Ciekawe zwyczaje bożonarodzeniowe z innych krajów

Zapraszam na świąteczną podróż po świecie! Przyjrzymy się, jak święta Bożego Narodzenia obchodzi się w innych krajach i czym różnią się od naszych zwyczajów. Wiele z nich może naprawdę zadziwić.
Spis treści

Różnorodne tradycje świąteczne

Świąt Bożego Narodzenia nie odchodzi się w każdym kraju tak samo. Istnieje wiele różnic, które w ciekawy sposób urozmaicają bożonarodzeniowe zwyczaje. Jest to wyraźnie widoczne w Europie - w zależności od kraju zwyczaje świąteczne nawiązują do innych, przekazywanych od pokoleń tradycji.

W Polsce wigilię obchodzi się w gronie najbliższych. Najstarsza osoba z rodziny rozpoczyna kolację odmówieniem modlitwy, a następnie łamie się opłatkiem z pozostałymi. Po złożeniu sobie życzeń rozpoczyna się wspólna wieczerza, składająca się z trzynastu potraw. Pod świątecznym obrusem znajduje się odrobina sianka, które swoje pochodzenie zawdzięcza jeszcze pogańskim wierzeniom. Po kolacji następuje wspólne śpiewanie kolęd oraz przekazanie sobie prezentów.

Angielskie święta

W Wielkiej Brytanii święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się nie 24 grudnia, ale dzień później i poprzedzone zostają wzajemnym rozdawaniem sobie prezentów, które mogą być otwarte nie wcześniej niż 26 grudnia. Wkładane są do specjalnych, wcześniej przygotowanych skarpet.

W pierwszy dzień świąt spożywa się posiłek, którego głównym punktem jest indyk nadziewany kasztanami oraz warzywami. Innym ważnym daniem jest angielski pudding, który według zaleceń, powinno się przyrządzić z trzynastu różnych składników oraz polać brandy i podpalić – co służy odstraszeniu wszelkich nieszczęść. Tradycyjne jest również wystąpienie królowej Elżbiety, która popołudniu przemawia do swych poddanych, życząc im dobrych i spokojnych świąt.

Niemiecki Bescherung

Niemieckie Boże Narodzenie, podobnie jak w Polsce, rozpoczynają się już w momencie Adwentu, kiedy to przyozdabia się domy i przygotowuje do świąt. Tradycją jest robienie ciasteczek bożonarodzeniowych, bez których Niemcy nie mogą się wręcz obyć.

Nieco inaczej wygląda jednak kolacja wigilijna – zamiast karpia na stole króluje dziczyzna, kaczka lub gęś. Do tego można spotkać się z pieczonymi kiełbaskami.

To właśnie w Niemczech rozpowszechniono zwyczaj stawiania w domu bożonarodzeniowej choinki. Ale prezenty nie są tutaj układane pod ozdobionym drzewkiem, ale przy stole wigilijnym.

Święta po włosku

Ciekawym zwyczajem we Włoszech jest uroczyste odsłanianie szopki bożonarodzeniowej, które ma miejsce 24 grudnia na placu św. Piotra. Tradycję tę wprowadził w 1982 roku papież Jan Paweł II. Wielu Włochów bierze udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Również we Włoszech narodziła się tradycja stawiania żywej szopki, która rozpowszechniła się na całym świecie.

Mieszkańcy Italii nie przywiązują natomiast większej wagi do wieczerzy wigilijnej. Uroczysty obiad ma miejsce pierwszego dnia świąt, na stole królują wówczas ulubione dania Włochów, takie jak lasagne, tortellini, jajka przepiórcze, trufle, sery, słodycze z orzechami. Głównym daniem pozostaje jednak pieczone mięso – wieprzowina, jagnięcina lub drób. Ze słodyczy najpopularniejszym deserem pozostaje panettone - tradycyjna włoska babka z bakaliami i dodatkiem likieru. Ciasta te przybierają ciekawe, niespotykane kształty nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia.

A co poza Europą?

Tradycje bożonarodzeniowe w Europie, pomimo różnic, przebiegają jednak według podobnego schematu, a to z powodu celebrowania tradycji chrześcijańskich. Nieco inaczej jednak wyglądają święta Bożego Narodzenia w innych zakątkach świata. Nie znajdziemy tam świątecznej kolorystyki, spisu tradycyjnych potraw czy choinki. Są za to inne, znacznie ciekawsze zwyczaje.

Meksykańska piniata

W krajach Ameryki Środkowej oraz Południowej, w której wyznaje się wiarę katolicką, święta Bożego Narodzenia przybierają bardzo ciekawą formę. W Meksyku najważniejszym elementem wystroju oraz zabawy bożonarodzeniowej jest piniata – podwieszona przy suficie kula wykonana z papieru, wypełniona słodyczami. Zwyczaj ten, przejęty od Indian, w wyniku pojawienia się hiszpańskich konkwistadorów zyskał chrześcijańskiego charakteru. Zabawa polega na strącaniu i uderzaniu piniaty kijem.

Ciekawym zwyczajem są również spotkania noszące miano Las Posadas, które rozpoczynają się już 16 grudnia. To cykl 9 spotkań, podczas których organizuje się wspólne procesje ulicami miast i wsi, wraz z figurkami Jezusa oraz Maryi, śpiewając kolędy, modląc się i odczytując fragmenty Pisma Świętego. Spotkania kończą się ostatnim przemarszem 24 grudnia. Uroczysty obiad odbywa się pierwszego dnia świąt, podczas którego na stołach królują potrawy z ryb, owoców, fasoli i chili.

Australijskie ciepłe święta

A jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w Australii czy Nowej Zelandii? Tutaj w czasie Świąt temperatura sięgająca średnio 30 stopni Celsjusza i skłania ku temu, by święta obchodzić nie w domu, ale na zewnątrz – w ogrodzie lub na plaży. Tam czeka się na Świętego Mikołaja, który przypływa z podarunkami... na desce surfingowej.

Główne posiłki nie należą do ciężkostrawnych i gorących, jak w przypadku Polski, Anglii czy Niemiec. Mieszkańcy Australii i Nowej Zelandii sięgają raczej po chłodne napoje z suszonych owoców, sałatki z owoców morza, puddingi owocowe oraz mięsa pieczone na grillu.

Poza tym chętnie jednak sięga się po zwyczaje związane z przyozdabianiem domów czy ogrodów – pojawiają się lampki, girlandy, ozdoby. Zamiast choinki można spotkać się z innym drzewkiem, a mianowicie Pohutukawą, czyli inaczej metrosiderosem wyniosłym. Drzewko to rośnie głównie w Nowej Zelandii. To osobliwa roślina, która kwitnie w okresie Bożego Narodzenia, wypuszczając piękne, czerwone kwiaty.

Zobacz też:

 

Więcej z kategorii Ze świata
Ciekawe zwyczaje bożonarodzeniowe z innych krajów
W tych krajach starość to radość!
Ludzie, którzy mają cel, żyją dłużej!
Powiązane artykuły
Emerytury w Europie. W których krajach są najwyższe?
Nadzieja na pokonanie alzheimera
Gdzie najlepiej się zestarzeć? Polska a Europa
Krótka historia roweru
Studenci w domu spokojnej starości?