj także turystyka zimowa – w sezonie Krynica jest licznie odwiedzana przez miłośników gór.

Ustka


Ustka

Ustkę charakteryzuje klimat o właściwościach leczniczych, a ponadto naturalne surowce lecznicze takie jak solanka czy torfy lecznicze. Oprócz tego do atrakcji zaliczyć można także dwa kąpieliska morskie, liczne zabytki jak np. domki rybackie z XIX wieku i kościoły, latarnie morską w Ustce, port i nadmorską promenadę.

Czytaj także:  

Jak seniorzy spędzają czas wolny? – raport Cafesenior.pl

Baba Lena, 90-letnia podróżniczka - na marzenia nigdy nie jest za późno

Przez świat na rowerze

Więcej z kategorii Podróże
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Paszport - gdzie złożyć dokumenty?
Jak korzystać z bankomatu za granicą
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Wirtualne muzeum: Luwr
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu