Nauka języków obcych. Darmowe kursy online i przydatne materiały

Wiemy już, w jaki sposób zmobilizować się do nauki języków obcych. Wiemy też, jak łatwo i przyjemnie można to robić przez Internet. Przejdźmy zatem gładko od teorii do praktyki i rozpocznijmy internetowy kurs językowy.
Spis treści

Język angielski – darmowe kursy

Do najpowszechniejszych i zarazem najłatwiejszych języków obcych należy niewątpliwie język angielski, który posiada dwie odmiany – amerykańską i brytyjską. Nauka języka w Internecie bazuje głownie na pierwszej odmianie, która jest znacznie prostsza w wymowie.

Strona przyjazna dla seniora

Jednym z kursów, które można zaproponować osobom rozpoczynającym przygodę z nauką języka angielskiego, będzie cykl ponad 40 lekcji prowadzonych na stronie www.angprofi.pl. Portal do nauki języka jest prosty w obsłudze. Co ciekawe, korzystanie z niej nie wymaga rejestracja oraz logowania, dzięki czemu strona jest dostępna dla wszystkich.

Każda z lekcji podzielona została na działy – omówienie tematu, słowniczek, ćwiczenia i odpowiedzi, dzięki którym możemy w szybki i przystępny sposób sprawdzić, jak nam poszło. Bardzo pożyteczna w nauce słówek jest możliwość odsłuchania wymowy wybranych sformułowań. Warto skorzystać z tej opcji, jeśli pragniemy ćwiczyć nie tylko pisownię, ale także poprawną wymowę.

Portal nie ogranicza się jedynie do suchych faktów i żmudnej nauki angielskich słówek. Przy okazji możliwe jest przyswojenie wiedzy na temat kultury brytyjsko-amerykańskiej oraz samego języka oraz nauka poprzez zabawę na podstawie słownych gier pamięciowych.

Niemiecki dla lubiących wiedzieć więcej

Obok języka angielskiego najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki, równie pożyteczny, ale nieco trudniejszy. Nie należy się jednak zrażać – po przyswojeniu podstawowych zasad gramatyki i wymowy nauka języka niemieckiego nie wydaje się już taka straszna.

Ciekawą propozycję oferuje nam strona deutsch.info/pl, która dba nie tylko o naukę języka, ale także o zaplecze kulturowe dotyczące zwyczajów, mieszkańców oraz dodatkowych, przydatnych informacji. Kurs wymaga rejestracji, trwa to jednak naprawdę chwilę. A warto, ponieważ strona proponuje naprawdę wiele.

Lekcje podzielone zostały tematycznie, dając swobodę w wyborze konkretnych zagadnień. Co ciekawe, na górze strony widnieje wyraźny podział na poziom językowy. Certyfikat oczywiście nie jest w zasięgu ręki, sama świadomość określonego poziomu pozwala jednak na satysfakcjonującą naukę.

Strona imponuje działem gramatyki, który jest niezwykle rozbudowany. Nieco szkolna szata graficzna daje poczucie obowiązku, ale sądzę, że to dobrze – nic tak nie mobilizuje do nauki języków jak narzucenie sobie codziennego rygoru uczenia się określonej porcji słówek czy zasad gramatycznych.

Wielkim plusem strony jest dział „Wskazówki”, która oferuje pożyteczne informacje dotyczące poszukiwania pracy czy mieszkania w Niemczech oraz Austrii. Portal nastawiony jest zatem na wiedzę praktyczną, którą możemy wykorzystać się w przyszłości, wybierając się do Niemiec.

Pula języków do wyboru

Nieco wyższy poziom języka reprezentuje portal www.langmaster.com, który ma w swojej ofercie nie tylko język angielski, ale również niemiecki, rosyjski, włoski, hiszpański oraz francuski. Dostęp do lekcji umożliwia uprzednie zalogowanie się. By strona ukazała się w języku polskim, wystarczy w prawym górnym rogu, w niebieskim pasku wybrać opcję języka polskiego.

Strona oferuje rejestrację przy pomocy istniejącego już adresu e-mail lub profilu na portalu Facebook, co ułatwia dostęp osobom, które nie chcą zakładać kolejnego, osobnego konta, by korzystać z darmowej nauki języków obcych.

Na początku korzystania z portalu proszeni jesteśmy o wybranie dogodnej dla nas opcji – rozpoczęcia kursu od początku lub od określonego poziomu, który sprawdzony zostaje przez wypełnienie specjalnego testu. Korzystanie ze strony jest więc możliwe zarówno dla osób początkujących, jak i średniozaawansowanych.

Portal oferuje całą gamę pożytecznych ćwiczeń, od poprawnej wymowy po zadania z gramatyki. Przyjazna szata graficzna, możliwość odsłuchania dialogów oraz interaktywne ćwiczenia sprawiają, że nauka staje się przyjemniejsza.

Kurs należy do dość bogatych – pozwala na przechodzenie do kolejnych, bardziej zaawansowanych tematów. Co ciekawe, na końcu każdej z lekcji otrzymujemy wyniki w zakładce „Osiągnięcia”, dzięki czemu jesteśmy w stanie ocenić dotychczasowy poziom i poprawić ewentualne błędy.

Pożyteczne słówka i ciekawe artykuły

Nieco mniej czytelna, ale równie pożyteczna jest strona www.slowka.pl, która oferuje naukę kilku języków obcych – angielskiego na dwóch poziomach zaawansowania, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego. Co ciekawe, możliwa jest również nauka podstaw innych języków, na przykład czeskiego, norweskiego, węgierskiego, holenderskiego, a nawet chińskiego i japońskiego.

Kursy, testy i ćwiczenia są jednak dość okrojone. Brakuje podziału na określone poziomy czy tematykę. Portal jest też mniej interaktywny niż proponowane wyżej strony, nauka polega na samodzielnym czytaniu artykułów oraz nauki słówek czy gramatyki. Testy sprawdzające wiedzę dostępne są natomiast dla głównych języków. Nauka ta będzie jednak wystarczająca dla osób, które chcą spróbować swoich sił i sprawdzić się w nauce na początkującym poziomie.

Czytaj również
Więcej z kategorii Edukacja
Dlaczego „nowe technologie” to korzyści?
Studiować można w każdym wieku
Sześć czy siedem? Kilka odpowiedzi
Powiązane artykuły
5 różnic między dawną a dzisiejszą szkołą
Czego można się uczyć na uniwersytecie trzeciego wieku?
Nie wydawaj fortuny na kursy językowe! Ucz się przez Internet
Fitness mózgu – dyscyplina dla każdego z nas
Umiejętności, które rozwiniesz dzięki Internetowi