Norwegia najlepszym krajem dla seniorów. A co z Polską?

Na emeryturze najlepiej żyć w Norwegii. Najgorsze warunki dla starszych osób są zaś w Afganistanie. ONZ opublikowała raport dotyczący sytuacji osób w wieku 60+ w 96 krajach. Jak wypadła Polska?

Klasyfikacji krajów w badaniu przeprowadzonym przez organizację HelpAge International dokonano przez wykorzystanie wskaźnika Global Age Watch Index, który mierzy dobrobyt społeczny i ekonomiczny seniorów w czterech obszarach: bezpieczeństwa dochodów, opieki zdrowotnej, szans edukacji lub zatrudnienia, a także warunków zamieszkania.

Najlepiej w rankingu wypadła Norwegia, która wyprzedziła ubiegłorocznego lidera - Szwecję. Ostatnie miejsce podium zajęła Kanada. W pierwszej dziesiątce krajów najbardziej przyjaznych seniorom są jeszcze Niemcy, Holandia, Islandia, USA, Japonia i Nowa Zelandia.

Polska wypadła w rankingu całkiem dobrze, ma 32 miejsce. Za nią znalazły się np. Portugalia (37), Włochy (39) czy Węgry (46). A jeszcze w zeszłym roku nasz kraj znajdował się dopiero na 62 pozycji. Polska niemal pod każdym względem wypada lepiej niż inne kraje naszego regionu, najlepiej zaś - co niektórych zaskoczy - pod względem bezpieczeństwa dochodów. Najmniej korzystnie przedstawiają się szanse edukacji i zatrudnienia seniorów.

Według rankingu, najgorszą sytuację mają mieszkańcy Afganistanu. Trzeba jednak zastrzec, że badaniem nie zostało objętych wiele krajów afrykańskich.

Specjaliści zapowiadają, że przez najbliższe dekady liczba osób powyżej 60 roku życia będzie rosła. Do roku 2050 mogą one stanowić ponad 20% całej światowej populacji, a jeszcze więcej w wielu krajach rozwiniętych. W Polsce w połowie XXI wieku więcej niż 60 lat może mieć ponad jedna trzecia mieszkańców.
Więcej z kategorii Aktualności
Przeczytaj artykuł
Emerytury w Europie. W których krajach są najwyższe?
Przeczytaj artykuł
Gdzie najlepiej się zestarzeć? Polska a Europa
Przeczytaj artykuł
W tych krajach starość to radość!
Powiązane artykuły
Działalność gospodarcza na emeryturze - można dorobić?
Umowa zlecenie a emerytura - ile może dorobić emeryt?
Ile może zabrać komornik z emerytury. Co może zająć?
Hipotetyczna emerytura z ZUS – brutto czy netto?

Reklama