Norwegia najlepszym krajem dla seniorów. A co z Polską?

Na emeryturze najlepiej żyć w Norwegii. Najgorsze warunki dla starszych osób są zaś w Afganistanie. ONZ opublikowała raport dotyczący sytuacji osób w wieku 60+ w 96 krajach. Jak wypadła Polska?

Klasyfikacji krajów w badaniu przeprowadzonym przez organizację HelpAge International dokonano przez wykorzystanie wskaźnika Global Age Watch Index, który mierzy dobrobyt społeczny i ekonomiczny seniorów w czterech obszarach: bezpieczeństwa dochodów, opieki zdrowotnej, szans edukacji lub zatrudnienia, a także warunków zamieszkania.

Najlepiej w rankingu wypadła Norwegia, która wyprzedziła ubiegłorocznego lidera - Szwecję. Ostatnie miejsce podium zajęła Kanada. W pierwszej dziesiątce krajów najbardziej przyjaznych seniorom są jeszcze Niemcy, Holandia, Islandia, USA, Japonia i Nowa Zelandia.

Polska wypadła w rankingu całkiem dobrze, ma 32 miejsce. Za nią znalazły się np. Portugalia (37), Włochy (39) czy Węgry (46). A jeszcze w zeszłym roku nasz kraj znajdował się dopiero na 62 pozycji. Polska niemal pod każdym względem wypada lepiej niż inne kraje naszego regionu, najlepiej zaś - co niektórych zaskoczy - pod względem bezpieczeństwa dochodów. Najmniej korzystnie przedstawiają się szanse edukacji i zatrudnienia seniorów.

Według rankingu, najgorszą sytuację mają mieszkańcy Afganistanu. Trzeba jednak zastrzec, że badaniem nie zostało objętych wiele krajów afrykańskich.

Specjaliści zapowiadają, że przez najbliższe dekady liczba osób powyżej 60 roku życia będzie rosła. Do roku 2050 mogą one stanowić ponad 20% całej światowej populacji, a jeszcze więcej w wielu krajach rozwiniętych. W Polsce w połowie XXI wieku więcej niż 60 lat może mieć ponad jedna trzecia mieszkańców.
Więcej z kategorii Ze świata
W tych krajach starość to radość!
Krótka historia roweru
Place zabaw dla seniorów? Tak, seniorzy chcą się bawić!
Powiązane artykuły
Emerytury w Europie. W których krajach są najwyższe?
Nadzieja na pokonanie alzheimera
Ciekawe zwyczaje bożonarodzeniowe z innych krajów
Gdzie najlepiej się zestarzeć? Polska a Europa
Studenci w domu spokojnej starości?