Kurort Sopot
Sopot jest jednocześnie kurortem i uzdrowiskiem polskim, posiada też najdłuższe w Europie molo z drewnianą konstrukcją. Jego atrakcją oprócz plaży i morza jest oczywiście również tzw. Monciak, czyli ulica Bohaterów Monte Casino, na której znajdują się liczne kluby i restauracje. Urokami wabi nie tylko mieszkańców Trójmiasta, ale także turystów z Polski i Niemiec.
Kurort Kołobrzeg
Kolejna nadmorska miejscowość ciesząca się do dziś dużym zainteresowaniem, szczególnie w sezonie letnim. Kołobrzeg jest również uzdrowiskiem, ten status zapewniają mu źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny, które wykorzystywane są w zabiegach leczniczych. Latem organizowane są tutaj liczne koncerty i festiwale.
Kurort Chałupy
Chałupy swoją popularnością zasłużyły na pieśń, mowa tu oczywiście o legendarnej piosence Zbigniewa Wodeckiego „Chałupy welcome to”.
Położone na półwyspie helskim Chalupy oprócz pięknych widoków, plaży i dostępu do morza oferowały wczasowiczom także takie atrakcje jak plaża nudystów a także przystanie rybackie. Dziś dzięki płytkim i względnie spokojnym wodom Chałupy zyskują popularność wśród windsurferów.
Kurort Mikołajki
Tym razem bez dostępu do morza, ale za to na Mazurach – kurort Mikołajki. Położony w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i nazywany stolicą żeglarską Polski. W sezonie letnim również masowo odwiedzany przez turystów.
Kurort Augustów
Kolejna miejscowość, o której powstał utwór muzyczny, o „Augustowskich nocach” śpiewała Maria Koterbska, wspominając wypad na żagle z ukochanym. Augustów oprócz standardowych wodnych atrakcji może poszczycić się także najkrótszą rzeką świata (wpisaną do księgi Guinnessa!) – Klonownicą. Miejscowość jest położona pomiędzy siedmioma pięknymi jeziorami, a jednocześnie na terenie Zielonych Płuc Polski. Daje odwiedzającym możliwość skorzystania z atrakcji wodnych (wypożyczalnie sprzętu, plaże itd.) oraz z oferty sanatoryjnej, dzięki występowaniu torfów i borowin.
Kurort Zakopane
Kurort wcale nie musi leżeć nad wodą, według definicji to miejscowość lecznicza lub znana miejscowość wypoczynkowa. Krupówek w Zakopanem nie trzeba nikomu przedstawiać, podobnie ostatniego hitu muzycznego nawiązującego do miłości w Zakopanem.
Kurort swoją popularność zawdzięcza szczęśliwemu położeniu – Zakopane leży w bezpośrednim otoczeniu Tatr, a także wysoko rozwiniętej turystyce – ośrodek sportów zimowych, kolejki linowe, kolejki torowe, skocznia narciarska, festiwale, imprezy folklorystyczne, szlaki turystyczne.
Kurort Ciechocinek
Ciechocinek jest przede wszystkim miejscowością uzdrowiskową, a podstawą rozwoju są wody lecznicze: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe, które pochodzą z licznych na tym terenie źródeł solankowych.
Miasto położone na Kujawach w 1987 roku odwiedziło ponad 85 tysięcy turystów!
Ciechocinek oferuje odwiedzającym piękne widoki, bo choć brak tu dostępu do morza to w rekompensują go piękne parki, skwery i kwietniki. W Parku Zdrojowym zaprojektowanym przez Hipolita Cybulskiego znajdziemy niespotykane gatunki drzew i roślin, również egzotyczne a także tężnie solankową.
Kurort Międzyzdroje
Wracamy nad morze, by przypomnieć o kolejnym nadmorskim kurorcie, który odwiedzały i nadal odwiedzają tłumnie Polacy. Mowa o Międzyzdrojach, położonych na wyspie Wolin nad Zatoką Pomorską. Miejscowość charakteryzuje się wąskim pasem wydm morskich, nad którym rozrosła się infrastruktura turystyczna. Na fragmencie wydmy wybudowano deptak spacerowy, a w miejscu gdzie wybrzeże wydmowe przechodzi w klif została wybudowana przystań.
Kurort Krynica-Zdrój
Miasto o charakterze uzdrowiskowym. Do największego bogactwa naturalnego Krynicy-Zdrój należą wody mineralne. Znajdują się tu łącznie 23 ujęcia, w tym 5 źródeł naturalnych oraz 18 odwiertów. Działanie lecznicze krynickich wód mineralnych wykorzystuje się w leczeniu wielu schorzeń mi.in. przewodu pokarmowego, niedokrwistości czy chorób przemiany materii. Najstarszym budynkiem w Krynicy jest pijalnia wód „Słotwinka” z 1806 roku.
Jednak to nie jedyne zalety miejscowości, dobrze rozwinięta jest tutaj także turystyka zimowa – w sezonie Krynica jest licznie odwiedzana przez miłośników gór.
Ustka
Ustkę charakteryzuje klimat o właściwościach leczniczych, a ponadto naturalne surowce lecznicze takie jak solanka czy torfy lecznicze. Oprócz tego do atrakcji zaliczyć można także dwa kąpieliska morskie, liczne zabytki jak np. domki rybackie z XIX wieku i kościoły, latarnie morską w Ustce, port i nadmorską promenadę.
Czytaj także:
Jak seniorzy spędzają czas wolny? – raport Cafesenior.pl
Baba Lena, 90-letnia podróżniczka - na marzenia nigdy nie jest za późno